Původ příjmení mnohdy prozradí, čím se zabývali vaši předkové. Najdete to své?

Také už vás napadlo, proč se jmenujete, jak se jmenujete? Jméno ani příjmení si nevybíráme. Jméno nám dají rodiče a příjmení zdědíme. Ale nebylo tomu tak vždy. Jak vůbec vznikala příjmení? Jaký je jejich původ?

16.02.2018 - 07:30   |  
PhDr. Věra Smolová, ředitelka Státního okresního archivu v Příbrami, doporučuje projít si knihovnu archivu, kde se dozvíte původ svého příjmení
Zobrazit fotogalerii (3)

Křestní jména měli lidé dávno v naší historii. Ta první nejčastěji vystihovala schopnosti nebo vlastnosti jedince a dnes bychom se asi divili, jak některé jména zněla. Od dob křesťanství se počty jmen rozšířily o ta biblická.

Kde se ale vzala příjmení?

Je to vcelku jednoduché. Když si uvědomíte, že v jedné vsi žilo několik lidí stejného jména, nabízela se otázka, jak je od sebe odlišit. No, a to je počátek vzniku a původu našich příjmení. O původu a vzniku názvů obcí, která mají někdy podobný základ, jsme psali zde.

Pro vznik příjmení je zásadní rok 1786, kdy císař Josef II. vydal Patent o dědické posloupnosti. Josef II. tehdy nařídil, že se jména nesmí měnit ani pozměňovat a že jméno bude dědičné a děti se budou muset jmenovat po otci. Účel tohoto patentu byl jednoduchý - bylo to pro zpřesnění evidence kvůli výběru daní, ale i třeba vojenské povinnosti. Tím došlo k úřednímu zlegalizování původních přídomků za příjmení.

Co vše se můžete o svém jménu dozvědět a co původně vaše příjmení kdysi znamenalo? Na to dává odpověď obor nazývající se  onomastika nebo onomatologie, což je nauka o vlastních jménech. Zabývá se jejich vznikem, tvořením, rozšířením a povahou. Tomu se věnuje Vladimír Mates, bohemista, etymolog a onomastik. Vystudoval FFUK v Praze a zaměřil se na nauku o vlastních jménech a na kontě má několik knih s touto tematikou, mimo jiných i třeba knihu Jména tajemství zbavená.

Ne každé příjmení lze vyložit

Kdo má zájem zjistit původ svého příjmení, není nic snazšího, než si některou z knih Vladimíra Matese pořídit. "Ale smiřme se s tím, že ne každé příjmení (ale i jiné druhy vlastních jmen) lze spolehlivě vyložit. Buďme vděčni i za náznak či odbornou domněnku. Jindy k jejich obsahu a výkladu vede naopak hned několik různých cestiček. Měly by se tedy připomenout všechny," konstatuje Vladimír Mates.

Podle něj jsou i taková příjmení, která svá tajemství nevydají. Mohou pocházet například z dávno zapomenutých výrazů obecných včetně nářečních, ve výslovnosti všelijak pozměněných, zvláště je-li původ v jazycích cizích, z různých zkomolenin a podobně. Badatel se zabýval příjmeními desítky let, a proto upozorňuje, že není žádný div, když si nevíte se svým příjmením rady. Jmen existuje na 120 000.

Z Jana vzniklo mnoho variant

Původ příjmení je přitom z jedné třetiny odovozené od křestních jmen. Někdy jako zdrobnělina jména, jindy jsou vyjmuty části a k nim přidány některé z přípon. V jiných případech může jít o varianty jména převzatého z jiného jazyka.

Typickým příkladem je jméno Jan. Z toho časem mohla vzniknout příjmení jako Janek, Janovský či Janoušek. Z německé podoby Johann pak vznikl Hans, z něhož se objevil Honza či Honzík, ale i Hanzlík. Původ mnoha jmen ale může pocházet ze staré češtiny, a to ze slov, která se nedochovala, a tím pádem se těžko hledá jejich skutečný význam a původ. Některá příjmení mají i několik variant původu. Příkladem může být období přelomu 12. a 13. století, kdy k nám přišli němečtí kolonisté. Jména tak mají původ z němčiny. Třeba takový Fišer je původem Fischer, což je rybář. Časem se z podobných příjmení vytvořily i zdrobněliny a odvozená jména.

