Národ extrémů. Hutkova píseň o Zemanovi rozděluje společnost

Vlnu emocí zvedl písničkář Jaroslav Hutka svou písní Miloš a zubatá. Kontroverzní myšlenky a nevybíravá slova vzbudily vyhrocenou diskuzi. Přání smrti je silný kalibr, ale v minulosti se hlas lidu ozýval s daleko tvrdším slovníkem.

15.08.2018 - 14:30  
Jaroslav Hutka svou písní způsobil poprask
Zobrazit fotogalerii (3)

Sprosťák, tlučhuba, vidlák a chvástal. Jen malá ukázka peprných slov, která znějí novou písní Jaroslava Hutky. Písničkář, který byl v roce 1978 během akce Asanace nucen emigrovat, se často vrací s kytarou, aby veřejnosti sdělil svůj názor. Kontroverzní píseň vypovídá o neměnném stavu naší společnosti.

Už jste slyšeli novou píseň Jaroslava Hutky: Miloš a zubatá? Pustit si ji můžete: ZDE.

Rozdělená republika

Pod videem na youtube je zcela patrný důkaz toho, jak je společnost rozdělená na dvě vyhraněné poloviny. Aktuálně se píseň líbí 1,7 tisíci posluchačů a opačný názor zastává 1,7 tisíc kritiků. Malý vzorek však zcela zásadně naznačuje stav, v kterém se nálada naší země nachází. Česká republika je místo plné extrémů. Jedna polovina do krve brání svého prezidenta, aby druhá část s úsměvem tleskala písni, která vzývá smrtku na Hradě.

Přecitlivělost?

Píseň Jaroslava Hutky je však i pro mnohé odpůrce Miloše Zemana za hranou. Zajímavost se nabízí  při pohledu do minulosti. Najdeme zde skladbu podobného charakteru, ale s o mnoho tvrdším poselstvím. Během Hilsneriády vznikla píseň “Zasloužil bys, Masaryčku, jít s Hilsnerem na houpačku!” Nedotknutelný Masaryk tak podle lidu měl dostat trest smrti za to, že se zastal Hilsnera v antisemitistickém procesu. Vzniká tak otázka. Nejsme dnes vůči satiře poněkud přecitlivělý?

Dobrý a špatný vtip

Humor je lékem na mnoho neduhů. Některé vtipy a komentáře však naopak zvednou lidi ze židle. Provokace je u politické satiry jeden z hlavních nástrojů, kterým oslovuje svého diváka.

Když se na plakátu divadla Husa na provázku připsalo jedno písmeno, máme tu další příklad, kdy si lidé s úsměvem “představovali” prezidenta na šibenici. Nedávný komentář na sociálních sítích, který zveřejnili komunisté z Liberce, se pustil do Václava Havla. Podle nich se  v minulosti žilo lépe, protože: Pivo za dvě padesát, hranice zavřené a Havel též. V kontextu komunistických zločinů a jeho obětí nepůsobí ani tento vtip nikterak citlivě.

Buďme rádi

Jaroslav Hutka svou písní otevřel další nezahojenou ránu naší společnosti. Svým textem se dostává na hranu slušnosti, ale zároveň otevírá diskuzi, nakolik jsme schopni podobné věci brát s nadhledem.

Na druhé straně barikády nalezneme např. píseň Olívie Žižkové EVROPO DÝCHEJ. Ta sice nepřeje smrt nikomu konkrétnímu, ale dokáže si radši představit být pod útlakem “holých lebek” než lidí v černých hábitech. Její skladba plní o hodně nebezpečnější funkci. Zjednodušuje, straší a k tomu plní politickou službu. Co je nebezpečnější? Názor muže, který svůj postoj dlouhodobě nemění, nebo politická propaganda, která překrucuje a straší?

Hutka ve své písni Miloš a zubatá nedosahuje ani náhodou kvalit protestních písní z jeho dřívější kariéry, nebo jak je známe od Karla Kryla. Jeho způsoby jsou na hraně, ale buďme rádi za demokracii, kde můžeme veřejně projevovat svoje názory a následně o nich diskutovat. 

