Waldemar Matuška: Fenomén tehdejší doby se čtyřkou z hudebky. Měl za otce skutečně cikánského primáše?

Byl svůj, byl nezapomenutelný a byl to zkrátka pan zpěvák. Takto vzpomínají na Waldemara Matušku jeho nejbližší - jeho rodina, spolupracovníci a kamarádi.  Na jednu stranu byl neuvěřitelně energickým a otevřeným člověkem, který každému dokázal ihned zvednout náladu, na druhou stranu některé otázky rád nechával zahalené v temnotě. Třeba i tu o svém otci, kterým podle některých zdrojů měl být cikánský primáš z cimbálové kapely. 

02.05.2018 - 13:30   |  
Waldemar Matuška zůstane navždy českou pěveckou legendou
Zobrazit fotogalerii (6)

O Waldemaru Matuškovi koluje stále mnoho nevyjasněných otázek, které se možná již nikdy v životě nedozvíme. Jeho maminka, vídeňská zpěvačka operetních divadel Marie Malinová, ho prý málem porodila na divadelním jevišti v Košicích, kde byla na turné. Do porodnice to stihli "jen tak tak". V dětství ho pak vychovával pražský vězeňský dozorce František Malina, který podle některých byl i Waldemarovým otcem, podle jiných však nikoliv. Tím pravým biologickým měl být jakýsi cikánský primáš, vedoucí cimbálové kapely. Takže kdo ví, kde je pravda...

Nejznámější písničky Waldemara Matušky: Tereza, Eldorádo, Jó, třešně zrály, Ach, ta láska nebeská, Do věží, To se nikdo nedoví, Růže z Texasu nebo Slavíci z Madridu.

Hudebka za čtyři, touha po moři

Nejednoho fanouška překvapí možná i informace, že z hudební výchovy měl Waldemar na základní škole velmi často i čtyřku. Do zpěvu se zamiloval až později a během několika málo let se naučil skvěle hrát hned na několik hudebních nástrojů - na kytaru, banjo, mandolínu i basu.  A kam že ho srdce v mládí táhlo? Na moře... Moc se totiž chtěl stát mořeplavcem. Po dlouhých úvahách se však vyučil úplně něčím jiným - sklářem. A pro jeho fanoušky je určitě dobře, že se jím nakonec nestal, jeho písničky totiž patří v Česku k nejoblíbenějším dodnes.

Fenomén tehdejší doby

Waldemar Matuška byl ve své době u svých fanoušků téměř Bohem. Dokázal si dokonce dohodnout na stejnou hodinu i dvě představení. Navíc byl vůbec prvním Zlatým slavíkem - v roce 1962 - kdy se stal definitivně idolem své doby. Mnoho fanynek mělo nad postelí jeho plakát a z gramofonů se hrály ve dne v noci jeho písničky. "Ulovit se ho podařilo hned třem ženám, které si také následně vzal. Ze dvou manželství má také dva syny. 

Na konci šedesátých let dostal na veřejnosti Matuška zákaz vystupování - prý kvůli pobuřování. Zřejmě i kvůli písničce "Má malá zem", která se stala v roce 1968 protestsongem.

Česká mincovna vydala na počest také pamětní medaili s vyobrazením Waldemara Matušky v sérii Slavíci ve zlatě.

Start kariéry v Redutě, pokračování v Semaforu

Psal se rok 1957 a v pražském divadélku Reduta proběhlo první Matuškovo vystoupení na kytaru a bajo. „To byla moje první opravdová škola,“ vzpomínal později sám Waldemar. V témže divadélku se také potkal s dvojicí Suchý - Šlitr, se kterou následně založil Mambo kvintet a s autobusem objížděli po akcích celou republiku. A když v roce 1959 Suchý se Šlitrem rozjeli Divadlo Semafor, přetáhli tam i Waldemara Matušku. „Šestého února 1960 ráno jsem stál v Praze na Václavském náměstí, se dvěma košilemi a kytarou. Sedmého mě v Semaforu učili první roli a písničky,“ řekl k tehdejší době sám zpěvák. A jakéže písničky se tehdy hrály? Každý jistě vzpomene na "songy" jako Árie měsíce, Ach, ta láska nebeská, Kočka na okně, Píseň o koni, To všechno odnes čas a další. Ty se ostatně hrají v mnoha rádiích i nejrůznějších sešlostech dodnes.

Byl jedním z nich

Lidé Waldemara milovali možná i proto, že v něm viděli člověka, jako byli oni sami. Hvězdné manýry mu byly zkrátka cizí. Kdo mu padnul do oka, s tím si dal i panáka, zazpíval si… Žil skromný život a i to ho vynášelo raketově vzhůru. 

Byl také milovníkem prvorepublikových filmů s Vlastou Burianem. Mistra komiků uměl dokonce velmi dobře imitovat. Zářil nejen jako zpěvák, ale i jako herec - např. v muzikále Noc na Karlštejně nebo v písničkových filmech Kdyby tisíc klarinetů a Limonádový Joe. Vrcholem jeho herecké kariéry ale byli bezesporu Všichni dobří rodáci. Ukázal, že zkrátka hrát umí, nejen zpívat.

Období normalizace a následná emigrace  

Od roku 1970 vystupoval Waldemar Matuška s orchestrem Václava Hybše. Jezdil po různých estrádách se soudruhy schváleným repertoárem. S tím se však nikdy nechtěl spokojit, proto v 1986 emigroval do USA. Bylo mu už přes padesát a prakticky začínal znova - na Floridě, kde už se svou rodinou nadobro zůstal. 

Do hvězdného nebe odešel 30. května 2009 a rozloučit se s ním přišlo na pražský Vyšehrad, kromě jeho nejbližších, i více než patnáct tisíc fanoušků.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Němec (neověřeno)

do dnešních dnů vzpomínám když jsem se loučil s voj.službou a šel jsem s Petřína dolů a ampliony přenášely TEREZU s Waldou ano ano

Věra (neověřeno)

Normální a fajn člověk.Znám z vyprávění mojí babičky,která si s ním zahrála v rodácích.Moc krásně o něm mluvila.Prý bavil celou vesnici a mému tátovi byl vzorem.Velká škoda,že ta písnička,kterou tam zpívá s panem Menšíkem...v našem údolí...tak nějak zanikla.

Ladislav Lakatos (neověřeno)

Matusku jsem měl moc rád

Kubová (neověřeno)

Nějak jste vynechali jeho angažmá s KTO. S těmi vystupoval až do své emigrace.

Juraj Tomaško (neověřeno)

Moc a moc dobrej spěvák,mněl dar od boha,uhrančivý kukuč a že bol cikán,za sociku se to tak nebralo,cikáni boli stejní lidi ako ostatní,museli makat,inak basa za príživu,alo o Matuškovi-režim ho nemněl rád,ako sa napil tak jim žekl od plic co si myslí,no a oni ho odstavili,nesmel spívat a hrát ,

Clara (neověřeno)

Charismatický, milý mužský a dobrý zpěvák. Škoda, že se z něj stal v rukou jedné dominy podpantoflový manžílek.