Co vše se můžete o svém jménu dozvědět?

Umístění vašeho příjmení mezi nejrozšířenějšími, jeho pořadí od prvního písmene, počet nositelů vašeho příjmení v ČR, kolik na vás připadá Nováků, kdo známý a slavný se jmenuje jako vy? Zdroj: Vladimír Mates

Víte, kolik lidí má vaše příjmení?

Pokud vás zajímá, kolik příjmení, jako máte vy, má v občanském průkazu zapsáno lidí v České republice, je pro to zajímavý i web www.nasejmena.cz. Co na těchto stránkách naleznete? Kromě příjmení i četnost jmen a příjmení v oblastech, okresech, krajích, ročnících narození.

Najdete tu i význam jmen, což pro vás může být jistě zajímavé; v neposlední řadě portál obsahuje i skupiny jmen a příjmení se společnými vlastnostmi. Pokud vás zajímá váš rodokmen, najdete tu pomocníka, který vám s tím poradí. Na web píší také konkrétní osoby, které hledají své příbuzné nebo nositele stejného příjmení.

Okresní archivy mají knihy o příjmeních

Pokud vyznáváte takovou tu badatelskou práci postaru, není nic jednoduššího než navštívt okresní archivy, kde vás při pátrání nejen po původu vašeho příjmení navedou.

"V archivu máme celou řadu knih o původu příjmení. Lidé sem často kvůli tomu docházejí, když pátrají nejen po původu svého příjmení. Zájem veřejnosti o tom dozvědět se něco o svém původu je poměrně velký a my jim rádi pomůžeme," říká ředitelka příbramského okresního archivu Věra Smolová. Ta nad rámec svých povinností svými aktivitami dokázala neuvěřitelným způsobem rozšířit počet zájemců o regionální historii a přiblížit ji poutavým a často zábavným způsobem všem věkovým kategoriím.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

BERNARDY (neověřeno)

Jsem docela zvědav odkud vlastně náš rod pochází.

Emil Kazík (neověřeno)

ahoj

Brda (neověřeno)

To by mi zajímalo jak mé příjmení vzniklo.

Marie (neověřeno)

Chtela bych se zeptat na příjmění Mitričová

Zdeněk Švíka (neověřeno)

Velice přínosné z dávno věkosti do současnosti - poznat historii fascinující.

Pešice (neověřeno)

Moje děti i vnoučata se také ptají

Miroslav (neověřeno)

Moje přezdívka je archivář

Marcela (neověřeno)

Marcela Hronova

Petr Valta (neověřeno)

Dobrý den ptám se na příjmení Valta.Děkuji

Šišpela (neověřeno)

původ příjmení Šišpela ?

vladimír Brandš... (neověřeno)

Co znamená příjmení Brandštetter

Konečná Libuše (neověřeno)

zajimá mě příjmení Hrubčík

Jan Bis (neověřeno)

Zajímal by mne původ příjmení Bis

Cigánek (neověřeno)

Bylo mi kdysi řečeno, že mé původní příjmení bylo Ziganëk a mé dnešní příjmení vzniklo přepisem z němčiny do češtiny ...?

Babicky (neověřeno)

a co Babinský __?

korálek1 (neověřeno)

Můj otec pocházel z východních čech,zajímalo by mne moji předkové jestli to jde a co vlastně moje jméno znamená.Šolín.

Ladislav Ondráček (neověřeno)

Sám se tím - byť podružně zabývám,řekl bych že na příjmení má velmi dopad jak vzhled tak i druh zaměstnání nebo činnosti. Může však být,že přání či myšlenka je otcem výsledku.

Kamil Mosler (neověřeno)

Můžete zjistit historii tohoto příjmení?

