Lázně si nemusíte platit ze svého. Kdy máte nárok na peníze od pojišťovny?

Obliba lázeňských pobytů u nás v posledních letech stoupá. Zájem zahraničních návštěvníků snadno přebíjí právě Češi. Kde dochází k raketovému nárustu a kolik lidí se celkově loni v lázeňských městech ubytovalo? A hlavně, na co všechno máte od své pojišťovny nárok?

12.01.2018 - 12:30   |  
Kdo vlastně má a nemá nárok na placené lázně?
Zobrazit fotogalerii (3)

Češi viditelně znovu objevují kouzlo lázní. Lákají je především ozdravné procedury. Jen za první tři čtvrtletí loňského roku se podle Českého statistického úřadu v lázeňských zařízeních ubytovalo 664 088 hostů, z toho hned 355 831 Čechů. Podle odhadů se počet hostů dostal v roce 2018 přes 800 000, což je nejvíce za posledních šest let.

Raketový nárůst

Mezi dlouhodobě nejvíce oblíbené destinace patří Karlovy Vary, Luhačovice, Mariánské a Františkovy Lázně nebo Poděbrady. Začíná se ale objevovat i zvýšený zájem o Teplice nad Bečvou, Lázně Bechyně nebo Lázně Vráž.

Nejvíce lidí navštěvuje lázeňská města od začátku března do června, hlavní sezona pak trvá od září do října. V minulém roce byl o pobyty takový zájem, že zájemci museli rezervace často realizovat s tří až čtyřměsíčním předstihem. Podobně se to očekává i v letošním roce. U Čechů se navíc projevuje i zvýšená touha po luxusu.

Náročnost na vybavenost hotelů a kvality procedur roste rok od roku. "To, co bylo ještě před lety vyhovující, už nyní českým návštěvníkům nestačí. Hotely tak každoročně investují miliony do rekonstrukcí i rozšiřování služeb. Značné investice se dají očekávat i v letošním roce," sdělil Richard Sipoš z portálu spa.cz.

Ne vždy jsou na lékařský předpis

Získat lázně plně hrazené od pojišťovny je poměrně kumšt. Pokud jde obecně o financování lázeňských pobytů, jsou v zásadě tři možnosti. Do lázní lze odjet na tzv. komplexní lékařskou léči, na příspěvkovou lázeňskou péči nebo coby samoplátce. Komplexní lázeňská péče je plně hrazena zdravotní pojišťovnou. Pacient má navíc tu výhodu, že si nemusí na lázeňský pobyt vybírat dovolenou, protože je veden v pracovní neschopnosti.

Indikační seznam také vyjmenovává u konkrétních diagnóz další podmínky, jež by měl zájemce splňovat, nebo také za jakých okolností je možné pobyt v lázních prodloužit. Existují ale také skutečnosti, díky kterým se šance vyjet do lázní znemožní.

O lázeňské péči rozhoduje sám lékař, jenž pacientovi vystaví návrh na základě doporučení odborného lékaře. Při návrhu, zda by pacient měl dostat komplexní či příspěvkovkou léčbu a kde by se měl léčit, se řídí indikačním seznamem pro lázeňskou péči. Lázně musí odsouhlasit ještě revizní lékař pojišťovny.

Pokud se jedná o méně závažnou diagnózu, pak dochází k příspěvkové formě péče. Znamená to, že mu sice pojišťovna zaplatí všechna vyšetření a léčebné výlohy, nicméně ostatní náklady (ubytování, strava) si musí pacient platit sám. Není přitom možné se ubytovat v levnějším penzionu ani docházet na procedury z domova.

Otestujte se sami

Jestli máte sami nárok na lázeňskou péči, můžete zjistit poměrně jednoduše sami podle Indikačního seznamu pro lázeňskou rehabilitační péči. V těch jsou podrobně popsány jednotlivé diagnózy nebo jak dlouho by samotný pobyt měl trvat. V tabulkách navíc také zjistíte, jestli máte nárok na komplexní či příspěvkovou péči nebo také který specialista vám lázně může doporučit a do kterých destinací můžete vycestovat.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Milan Martin (neověřeno)

Jsem bývalý horník mám nemoc z povolání na zaprášení plic je mi 72 let

Jana Blašková (neověřeno)

Co je zvláštního na našem lázeňství. Nedovedu pochopit ,jak jsou lázně přidělovány. Jednou sem si za celý můj dosavadní život požádala o lázně . Přesto ,že jsem 20.let dělala ve zdravotnictví ,tyto lázně mi byly zamítnuté. Až po odvolání jsem tyto lázně dostala. A moje největší překvapení bylo , když jsem se v lázních setkala s pacientkami ,které byly daleko mladší a ani neměly po žádné operaci a jezdily do lázní každý rok. Ptám se jak je to možné . Tento názor nemám jenom já ,ale spoustu jiných. A tato moje zkušenost mi stačí. Jezdím každým rokem na pobyty ,které si hradím sama. A nevěřím , že přesto že se o sebe starám po zdravotní stránce a třeba si o pobyt v lázních zažádala ,že třeba bych ho dostala bez problému. Vždycky by se něco našlo ,proč to není možné. A co třeba to , že někdo pro své zdraví neudělá nic a přesto do lázní jezdí . Je to můj názor a za ním si stojím.

Vladimír Molík (neověřeno)

Český člověk dělnických poměrů bez tzv. pravicové politické příslušnosti NEMÁ právo na české lázně, protože na ně prostě nemá! Jeho zdravotní pojišťovna mu nic nedá, protože není cizinec a domácí odbory se za něj nepostaví. Pro nastávajícího důchodce je připravena jediná varianta: Aby nepobíral důchod tolik měsíců ve svém důchodovém věku, MUSÍ umřít rozhodně dříve, než jiní majetní důchodci. Proto nemá nárok na lázně, které by evidentně prodloužily jeho život v důchodu. Např. moje matka, dostávala za Komančů pravidelně lázně, i když pracovala ve školství. Já jako provozní profesní SŠ dělník s celoživotními následky třísměnného provozu ve znečištěném prostředí NEMÁM nárok na lázně, poněvadž jsem Čech a bývalý delňas.

Pavla Kuncová (neověřeno)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,proč se musí platit rezervační poplatek,když si zamluvíte termín,kdy chcete jet na komplexní lázeňskou léčbu.Nikdy to nebylo až tak dva roky nazpět a není to malá částka.Tento poplatek se nevrací,ani neodečítá při příjmu pacientů.Byla bych ráda,zda by jste mě dali vědět,jestli je to správné.Děkuji

Jan Mrázek (neověřeno)

Dobrý den,dne 13.července 2016 jsem byl na operaci s ledvinou, byla u mně provedena laparoskopická nefrektonie. Ten rok po operaci jsem dostal návrh na lázně, což jsem absolvoval-Mariánské lázně. Nyní bych po dvou letech chtěl do lázní znovu. Má to jeden háček.Obvodní lékařka mi návrh nechce napsat, prý napřed potřebuje vyjádření od urologa specialisty tam kam chodím na kontroly. Ten tvrdí že návrh musí vypsat nejdřív obvodní lékařka. Takže se ptám kam mám vlastně jít_ Obvodní říká, že mám jít tam kde jsem prodělal operaci, tam mi tvrdí zas něco jiného, kde se mám teda konkrétnědostavit, abych uspěl? Jenda důchodce 77 let, děkuji odepište