Pískot, škrcení, mlácení do stolů a vylomené lavice. Kam se hrabe Babiš s Kalouskem!

“Zloději zlodějská!” vyřvával Andrej Babiš v poslanecké sněmovně na Miroslava Kalouska. Ani on svým obvyklým způsobem svého protivníka nešetřil dobře mířenými peprnými slovy. Divadlo, které v mediálním prostoru žilo několik dnů, je jen slabým čajíček oproti tomu, co se dělo v poslanecké sněmovně v minulosti. 

20.07.2018 - 14:30   |  
Poslanecká sněmovna zažívala kruté chvilky
Zobrazit fotogalerii (3)

 

Přecitlivělé prohlášení Miroslava Kalouska o tom, že uvažuje podat žalobu na Andreje Babiše, protože ho označil za zloděje, je v kontextu historie poslaneckých způsobu obzvlášť komické. To samozřejmě neznamená, že by kultivovaný projev na půdu nejvyšší politické moci nepatřil. Jen je dobré si připomenout, jak moc jsou obě aktuální postavy naší vrcholné politické reprezentace k smíchu. 

Gentlemanství jde stranou

Volby v roce 1925 v poslanecké sněmovně způsobily velké politické nepokoje. Napětí v poslanecké sněmovně by se dalo krájet a každou schůzi se čekalo jen na malou jiskřičku, která by zažehla plamen vášně. Agrese a napumpovaná žíla na čele se stala koloritem těchto dní. Doba, na kterou se vzpomíná jako na kolébku gentlemanství, dokáže na základě informací z historických pramenů velmi překvapit. Ctihodní pánové a dámy byli schopní předvést velké divadlo.

Stará špinavá čarodějnice

Premiér Švehla se právě chystal poslancům sdělit prohlášení své vlády, ale nebylo snadné se přes rozzuřené kolegy dostat ke slovu. Němečtí nacionalisté začali zpívat Deutchland, Deutchland uber alles, aby tento popěvek doprovázel jeden z nich hlasitým zvukem píšťalky. Hádky se přelévaly ze strany na stranu a jedna poslankyně si musela vyslechnout, že je stará špinavá čarodějnice. V bouřlivé atmosféře, kdy mlácení do lavic bylo zcela normálním jevem, to byla ještě velmi slabá nadávka. 

Škody na majetku

Největší třenice v té době probíhaly v táborech německých stran, které byly záměrně provokovány českými nacionalisty. Probírání jazykového zákona vyostřilo situaci natolik, že vzduchem nelétaly jenom nadávky.

Největší nepokoje však způsobilo projednávání zákona, který navrhoval zvýšení cla. Jeden z politiků se nechal slyšet, že to vypadalo jako když se utrhne dobytek ve stájích. Komunista Jan Harus plival na předsednický stůl, bušil do lavice a hodil po předsedovi spisy. Fráňa Zemínová také bušila do lavice (v jednom případě dokonce vytrhla opěradlo z lavice), Josef Knejzlík začal hlasitě zpívat protestní písně, jiný komunista do lavic rovnou kopal a následně utrhl desku, u které seděli ministři vlády, aby s ní následně začal zuřivě mlátit. Zuřivý komunista Krebich se Zemínovou dokonce během jedné schůze škrtili poslance Noska.

Nespoutané řádění poslanecké sněmovny způsobilo škody za více než půl milionu korun. Hádka Kalousek-Babiš se v tomto kontextu zdá jako konflikt dvou chlapečků na dětském hřišti...

Zločin na zelené louce. Na jednom z nejkrásnějších míst Prahy se chystá velká zástavba. Více čtěte zde.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

fRANTIŠEK VLK (neověřeno)

bude brzo v parlamentu boj, žádné strachy,důchodci dostanou v průměru 300,-kč a žebrackou mošnu a hůl, díky Babišovi a ANO a SPD

Slavoj Černý (neověřeno)

Vážení češi, zamyslete se nad sebou ! Ať vládne kdokoli slyšíme jen, nojo ten to vede blbec,a to se stále opakuje. Nyní je ve vedoucí pozici pan Babiš ! Řekněme si upřímě, měli jsme někoho lepšího ? A koho ? To že má miliardy, tak ať je má, takových je ve světě tisíce. Alepro ČR zatím udělal nejvíc ! Zjistěte kolik dává ze svého, jotomu se to řká,ano alevšichni ti co mají hodně,co dávají ? Kulový !!! Zamslete se nad sebou a buďmě rádi že máme Babiše, až tu nebude tak pak zjistítě kam jsme se dostali ! Z čechůmě je na nic!Nejsme dobrej národjen u piva to je dobrý ! Černý

Any (neověřeno)

Drahý Slavoji, právě kvůli hlupákům s tímto příšerným názorem, které lze oblbnout lusknutí prstů, Babiš vyhrál volby a rozkrádá tuto zemi. Kéž by Vám i Vám podobným Bůh (nebo kdokoli) nadělil více mozku...

