Jak je na tom vaše mzda, jste nad nebo pod průměrem?

Průměrná hrubá mzda Středočechů vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně o 8,3 procenta na 31 951 korun. Lidem tak přibylo na výplatních páskách v průměru 2 448 Kč. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 5,6 procenta.

10.03.2018 - 16:45   |  
Platí stále, že řemeslo má zlaté dno?
Zobrazit fotogalerii (3)

Středočeský kraj je výší výdělků na druhém místě za Prahou, kde lidé berou průměrně 39 173 korun. Středočeši mají spolu s Pražany na výplatních páskách více než celostátní průměr. Lidé z ostatních regionů mají mzdy pod tímto průměrem.

Průměrná mzda za celý rok 2017 činila v kraji 29 917 korun a meziročně vzrostla o 2 152 Kč, tedy o 7,8 procenta.

Mzdy ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly ve všech regionech, nejvíce v Karlovarském kraji, kde se zvýšily o 9,3 procenta. Naopak nejmenší procentuální nárůst statistici zaznamenali v Praze, a to o 6,6 procenta. V celém Česku průměrná hrubá měsíční mzda ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o osm procent na 31 646 korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Růst české ekonomiky se odráží ve vyšší zaměstnanosti. Průměrný počet zaměstnanců ve Středočeském kraji se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,6 procenta na 412 000 lidí. Sehnat nové pracovníky je ale pro firmy velmi náročné. Velký počet zaměstnanců hledají například středočeské firmy automobilového průmyslu včetně automobilky Škoda Auto.

České spedice mají kličku, jak nevyplácet řidičům západní mzdy. Více čtěte zde.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

P@veL (neověřeno)

Sorry, ale jestli někdo dělá za minimální mzdu, je to jen jeho problém!!! Každý máme svůj život ve svých rukách a jen na nás záleží, jestli máme odvahu na změnu

Skala (neověřeno)

Pokud je člověk mladý, zdravý, má nějaký talent nebo umí něco velmi dobře ve zvoleném oboru pro který se rozhodne a ta práce ho ještě navíc baví .. proč ne. Může vydělávat i více než je ten průměr, ale v tom článku - protože se jedná o statistickou informaci a né informaci která platí obecně v celé populaci ČR - měli by uvádět výši ,,průměrné mzdy, kterou dosahuje těch zbývajících dolních cca 80% obyvatel české republiky. PROČ ? - Protože TÉ ,,průměrné mzdy,, dnes stěží dosáhne cca 15 % občanů. A já vím o čem mluvím. Pokud před 89 bylo uváděno, že je průměrná mzda cca 3500 kč tak této mzdy skutečně dosahovalo 75 až 80% lidí. A pokud by jste dnes chtěli mít stejnou kupní hodnotu, museli by jste brát minimálně ... alespoň 35000 korun, a to nemluvím o kvalitě potravin tehdá a ,,potravin ,, dnes. Viz co nám dnes za potraviny servíruje ,,Sorry jako,, a nebo co nám dovážejí ze spřáteleného Polska Němečtí soudruzi kterým patří ,,naše suprmarkety,, . Good LUck

Jarek (neověřeno)

No když si dám jednu ruku do trouby a druhou do mrazáku, taky by mi mělo být průměrně skvěle že? Nicméně souhlasím s tím že v dnešní době si člověk s praxí může bez problémů o 30 000 hrubého říct a pokud je zaměstnavatel alespoň trochu férový tak mu to dá. Takže vy, kteří pracujete za výrazně méně, zkuste se jít zeptat do jiné firmy. Klidně můžete zkusit i změnu profese. Za zeptání člověk nic nedá a možná budete mile překvapeni kolik si můžete vydělat. Znám lidi, kteří po změně zaměstnavatele dostávají o 5 i 10tisíc víc. Nebojte se změny.

Santa (neověřeno)

To máte tak. Pokud si myslíte, že jste ohodnoceni pod úroveň svých pracovních výsledků, požádejte vedoucího pracovníka o konzultaci o výši vašeho platu. Pokud vám nepřidá, najděte si lepší místo. Pokud ten vedoucí pracovník za vás najde náhradu za stejný plat, který vyplácel vám, tak je jasné, že práce za víc nestojí a je zde pořád někdo, komu ta částka na výplatní pásce vyhovuje. Vám ne, máte možnost najít uplatnění jinde. V případě, že vedoucí nikoho za nabízené peníze nesežene a bude muset plat navýšit, aby někoho sehnal, tak teprve v tom okamžiku bude výplata lidem stoupat. Lidé si tohle dělají navzájem mezi sebou. Prostě někdo se spokojí a aby uživil rodinu, stačí mu méně, než tomu, kdo by rád dostal za svojí práci zaplaceno víc. Tak to je. Já pracuji tolik hodin, kolik je v plánovacím kalendáři, občas se to v měsících různí a vydělám si hrubého cca 35000 Kč. Někdy máknu, většinou jsem v klidu. Až vedoucí sežene bl,ba, který mu řekne, že bude mojí práci dělat za 29000 Kč, tak budu muset jít o dům dál. Takže kdyby náhodou, tak díky deb,ile.

Jakub Fátor

Dobrý den. Nedalo mi to a tak se také přidám. Píšete tu, že průměr berou pouze kancelářské krysy a že člověk, který má vzdělání, na to dosáhne. Dovolte, abych Vás vyvedl z omylu. Pracuji jako bankéř v jedné nejmenované společnosti. Každý si myslí, že bankéři berou neskutečně velké peníze, ale tak to není. S Prahou se to sice srovnávat nemůže, ale jinak všude jinde je to dosti podobné. Bankéři stejně jako ostatní prodejci a obchodníci, jsou hodnoceni provizně. Máte dobré a špatné měsíce. Někde to mají kvartálně, někde to je měsíčně. Z tohoto důvodu jste hodně finančně limitováni. Záleží totiž dost na lidech. Konkrétně kolik lidí k Vám zavítá, nebo kolik jich dokážete akvizovat. Chci jen upřesnit, že vzdělání mám, jazyky zvládám a zkušenosti mám taky. Přesto mám fix 22k hrubého a bonusy jsou podle prodeje. Jen upozorňuji, že v bankách se musí plnit plán, který je mnohdy nedosažitelný. V průměru se tedy dostanu na nějakých 20-23 čistého. Někdy je to ovšem pouze fix. Jelikož v bankách není možné, stejně jako u policistů a hasičů nadělávat přesčasy. Tak i kdybych chtěl, tak bez prodejních výsledků, nejsou peníze. Tím jen poukázat a apelovat na lidi, kteří vidí v administrativních pracovnících, někoho, kdo má hodně peněz a válí si šunky. Ve skutečnosti je tu stres, obava z nepravidelné mzdy, občasné návštevy rozčílených klientů .. apod. Proto i já, vzdělaný průměrný člověk, jsem nucen z důvodu rodiny, jít pracovat někam do fabriky. Kde se dá právě díky přesčasům, dostat nad průměr a zabezpečit rodinu. Jak zde již někteří píší, nad průměrnou mzdu se dostanete buď osudem a jedinečností vybraného vzdělání, nebo musíte makat. Doufám, že to někomu otevře konečně oči, jak je to ve skutečnosti s českou ,,chudobou" a falešné sliby, že doženeme finančně Německo mi náladu nezlepší. Přeji hezký den.

Stránky