Nepohodlní hrdinové. Čeští letci si místo pocty vysloužili vězení a tábory nucených prací. Více čtěte zde.
Klíčová slova:

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Jan Vích (neověřeno)

Není "vzývá" s tvrdým?

andy (neověřeno)

Mistře Víchu, s jakým jiným byste to psal, proboha? Prosím, nechte si komentáře, když sám potřebujete první stupeň základní školy...

Jiří Tichánek (neověřeno)

To co Hutka předvedl je přespříliš! Má ten člověk soudnost? Ať si myslím o prezidentovi co chci, tohle je zhovadilost nejhrubšího zrna. V USA by jej za to zavřeli a dali masnou pokutu. Sleduji, že kultura v ČR je tragická (viz státní vlajka ve vagíně naší herečky, viz názory rádoby herců typu Bartošky či B. Štěpánové! Fuj!!!

bohoušek (neověřeno)

Pan Hutka už toho naplácal dost, ale co je moc, to je moc. Nezasloužil by náhodou alespoň trochu chládku?

karlicek (neověřeno)

Ty hovado Huťkovo nesahaš Milošovi ani po palec jeho levé nohy.Pravou by tě měl nakopat do dršky.

Machy (neověřeno)

Písnička je to sice blbá,ale o blbovi se dobré písničky asi píší těžko.

Cézar (neověřeno)

No já panu Hudkovi přejí, aby si zubatá přišla pro něj. Kdo jinému jámu kope, sám do ní padá. On pro mě není žádnou osobností a podle mě je to jenom šašek, který by se chtěl vetřít společností tím to výrokem a být tak hrdinou. Směšné... když byla totalita. Držel hubu. Je to ubožák...

rossirea (neověřeno)

Nejsem přívržencem současného prezidenta, ovšem to, co vytvořil celoživotní flákač Hutka je opravdová ubohost!

daft007 (neověřeno)

Tenhle rádoby umělec by zasloužil nakopat do prdele!

daft007 (neověřeno)

Nakopat Hudku do řiti vochlastu !

Petr Zubatý (neověřeno)

Podám na něj trestní oznámení pro zneužití a hanobení naší rodiny. A doufám, že si pro něj brzy přijde ( jak je to v písni od Pražský výběr ).

Ján Hrdý (neověřeno)

Hutka, som stejně starý jako ty. No keď sa stretneme, požádám tě, aby si si sundal brýle a potom... Pán Zeman je moudrý a sečtělý, nesaháš mu ani po kotníky!

Marta Pospíšilová

To se zase pan Hutka vyznamenal! Víc nemám co říct, taková ubohost a sprostota se ani nedá komentovat.

mattoni (neověřeno)

Karlíček-nejlepší vtip na Miloše ten kdyby zvedl nohu tak si rozmlati hubu

Rosťa Sypták (neověřeno)

Pana Hutky mi je líto.Je vidět,že probdělé noci se značně podepsaly na jeho zdraví..

josef simek (neověřeno)

Pokud tomu pokusu věčně opilého "písničkáře" říkáte píseň,pak toho o písních moc nevíte! Potřeboval by pár fláknout za urážky pana Zemana- prvního voleného prezidenta!

Karel Novák (neověřeno)

Byly doby, kdy byl Hutka vtipný. Dnes je to zakyslý odvar dávno minulých kvalit. Má asi problém s tím, že se něj zapomnělo,nikdo mu nestaví pomníky a nedáva medaile. Výše zmíněnou písničku jsem neslyšel a ani nechci slyšet. Je mi Hutky líto, že se řadí svými texty k panu trapnému Klusovi,který udělal "kariéru" díky slátanině o prdeli,odbučené jeho kvalitním hlasem.

Bohumil Stejskal

Tož totok označit Hutkovu stupidnú "békačku" jako "hlas lidu" je hňupovina...!!!

Venca (neověřeno)

Komentáře jsou pořád od těch samých dělníků a rolníků, kteří v Rudém právu bránili Husáka jako "námi zvoleného prezidenta". Nikdy nepochopí, že tak špatný prezident, a především člověk, jako je Zeman, si lepší píseň nezaslouží.

