Zrádce národa: Emanuel Moravec, Čech v nacistické uniformě

"Adolf Hitler a Benito Mussolini byli dělníci, muži práce a ne knižní židovští červotoči, kteří se práce, potu a mozolů vždy na hony štítí." To jsou slova českého zrádce národa Emanuela Moravce. Jak se z původního kritika nacistického Německa stal kolaborant, co hrdě přísahá věrnost německé říši? 

24.04.2018 - 12:00  
Moravec se v touze po moci nebál převléci kabát
Zobrazit fotogalerii (4)

Emanuel Moravec je jedna z nejrozporuplnějších postav české historie. Život před druhou světovou válkou a život během ní je jako den a noc.

Český legionář, který prošel první světovou válkou. Byl přímý účastník bitvy u Zborova. Jako odborník na vojenství a mezinárodní vztahy se plně věnuje literární činnosti. V předprotektorátním období píše pod pseudonymem Stanislav Yester a publikuje v Peroutkových novinách Přítomnost a v Lidových novinách. Článek k dvacátému výročí bitvy u Zborova je dokonce oceněn Baťovou cenou pro nejlepší článek roku. V jeho knize Obrana státu najdeme hrozbu, že největším nepřítelem naší země je nacistické Německo. O to víc šokující je zrada, které se dopustil.

Nic není tak, jak se zdá

Dlouhý výčet informací, které Emanuela Moravce vykreslují v pozitivním světle, však už tehdy měly své nenápadné trhliny. Během anabáze na ruské frontě se dopustil podvodu, aby si lživou informací vylepšil své vojenské postavení. Když mu po válce připadlo velení zemského vojenského oddělení v Praze, našlo se mnoho finančních nesrovnalostí, které vedly k jeho přeložení. Nemluvě o vztahu k velmi mladým dívkám.

Emanuel Moravec měl poměr s šestnáctiletou služebnou Jolanou Emmerovou, která se o čtyři roky později stala jeho třetí ženou. První ženě bylo sedmnáct a druhé osmnáct let.  

Válka? Ne, Mnichovská dohoda

Paradoxem celého osudu Emanuela Moravce je jeho obrovská touha postavit se během mnichovské krize nacistickému Německu v přímém boji. Na přednáškách a ve svých článcích vyzýval, aby se národ nevzdal a nepřistoupil na diktát cizí moci. Když se tak stalo a válka pro Československo "skončila" dříve, než začala, propadl Moravec absolutní nenávisti vůči Edvardu Benešovi. Obrovské zklamání, které veřejně neskrýval, mu nakonec otevřelo dveře k novým příležitostem. 

Symbol kolaborace

V okupovaném Protektorátu Čech a Moravy Emanuel Moravec prožíval velký strach o svůj život. Obával se, že protinacistické články povedou minimálně k uvěznění, ne-li popravě. Uvažoval tak o emigraci do Kostariky. 

S překvapivým řešením přišli sami nacisté, kteří mu nabídli spolupráci. Vzali ho na okružní jízdu "prosperujícího a čistého" Německa a Moravec se vrátil nadšen a okouzlen. Přijal a plně propagoval zvrácenou nacistickou ideologii. Zde se plně rozvíjí pravděpodobně nejsilnější vlastnost Moravcovy osobnosti. Cílevědomé stoupání na vrchol. Hledá, jak být nejblíž K. H. Frankovi, píše knihu svých rozhlasových komentářů Ve službách nové Evropy a v den jmenování Reinharda Heydricha říšským protektorem skládá osobní přísahu věrnosti německé říši. 

Poklonkování na správných místech mu vynáší významná politická postavení. Dno zrady národa naplňuje ve chvíli, kdy se stává předsedou organizace Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. České děti od deseti do osmnácti let podléhají přísné výchově nacistické ideologie.

"Všechno závisí od toho, zda nepřátele říše se nám podaří z českých krajin vyhladit." Jsou autentická slova zosobněného symbolu kolaborace Emanuela Moravce.

Život si ukončil sám výstřelem z revolveru v kabině auta, kterému během přestřelky v posledních dnech pražského povstání došel benzín. Ušetřil se tak veřejnému lynčování. Dodnes je jeho osud výstrahou, že i ten největší odpůrce a křikloun může převléci kabát.  


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

boris (neověřeno)

Jemu hrozilo mučení a likvidace. To neomlouvá, ale dá se to pochopit. Teď máme premiéra - nepremiera, kterému rozhodně nehrozí obdoba hrozby Moravcovi a svůj názor mající vliv na celej č. stát otočí o 180 st. během několika hodin.

ROM_AN (neověřeno)

takových lidí, kteří by nejraději kopali ve prospěch Němců, je i dneska hodně. Stačí se podívat na program některých (pravicovějších) stran. Třeba Mirek a čestnej předseda Karl.

RomanHajek (neověřeno)

tady soudíme fašisty ale zapomínáme na ksč jak jsme v šiku šli do pionýra a ssm krasné na bliti obě organizace měli jít na pranýř

Silva Pilná (neověřeno)

Romane nestěžujte si. Pokud jste to udělal, tak se vám tam patrně líbilo a pokud jste to nezažil, tak jste mimo mísu. Zaměřte se na dnešek a řekněte německému a vůbec fašismu NE!

František Radoměřský

Moravec byl vynikající voják a vojenský teoretik o jeho postavení svědčí i to, že během smutečního průvodu nesl hned za rakví s Masarykem čs. vlajku. V letech 1938-1939 sepsal knihu "V úloze mouřenína", která pojednává o Mnichovu- doporučuji si jí přečíst. Moravec byl jedním z nejaktivnějších zastánců obrany, byť bychom v tomto boji zůstali třeba i osamoceni. Po přijetí mnichovské dohody, navštívil Beneše a doslova plakal, když ho přemlouval k obraně. Když to nepomohlo tak neváhal Benešovi vyhrožovat. Jenže s Benešem nic nepohnulo. To zdrtilo Moravce natolik, že se mu zhroutil celý svět před očima. Toho následně dovedlo k jeho naprosté deziluzi v demokracii, která právě v tomto období procházela celosvětovou krizí. Moravec dospěl k přesvědčení, že s Německým sousedem můžeme být buď nepřátelé a nebo přátelé a jestliže naše vláda nemá koule na to aby své skvělé armádě přikázala postavit se Německu na ozbrojený odpor, tak holt nezbývá nic jiného než s Německem spolupracovat. Tím ho nechci obhajovat. Faktem zůstává, že se stal největším českým kolaborantem. Nazvat ho však vlastizrádcem bych si netroufal. Podle mého to vlastenec, kterého doslova převálcoval dějinný sled událostí, takže se nakonec stal tragickou postavou, která si to uvědomila v okamžiku až když přikládala revolver k hlavě.

Mirek Lang (neověřeno)

Nechtěl bych být v Benešově kůži. E. Moravcovi nerozumím. Myslím, že to jsou další prasklé větve v koruně stromu české státnosti, hrdosti a sebevědomí. Zaplať pánbůh za hrdiny jako Tři králové,kteří svou krví tu naší národní hrdost posilují. Takové a jim podoné bychom si měli připomínat. Komunista je ošvem velice úspěšně z dějin mazal. Udělal z nás ty čecháčky se kterýma se pak snadněji manipuluje. Nezapomínejme na naše hrdiny!Buďme svoji!a nevzdávejme demokracii.