Bakalář (neověřeno)

Tou žalobou vyhrožoval Kalousek již před třemi lety,kdy ho Babiš ve sněmovně nazval zlodějem a korupčníkem...

B (neověřeno)

zkouška

Jana V. (neověřeno)

Pane Slavoji, je mi vás líto

Miroslav Mareš (neověřeno)

A je ta pos.anecká sněmovna ještě k smíchu nebo k pláči? Vidíte, ani vy nevíte. Jsou na sebe sprostí, jako v hospodě. A nám se na tom má líbyt, co? Má cenu ještě k volbám chodit? Vždyť v tom parlamentu jsou dobytkové všichni. A nám se má na tom líbit co? Vidíte, ani vy nevíte. A to je fakt.

Miroslav Mareš (neověřeno)

Soudruh Babiš s lidmi blbími manipulovat umí. A to je fakt. Že je to tak?

Anna Tvarůžková (neověřeno)

Pane Slavoji, Nikoho horšího jsme ještě neměli. Už mnohých koblížků jsem se ptala, odpověď dosud žádná. Odpovíte mi Vy? Co udělal Babiš pro zlepšení života občanů a stavu státu? Ovšem faka, ne ty lži a sliby, které věčně vyřikuje na své lžihubě.

Jaroslav Mrk (neověřeno)

Mezi slepými jednooký králem. Jednooký je lepší jak slepý. Víme jak hospodařili Ti křiklouni z ODS, Kalousek a spol, Lidovci. Jak si asi vede ekonomicky sestra pana Fialu v Brně?

Standa (neověřeno)

Myslím si že panu Babišovi krivdime prázdnými výkřiky do tmy.je to od revoluce jeden z prvních lidi,kteri to s touto zemí myslí dobře.Je to ale miliardář,tak na něm řada lidí vidí člověka,který chce jen zbohatnout.To on vsak nemá zapotřebí.Nechme toho,jinak mu dojdou nervy a nastoupí opět era ODS,TOP09 a nové Pirátů.

Ekina (neověřeno)

Paní Tvarůžková a na všechny předchůdce Babiše jste už zapoměla,že tvrdíte že je nejhorší, na tuneláře Grosse jste už zapoměla?

Miroslav Lang (neověřeno)

Pane Ekina.Je humorné, že zmiňujete zrovna S.Grosse. Mimochodem jeho smrt mi také přijde podezřelá. Přemýšlejte...

franta.fh (neověřeno)

V žádném případě se nechci premiéra zastávat, ale nechci ho ani bezdůvodně hanit. Vyhrál volby a je mu dopřáno, právem vítěze, aby se ukázal. Z mého hlediska si zaslouží obdiv za to, že se snaží zlepšit výběr a zamezit úniky daní. Pořádek v této oblasti neudělala žádná partaj od roku 1989. Také si cením toho, že se snaží vycházet s panem prezidentem a neokopává mu kotníky, jak se stalo módním, pro všechny, kdo chtějí vzbudit dojem své světovosti a vyšší úrovně. Z druhé strany je pro mne dost nepředvídatelný a mám pocit, že si mnohdy odporuje. Říká co chce druhá strana slyšet, aniž by vyjevil svůj vlastní názor.

mila jurackova (neověřeno)

Nejsu rada že mame Babiše a volba je vždycky co takhle konstitucni monarchie a ja to beru za něho

Miroslav Mareš (neověřeno)

A co ta kontaminace polí? To podle soudruha Babiše nic není? To proto nám marodí malé i velké děti. I svého syna pro prachy objetoval. To to nevidíte? A jak jsou na tom vaše děti? To vám je jedno, snad? A že Babiš bude mít stále málo, vám nedochází. Ale to by mělo.Jo já zapomněl, že koblihy jsou lepší.

Miroslav Mareš (neověřeno)

Už tu snad bylo všecko, ale koblihové volby ne.Tak vidíte.A už tu jsou.Že?