Kraz (neověřeno)

Bylo dobře že emigroval,je špatné že se vracel.Málokomu chyběl tento rádoby umělec, do klobouku bych mu neupustil ani cent.

Lukáš (neověřeno)

Vy zrůdy rudý !!!

Sendreivinetu (neověřeno)

No,já vám řeknu...to jsem opravdu,ale opravdu nečekal.Měl jsem nějaké mínění o p.Hutkovi,nebudu ho tady ventilovat,ale tohle už je přespříliš.Je to ubohost největšího kalibru.Já ani nevím,zdali si to vůbec pan Hutka uvědomuje.Já také nemusím pana presidenta,ale respektuji vůli lidu a navíc...pan Hutka pro mne není žádný umělec,ty jeho škváry se nedají poslouchat..vesměs hraje vše na tři akordy,nebo na čtyři(C,D,G,A)jak píši...trapný..rádoby umělec,chtěl na sebe po delší době upozornit,ale bohužel...se mu to nepovedlo.

DobřeMuTak (neověřeno)

Ta naše národní ostuda si nic jinýho nezaslouží. Ať ta zubatá moc nezahálí ať je ještě vůbec co napravovat... Kdyby si ty plky vykládal v hospodě je to fuk, ale takhle Nás táhne do žumpy všechny sebou. Pardón nechci aby stát vedl mentálně retardovaná fosílie s pokročilou demencí.

Alois Matějka (neověřeno)

no jo něco na tom je, lepší by bylo bez něj. bojím se ale, že se tato společnost dá ještě dohromady. siola

Kamil Prs (neověřeno)

Vliv pana Hutky na naši folkovou scénu na počátku 70. let minulého století se nedá určitě zpochybnit. Abych nedevalvoval slova a nedopouštěl se frází: chtěl jsem napsat, že jako člověka si ho neobyčejně vážím, ale nemohu to napsat, neboť ho osobně vůbec neznám. Tedy mou vlastní optikou: doba, kdy lidé chodili na jeho koncerty s pocitem tichého spiklenectví ve stylu "to jsme jim to zas nandali, že jsme tady" už je dávno pryč. Vykrádat moravské lidovky proložené decentními jinotaji na komunistickou vládu už je dnes prostě pasé. To včas pochopil Nohavica a nabídl alternativu: původní písně a texty, které jsou schopné oslovit. Pan Hutka se zoufale snažil po jeho návratu navázat na dobu, kdy odešel, ale už se mu to nepodařilo. Doba se prostě změnila. Uvědomili si to všichni snad kromě pana Hutky. Ovšem jak se píše v tomto článku: Co je nebezpečnější? Názor muže, který svůj postoj dlouhodobě nemění, nebo politická propaganda, která překrucuje a straší?

František (neověřeno)

Plácáte tady o Hutkovi a víte úplný kulový. Melete naučený titulky z Blesku. Zeman si svou prokázanou prolhaností a pozérstvim zaslouží mnohem syrovější hodnocení svojí nebezpečné činnosti nejen v ubohé roli prezidenta,ale zaslouží bičovat za jeho průšvihy, co svou hloupostí způsobil coby premiér. Možná ho volila většina, to ale neznamená kvalitu člověka. Spíš povrchní myšlení naší většiny.

dany (neověřeno)

Hutkova píseň nerozděluje společnost,pouze ji dělí na většinu myslících a menšinu Blbů stejných jako Hutka!

frantcer2811 (neověřeno)

Jsem muzikant a proto se zde nebudu pouštět do politických témat. Hutkova píseň (ostatně jako většina jeho písní) je dle mého názoru hudebně podprůměrná a textově - na úrovni devítiletého dítěte. Takto skládat v jeho věku verše-texty, to je fakt průser. Nejvíce by mne ale zajímalo, kdo stojí za tím, že tato "kulturní" obludnost se vůbec dostala na veřejnost. Kam jsme to došli? A co bude dál?

