Barbora Lišková: Na modrých zónách může v Praze parkovat každý, kapsu plnou mincí už nepotřebujete

Do pražské metropole denně míří tisíce aut a řidiči často musí několik minut hledat, kde zaparkovat. Míst je především v centru města opravdu nedostatek, ale řešení existují. Stačí se zorientovat v parkovištích a zónách a významně tak ušetřit nejen čas, ale i starosti a peníze. Probrali jsme to s Barborou Liškovou z Technické správy komunikací hl. m. Prahy.

17.09.2018 - 13:00   |  
Víte, kde a kdy smíte parkovat?
Zobrazit fotogalerii (3)

Paní Lišková, jak je to s parkovišti P+R? Lidé si často stěžují, že jich je málo, navíc stojí moc peněz...
Vidíte, a to je nejčastější omyl. Tzv. záchytná parkoviště P+R (park + ride, "zaparkuj a jeď", pozn. red.) jsou určená pro delší parkování a najdete je v okrajových částech Prahy, zpravidla u zastávek metra. Jsou zdarma nebo za symbolický poplatek 20 korun a navazují v těsné blízkosti na veřejnou dopravu. Omezení je v některých z nich pouze časové a pohybuje se v maximální době stání 12-24 hodin.

Dobře, tak konkrétně, kde jsou tato parkoviště?
V současné době jsou parkoviště P+R umístěna blízko zastávek hromadné dopravy v lokalitách Skalka, Zličín, Nové Butovice, Kotlářka, Písnice, Švehlova, Opatov, Chodov, Ládví, Letňany, Rajská zahrada, Černý Most, Nádraží Holešovice a Depo Hostivař. Další pak v Radotíně a Běchovicích, kde jsou navázána na vlakové spoje. Více informací o možnostech využití parkovišť a také jejich aktuální obsazenosti naleznete na webových stránkách www.tsk-praha.cz.

Praha je plná modrých zón. Jestli se ale nepletu, parkovat na nich může úplně každý, nebo to není pravda?
Praha sjednotila parkovací zóny do tří barev – modré, fialové a oranžové. Už opravdu neplatí, že na modré zóně nemůžete zaparkovat, pokud nejste rezident, a bát se tak odtažení. Ani nemusíte shánět papírové stírací parkovací lístky. Musíte si však parkování zaplatit v parkovacích hodinách či online. Na modrých zónách jsou ceny za parkování vyšší, je tedy vhodnější a levnější zaparkovat na fialové či oranžové zóně. 

A v těchto zónách se dá parkovat i zdarma?
Ano. Ve večerních a nočních hodinách je na fialových a oranžových zónách parkování úplně zdarma pro všechny.

Takže za modré zóny platíme vždycky?
U modrých se to liší v jednotlivých městských částech, na Praze 1 či Praze 7 se i v noci na modré platí, zdarma ale na nich můžete parkovat v Praze 5, 6 či 8. Je třeba ale sledovat dopravní značky v dané lokalitě, v některých ulicích se toto může lišit. To platí také v případě placení za parkování nebo naopak parkování zdarma o víkendech.

Ještě nedávno bylo nutné mít plnou kapsu mincí, jinak člověk nezaparkoval...
Mincemi se stále samozřejmě platit dá i dnes, ale v nových parkomatech, kterých je v placených zónách už většina, můžete platit také platební kartou. A nebo se k parkomatu nemusíte vydávat vůbec a můžete zaplatit online přes mobil.

Na to asi musím mít nějakou speciální aplikaci, že?
Ne, nemusíte stahovat žádnou aplikaci. Stačí vaše SZP a číslo parkovací zóny vyplnit na www.mpla.cz. Více informací najdete na www.parkujvklidu.cz.

Mohu přes den někde zaparkovat úplně zadarmo?
Pokud chcete zaparkovat na krátký čas blízko centra města a neutrácet peníze žádné, nabízí se parkování zdarma v některých obchodních centrech.

Chaos v Praze 1: Některé zóny by mohly být pro cyklisty průjezdné, jiné ne. Čtěte zde.
Klíčová slova:

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Podloucký (neověřeno)

V otázce zazněla věta: "Praha je plná modrých zón." S tím souhlasím, ale v odpověď paní Liškové to zní úplně jinak, říká že Praha má parkovací zóny ve třech barvách – v modré, fialové a oranžové. Což není pravda, převládá jenom modrá a tam žádné parkovací hodiny nejsou. To je praxe. Modrých zón přibývá, je to slušný "vejvar" pro městské části Prahy, to je vše.

Surcuf Surcufovič (neověřeno)

"U modrých se to liší v jednotlivých městských částech, na Praze 1 či Praze 7 se i v noci na modré platí, zdarma ale na nich můžete parkovat v Praze 5, 6 či 8. Je třeba ale sledovat dopravní značky v dané lokalitě, v některých ulicích se toto může lišit. To platí také v případě placení za parkování nebo naopak parkování zdarma o víkendech." - Takže bordel! Jinak osobní zkušenosti z P+R na Černém Mostě (pochybuji , že jinde je to podobné), po 9-té hodině ranní bez šance! Hledáte parking na sídlišti nebo prostě kdekoliv, já protože mám kartu tak u Makra, ale co mají dělat ostatní chudáci? Placení mobilem ani kartou nepoužívám z bezpečnostních důvodů, takže zaplatit na modré už také zjevně nemohu....

zdenda5 (neověřeno)

Jezděte vlaky, autobusy apod., a nebudete řešit, kde a za kolik parkovat...je to jen o pohodlnosti

to je jedno (neověřeno)

zdenda5 ne to neni o pohodlnosti to je o tom nepromarodit v zime mesic. Vlezete do vlaku nebo mhd a okamzite vam zacne nekdo chrchlat za krk pripadne si nakejcha do ruky a pak to pekne rozmazne po tyci. Mhd je jak cholerovej barak na kolech.... Muze mi nekdo vysvetli k cemu ty modry zony krom nestydatyho chamtivyho vejvaru pro mestke casti sou? Ted je udelali na P4. Kazdy rano tam krouzi milion aut parkuje se na kdejakem metru kde ty zmrdi zapomneli nebo jeste nenacmarali cary na zem. Problem se nevyresil jen se presunul jinam. 2x denne projizdi ulice ELTODO vypalny auto s kamerama a foti spz na pokuty. Kyz sem cet pred spustenim na strankach P4 o zonach diskusi tak me zarazilo, ze tam nikdo proti zinam nerek ani popel, nikdo se nerozciloval, lidi jen zajimalo jakto, ze si nemuzou predplatit tisice za parkovani predem, pripadne kde to budou platit nebo info jak si za desitky tisic pronajmout do te doby misto zdarma pro firemni auto. Zony sou podle me neskutecna svinarna jak vuci mistnim tak komuterum.