Bajerova (neověřeno)

Take mne zajima puvod prijmeni po otci dekuji

Zdeněk PRAVDA (neověřeno)

U mne je to asi jasné -pravdu máš Pravdo a je to tak asi dodnes a blbě se s tím žije

Ewa szczerbova (neověřeno)

Take jsem zvedavam na moje prijmeni. Dekuji

Kafrda (neověřeno)

Prosím o to, jak vzniklo toto jméno a odkud pochází.

Josef Jandik (neověřeno)

Prosim moznost zjisteni jmena Jandik dekuji a preji pekny den.

máša (neověřeno)

Velmi mě toto téma zajímá a rada bych se dověděla více,hlavně z archivu.Lze si tady volně prohlédnout materiály s uvedenými informacemi?Naše příjmení není až tak frekventované a jsme je po manželovi a o jeho rodině toho víme málo.Jde o příjmení Stržínek.

benda (neověřeno)

nic o něm nevím.

Eliáš (neověřeno)

Ahoj, vysvětlení pro nás , naše děti a vnoučata. děkuji Eliáš

karel fodor

KAREL FODOR pry oblast ukrajina MOKACEVO

karel fodor

KAREL FODOR muj deda pochazel z UKRAJINY MOKACEVA pokud nekdo zjisti tak karel.fodor@seznam.cz JCVD

Karleé (neověřeno)

V republice je nás velmi málo s tímto jménem.

Václav Ducháč (neověřeno)

Ducháč

Radil (neověřeno)

Chtela bych se zeptat na prijmeni Radil.

Halbrštát (neověřeno)

Prosim vás,co znamená mé příjmení?Děkuji Halbrštát

Halbrštát (neověřeno)

Prosim vás,co znamená mé příjmení?Děkuji Halbrštát

Anna Přikrylová... (neověřeno)

Dorý den,prosím o sdělení půvdu obou přijmení,Děkuji

Jelena Jedličková (neověřeno)

Zajímalo by mě jak vzniklo mé příjmení Jedličková

Marcela Jonová (neověřeno)

zajímá mě význam příjmení TALICHOVÁ a JONOVÁ

kolomazník (neověřeno)

prosím o výklad příjmení

Daksová (neověřeno)

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat na příjmení Zocher.Děkuji.

slavorion (neověřeno)

Dobrý den. Zajímal by mě původ mého příjmení JÚZEK. Děkuji.

Miloslav (neověřeno)

Leffík

eduard čeněk (neověřeno)

zajímalo by mne puvod jména a příjmení otec de narodil ve Slaným

Petr Chlopecký (neověřeno)

Zajímá mně původ tohoto příjmení. Je blíže k polskému, nebo ruskému původu?

Drahomír (neověřeno)

příjmení Ryba díky

kazi (neověřeno)

Nezná někdo původ jména KAZIMOUR a oblast původu?

mirka chikhaoui... (neověřeno)

to je velice zasluzna prace rada bych se dozvedela neco o prijmeni me maminky Hurabová uz leta se snazíme to zjistit, ale nepodarilo se mame rodokmen az do roku 1620

Denisa Rýznerová (neověřeno)

Neznáte význam příjmení Rýzner(ová)?

Jan Bumba (neověřeno)

Rád bych věděl jak mým předkům vzniklo přijmení které po otci používám i já a odkud pochází toto jméno. Děkuji

julius pomikal (neověřeno)

Jak vzniklo příjmení Pomikal. Rodiče pochází ze středniho Slovenska,děkuji.

Frantisek Stoklasa (neověřeno)

Dobry den.Ani me moc nezajima puvod,jako treba vznik a delka tohoto prijmeni.nebo zkomoleniny.Mam dost pocetnou rodinu na Litomericku.Otec pochazi ze 14ti sourozencu a Matka z 8mi:)Myslim ze je to vic nez dost.Moji sourozenci vtom pokracuji a rozrustaji se neskutecnym a hojnym zpusobem.Ja pro zivotni styl již nemohu.Ale rad bych.Ale i prezto to sourozenci zvladnou i zamne:)Dekuji za info.S Pozdravem.Frantisek.