Huléňák (neověřeno)

Jedna otázka pro pana Hutku.Co jste dokázal ve svém životě?

ledomedo (neověřeno)

pan Hutka je intelektuálně opoužit až za hranici únosného minima, ve sv podstatě na něj doléhá jeho celoživotní průšvih co nese jméno Narodil jsem se. Příroda očividně k Hutkovi skoupá mnoho nenadělila, snad pro tu svoji ošklivost a nenávist si nemusel chodit pro nášup,inu šel, tak dostal, tedy teď tíhou skutečnosti drcen sám svými skutky a jejich následky zabředajíc v zakysanou realitu opovržení a zapomnění ve snaze z poslední křeče uštknout a tím se snad proslavit. Hutko, nikdy jsi slavným nebyl, v exilu ses propadl na samé dno společnosti, té společnosti cos propagoval a nedáš pokoj,,.... a stále kvoká.... é

Václav Schebelle (neověřeno)

Úplně ubohý, pane Hutka, 100 let za dobou, a navíc urážíte jak pana Zemana, tak post prezidenta. Hutka je nula.....

Stanislav (neověřeno)

Našeho "pana" presidenta nemusím, nesnáším lidi jízlivé a pomstychtivé, kteréžto vlastnosti jsou u jeho ega dominující. Ovšem jedním dechem musím říci, že tady pan Hutka skutečně přestřelil Smrt by se neměla přát nikomu (tedy kromě lidských bestií, které mají na rukou krev nevinných lidí, kteréžto kritéria pan Zeman nesplňuje). Ale v jedné věci má podle mě pravdu. Na Hradě je opravdu žumpa. A propos, Kde pan Tichánek vzal, že v USA by jej za to zavřeli, či napařili mastnou pokutu? Možná by jej zatkli, vyslechli a do několika hodin by byl venku bez kauce. Pan Tichánek si asi plete USA s Ruskem. Popř s Čínou.

CharlieCheplinOne (neověřeno)

Nevim od tý doby co co se pouštěl do Jarka Nohavici že byl udavač,mu nějak nemůžu přijít na jméno i když se chce vehementně připomínat,ale jako odrhovačka je to chytlavý,hlavně refrém,je mi to jasný nám se prostě stejská po revoluci a protestech ale myslim si dokavať se nezměníme my jako národ,tak budo jiní Burešové ,jiní Emani atd

Petr Probst

Pan Hutka udělal to, co bych rád udělal sám, kdybych to uměl. Zcela s ním souhlasím, až na tu smrtku. Z mozku pana inženýra Zemana již hodně dlouho tryskají jen zloba, faleš, pomstychtivost a podrazy. O jeho odborném vzdělání nevím, ale všeobecné je hodně bídné, nepřesahuje znalost díla Jiráskova, což i pro někoho je zřejmě dost. To vše je umocněno zdravotním stavem do něhož se sám svou pílí uvedl. Kdo nevidí, že tento pán není schopen vykonávat funkci prvního úředníka státu, je opravdu slepý, anebo zemanovský fanatik, jemuž stačí, že jeho idol se cpe tlačenkou. Jediné co vždy uměl pan Zeman ovládat, je technologie moci. Smrt mu nepřeji, jen odchod s ostudou. A pořádmou. Za Akci olovo, za dolézání Rusům, za všechny urážky, které museli vyslechnout ti, kkteří se mu nezalíbili. Čert ho vem!

Alois Matějka (neověřeno)

Hutkova píseň a rozdělení národa--tuto skutečnost má náš president už dávno zmáknutou!!!!!! Přání smrti-rovněž toto mají jeho soukmenovci dávno zmáknuté a nejenom to, oni to dovedli až k hořkému konci. M. Horáková a další !!!!!§ siola

Rosi (neověřeno)

Pane Zubatý, konečně někdo rozumný. Fandím Vám, udělejte to prosím.Hutka patří již dávno do blázince.

Eduard (neověřeno)

Ta diskuze se nedá číst, protože potvrzuje jedno a to že i ten Miloš má občas absolutní pravdu. Miloše si zvolila půlka národa a Miloš prohlašuje, že půlka národa jsou debilové. Tím samozřejmě myslel své voliče. Je to smutný jaké výstavní kusy debila obecného se zde vyjadřují proti Hutkovi.