Strach vs. klidná síla. Zdánlivá jednota ODS se štěpí na dvě křídla

Pohled na dnešní ODS nabízí zajímavý střet dvou zcela odlišných osobností pod jednou politickou značkou. Rozdílný přístup komunikace s voličem je na jedné straně třaskavý a na té druhé akademický. Řeč je o Václavu Klausovi ml. a předsedovi ODS Petru Fialovi. Oba svoji roli plní na výbornou a oslovují tak velmi široké spektrum občanů. Otázka je, jak dlouho vydrží Václav Klaus ml. být ten druhý.

01.06.2018 - 16:00   |  
Jednota ODS je jen zdánlivá
Zobrazit fotogalerii (3)

Stranu v roce 2014 v nelichotivé chvíli přebírá pro veřejnost nevýrazná postava profesora Petra Fialy. Klidný a umírněný přístup vystupování, akademický nadhled a dojem člověka, který věci rozumí víc než my všichni, straně výrazně pomohl. Nastartoval tak ODS k novému začátku, aby v jeho stínu pomalu rostla zásadní konkurence. Syn zakladatele strany a bývalého prezidenta - Václav Klaus verze dvě.

Petr Fiala je český politolog, univerzitní profesor a politik.  Od roku 2014 je čtvrtým předsedou Občanské demokratické strany. Od listopadu 2017 je místopředsedou Poslanecké sněmovny PČR.

Individualita Klaus

Václav Klaus ml. je politický samorost. Když si odmyslíme, že velký vliv na popularitě nese jeho otec, tak se nám představí velmi šikovná mediální kampaň vlastní osobnosti.

S jeho názory se mohla veřejnost seznámit v pravidelných komentářích na novinky.cz. Postupně se tak svým velmi vyhraněným pohledem na svět profiloval jako hlas strachu a obav z budoucnosti naší země. Témata, která útočí na nejnižší emoce, následně skvěle rezonují mezi potenciálními voliči. Zde tkví hlavní politické umění Václava Klause ml.

Záměrná demagogie a stručný styl komunikace na sociálních sítích, který míří přímo k věci bez dlouhých únavných politických frází, jsou hlavními igrediencemi jeho úspěchu. V ODS tak roste silná větev radikálního konzervatismu, kterou vlastně představuje jen jedna osoba. Tím se odhaluje pravděpodobně největší slabina Václava Klause ml. Jeho individualistický přístup vlastně žije mimo stranickou politiku a pokud v dohledné době nezíská místo předsedy, může jeho křik vyznít do prázdna.

Klidná síla v pozadí

Nynější předseda Per Fiala svým akademickým způsobem komunikace nemá tak silný a třaskavý dopad jako Václav Klaus ml. Jeho komentáře na sociálních sítích nebo výstupy v politických spotech unavují velkým počtem dobře míněných slov. Nekonfliktní rétorika, kterou "nové" ODS přinesl, ale skvěle zapadá do konceptu pravicové konzervativní strany. Absence silných slov buduje pocit klidné síly. Je pravda, že v soutěži liků na facebookových profilech Fiala prohrává na celé čáře, ale hlas u volební urny je něco úplně jiného.

Václav Klaus je český politik a bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG. Ve sněmovních volbách v roce 2017 byl zvolen poslancem za Občanskou demokratickou stranu.

Střízlivé vyjadřování přináší klidné vody, kde volič necítí negativní emoce. Václav Klaus ml. významně rezonuje i u svých odpůrců, a tím získává větší pozornost, to však neznamená popularitu a úspěch. Petr Fiala v dnešní politice může paradoxně svoji nevýhodu proměnit v profit.

Rozdělená společnost

Společnost je dnes rozdělena na dvě poloviny. Ti, kteří jsou hladoví po křiku a agresi, mají své hvězdy v postavách jako Miloš Zeman, Tomio Okamura a Václav Klaus ml. Druhá strana společnosti touží po slušnosti a střízlivosti politické rétoriky, kterou představují neúspěšný kandidát Jiří Drahoš nebo právě Petr Fiala. V současné ODS jsme svědky zajímavé situace.

Oba póly představují obrovskou výhodu v oslovení co nejširšího spektra voličů. Ve vzduchu však visí otázka, jak dlouho bude individualistiká politika Václava Klause ml. pro ODS únosná. Obě názorová křídla zatím pomáhají mírnému vzletu preferencí strany, ale potenciální vnitřní konflikt může oslabit ODS natolik, že už se z toho podruhé nemusí vzpamatovat.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

fixor (neověřeno)

Vykopněte Fialu a Stanjuru a jejich přisluhovače, dejte do čela Klause a bude to fungovat.

strýček Jirka (neověřeno)

Mám rád pana Fialu pro jeho jeho vystupování před médii a pro jeho jasné názory k dané věci. ODS se spojuje s dřívějšími kauzami. Kdyby byly za možných trestných činů, tak byl někdo trestně stíhán. Pokud to tak nebylo tak je jasné, že vše bylo v souladu se zákonem. Silnou pravici republika potřebuje. Škoda, že pravicové vlády se tříští a potom jsou Babišovci tak silní. Toto se ukázalo i při volbě prezidenta. Kdyby nebylo tolik kandidátů, už jsme nemuseli poslouchat bonmoty jednoho pána.

Bugge (neověřeno)

Jsem z Brna ,ale za pana Fialu se stydím . Je to promě samoliby člověk hrající ho si na Spasitele ODS. Ale nevím nevím . Pan Klaus ml. by měl byt předsedou té strany , kterou jsem tolik let volil a která mne velmi zklamala.

Jiří Zahradník (neověřeno)

Nebýt Václava Klaouse juniora, tak měla ODS s bídou 5%, Fiala - nefiala.

