Když nemůžeš, přidej: Po legendárním Emilu Zátopkovi šli sportovci i komunisté

Byl národním hrdinou, trojnásobným vítězem na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 i velkým nepřítelem komunistů. Řeč je o legendárním Emilu Zátopkovi, který vyhrál ve Finsku závod na pět i deset kilometrů a zejména nezapomenutelný maraton. 

17.03.2018 - 14:00   |  
Emil Zátopek patří k největším osobnostem naší historie
Zobrazit fotogalerii (4)

Na olympijských hrách se chtěl seznámit s hvězdným Jimou Petersem, Angličanem, který patřil v té době k nejlepším. Povedlo se, skamarádil se s ním na startu a pak ho bez milosti porazil. Od té doby se stal Emil Zátopek skutečným běžeckým králem... 

"Neběžíme moc rychle?" ptal se Zátopek hlavní hvězdy maratonu Angličana Peterse.

Nechal za sebou i hlavní hvězdu Peterse

Zátopek si svého nového známého vyhlédl před závodem v novinách, dočetl se, že bude hlavním favoritem vrcholu olympijských her. Chtěl se ho v závodě držet co nejdéle, ideálně více jak 42 kilometrů, tedy až do cíle. Po třetině závodu byli oba v čele, dokonce spolu prohodili pár slov: "Neběžíme moc rychle?" zeptal se Zátopek Peterse, který mu odpověděl, že ne, že se tento závod takhle běžet má... popsal legendární Čech ve svých pamětích.

V tu ránu ale Brit přeběhl na druhou stranu, zřejmě proto, aby měl klid. Ten mu byl následně brzy dopřán. Angličanovi totiž došly síly, Zátopek šel do čela a nakonec nezapomenutelně zvítězil. Završil se tak tím počin, který bude dlouhé desítky let pod pěti kruhy zapsán jako jeden z nejúžasnějších. Jako počin, který už zřejmě nikdy nebude pod českou vlajkou zopakován.

Nepřítel komunistů

Už před odjezdem na sever Evropy si to Emil Zátopek u vedení vládnoucí komunistické strany rozházel. Nechtěl totiž odjet na OH bez svého kamaráda - mílaře Stanislava Jungwirtha, jenž měl kvůli otci u "soudruhů" škraloup v kádrových materiálech. Tehdy se totiž Zátopek soudruhům postavil, že buď odjedou oba, nebo nikdo. Strana nakonec ustoupila a odjezd obou sportovců povolila. A ani jejich očekávaná "odveta" nemohla přijít ihned, jelikož se Zátopek stal absolutní československou legendou.

Zátopek si příliš sportovního "důchodu" neužil, komunisté ho poslali po roce 1968 "k lopatě".

Režim si však na svou šanci počkal... Zátopka zneužil ke své propagandě a následně jej po roce 1968 a podpisu manifestu dva tisíce slov poslal k lopatě. Věnovat se musel místo užívání "sportovního důchodu" například vrtání studní po celé československé vlasti. Rehabilitován byl až prezidentem Václavem Havlem.

Legendou zůstane navěky

Nejen v mysli milionů Čechů, ale i u řady zahraničních sportovních hvězd zůstane Zátopek navždy jako legenda, která dokázala velké věci. A to nejen pro své heslo: "Když nemůžeš, přidej!" 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

pytlak Říha (neověřeno)

Emil Zátopek byl a zůstanne legenda a jako jinak obyčejný člověk měl z pohledu dnešní doby své chyby, tak proč o nich neříci. Byl členem KSČ, aby mohl jako sportovec vycestovat do zahraničí a byl to také on, kdo veřejně jako mnozí další souhlasil s procesem s Miladou Horákovou.

kubiková anežka (neověřeno)

je to trochu jinak

Horak (neověřeno)

Je chybou,(která je neustále opakována a naopak dávána propagandou za vzor) že hodnotíme historii dnešníma očima a to obecně. Po velké bídě Velké hospodářské krize, bídě 1. Republiky, Mnichovské zradě Západních "demokracií" , masovém bestilálním vyvražování čechoslováků (360 000) ze strany němců, se nelze divit příklonu ke komunistů a SSSR.

andy (neověřeno)

Vas porad ti komuniste strasi nechte uz to byt a divejte se dopredu tady se schyluje ke katastrofe a vy resite co bylo pred 60 lety ideologie a nenavist to je vase kredo

henry2 (neověřeno)

Andy, kdybys trochu koukal kolem sebe, tak vidíš, že se děje to samé. Komunisté se dostávají k moci, s nimi nacisté a populisté. A to všechno opět dovolujeme my našim nezájmem a ignorancí.

Georgesus (neověřeno)

O vítězství v maratonu něco vím. Byl jsem u toho a vím, jak to bylo.