Tomáš Sacher (neověřeno)

Pan Fiala mě ničím neimponuje, naopak stále dokola omílá pár frází, které k ničemu nevedou a díky tomu ani neví, nebo nechce vědět o čem vůbec protistrna mluví. Tento postoj je pouze cesta do pekel,, kam venkoncem ODS ji dávno patří, nebot když se nedokázali zbavit takových demagogů jako je pan Stanura nebo Němcová, tak je nehorázná lež, že se pod vedením Fialy zbavili zločinné minulosti, což dokazují i svými vystoupeními v PS a i na různých breefincích. Děkuji za pozornost

Bob (neověřeno)

Tak jestli Klaus šíří nenávist proti takzvaným uprchlíkům, Fiala dělá totéž proti Rusům.

SEBASI (neověřeno)

plně souhlasim, pryč rypaci STANJURA A FIALKA NiC JINEHO neumi jen kritika, naslednici topu a nečasu.i benda ma dost...

Lord K. (neověřeno)

Je to blbost .. ODS by pod Klausem ml. sla do kopru uplne stejne jako socani pod "zemanovskym" kridlem Zimolovcu a Foldynovcu. Tohle sou vsecko osoby poslusny starym poradkum z dob komunismu. Oba klausovi jsou zkorumpovani prevleceni komousi uplne stejne jako cela zemanova sebranka vsech tech prokremelskejch gauneru - lidu nic dobryho neprinesou. Max poserou mlady generaci vse co se vybudovalo. To je vse o co panum jako jsou oba Klausovi, Zeman, Foldyna, Svoboda nebo treba i Cunek jde - prenyst celou tuhle spatnou cursu i na dnesni mladou generaci a posrat demokraticky system jak jen to jde. Bohuzel musim rict ze nebylo lip a z babisem nebude lip max jemu bude lip. A co se tyce Ruska a minulosti NIC JIM UZ DAVNO NEDLUZIME! v naturaliich si to uz vybrali.

jan (neověřeno)

jestliže slovo akademický znamená pomluvy, překrucování a jenom neustálé napadání pak se nemůže nikdo divit, že takzvané "elity" jsou ti co rozdělují republiku, fiala je toho názorným příkladem

Milan Kněžour- ... (neověřeno)

S komentářem by se dalo souhlasit,jen jedno bych této úvaze vytknul.Je to zbytečné zdůrazňování individuality obou zmíněných politiků.Myslím,že jsou natolik inteligentní,že se v současnosti nesníží k tomu,aby se proti sobě vyhraňovali.Současnost si žádá mnoho trpělivosti a dobrých nápadů,aby ODS získávala a neztrácela body tím,že dojde pouze k tomu,aby se porovnávali,nebo se nechávali přetřásat jakýmikoliv komentátory.Věřím,že oni oba to ale vědí a soustředí se na koncepční témata,která je oba posunou a přinesou naší společnosti nová,neotřelá temata. Já předpokládám,že ODS má tolik dobrých členů i ve vedení,kteří jsou zralí k tomu,aby přinášeli jen to chytrá,perspektivní a pro naši zemi potřebná temata. Myslím,že dobře uvažují mnozí regionální politici od kterých by se dalo mnohé odkoukat.Příklad Trutnovsko.Jen je třeba zachovat nutnost základních teorií a zásad pravicových ideologií a pravicové politiky.

Martin V (neověřeno)

Prý klidná síla. Fiala je slaboch, to on založil kampaň na strachu. Na strachu proti jedné straně, na strachu proti současnému prezidentovi. On nemá žáadný program, nemá vizi. Obklopil se lidmi, kteří mu pochlebují a ukazují prstem na stejné lidi jako on. Mladý Klaus ukazuje na skutečné problémy, na problémy s inkluzí a sociálním inženýrstvím, které napáchali Socani, ukazuje na možné problémy spojené právě s migrací. Kdo tvrdí, že to nemuže být problém, je lhář.

Ego (neověřeno)

Vážený autore. Nemam rád pana prezidenta Zemana ani pana Okamaru, ale respektuji že část spoluobčanů ano. Pan Klaus mladší rozhodně neoslovuje tedy jen jejich sympatizanty. On oslovuje ty, kteří mají dost úhybných manévrů, nejasných vyjádření a planých řečí, tj. těch tzv. korektních. Je to přímý politik, který nechodí okolo horké kaše a jasně poukazuje na řešení, což u nás v politice zatím není zvykem a snad jednou bude. Naše společnost má totiž na spoustu věcí stejně jasný názor jako on, jen ti kteří nás vždy zastupují jej přes hradby zřejmě neslyší, asi je na čase hradby zbourat.

Denny (neověřeno)

Pan profesor Fiala by jako pedagog měl vědět, že způsob, jak hází klacky pod nohy Babišovi, se dá nazvat šikanou. Problém šikany je v tom, že pokroucené chování proti jednotlivci (který obvykle šikanátory něčím převyšuje) se postupně stává ve společnosti normou. Fiala odstavil mnohem kvalitnější členy vedení ODS a obklopil se kuriozitami typu Udženija. Ale nejvíc mi vadí, že bojuje ve válce, která před 30ti lety skončila. Už někdo konečně řekněte Fialovi, že Rusové odjeli (ostatně velkou část sovětského okupačního kontingentu tvořili Ukrajinci, kteří jsou teď zase naši spojenci). Kdyby Fiala uměl i něco jiného, než okopávat kotníky vítězi voleb, mohl dávno prosazovat zájmy pravicových voličů v demokraticky zvolené vládě. Nebýt Klause mladšího, ODS by se nedostala do sněmovny bez podivuhodnému výpadku serveru při sčítání hlasů.