Nejvíce důchodců pobírá mezi 12 až 13 tisíci. Z čeho se důchod skládá a co je potřeba splnit?

Rozdíly mezi bohatými a chudými českými důchodci jsou veliké. Čím je to ovlivněno a z čeho se starobní důchod vlastně vypočítává? A víte skutečně vy, z mladší generace, čím vším můžete přispět k tomu, abyste byli na stáří zajištěni? Podívejme se společně na povinnosti státu i jednotlivců vůči důchodovému zajištění v České republice.

08.10.2018 - 10:00  
Jak vysoké jsou aktuálně české důchody?
Zobrazit fotogalerii (4)

Průměrný český důchodce pobírá penzi ve výši 12 347,- Kč, ale více než 956 000 českých penzistů této částky zdaleka nedosahuje a pohybují se pod hranicí 12 000,- Kč. Podle statistik 98,7 % Čechů pak nedosáhne na důchod ve výši 20 000,- Kč, který se také označuje za důchod, se kterým se dá "důstojně dožít".

Pokud se pak zaměříme na průměrný český důchod mužů a žen, tak dle informací od ČSSZ byl k datu 31. 3. 2018 pro muže 13 615 Kč a pro ženy 11 219,- korun.

Nejvyšší český starobní důchod se už poměrně dlouhou dobu nemění. Přesahuje uctyhodných 100 tisíc korun měsíčně a momentálně je nyní vyplácen pouhým dvěma lidem v ČR.

Z čeho se důchod vlastně skládá?

Starobní důchod je složen ze dvou částí, a to ze základní výměry a výměry procentní. Základní výměra byla v roce 2018 stanovena na 2 700,- Kč, procentní výměru představuje 1,5 % výpočtového základu za každých 365 dní. Minimální výše procentní výměry je stanovena na 770,- Kč.

Výše důchodu závisí především na předchozích výdělcích a na počtu odpracovaných let. Tyto údaje naleznete v dokumentech označených jako Evidenční list důchodového pojištění, který by měl každý dostávat od svého zaměstnavatele. O starobní důchod vždy žádáte na okresní správě sociálního zabezpečení, konkrétně v místě vašeho trvalého bydliště. Žádost s vámi sepíšou pracovníci na úřadě a nejdříve tak mohou učinit čtyři měsíce před nárokem na starobní důchod. Potřebovat s sebou budete doklad totožnosti a doklady o náhradní době pojištění (rodný list dítěte, potvrzení o studiu).

Co znamená náhradní doba pojištění?

Nutnou podmínkou pro přiznání důchodu je počet odpracovaných let neboli doba účasti na důchodovém pojištění. Za zaměstnance odvádí zaměstnavatel, OSVČ si jej hradí sami, protože jde o součást sociálního pojištění. Abyste mohli (v roce 2018) žádat o starobní důchod, musíte mít odpracovaných 34 let, resp. 30 let bez náhradních dob pojištění. Tím se myslí období, kdy jste si sociální pojištění neplatili, přesto však lze na něj nahlížet jako na „odpracované“ období.

Jedná se o tyto případy:

  • Péče o dítě do věku 4 let
  • Evidence na úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání po dobu, kdy jste pobírali podporu v nezaměstnanosti
  • Příjem invalidního důchodu, a to III. stupeň invalidity
  • Vojenská služba
  • Studium po dobu šesti let po dosažení plnoletosti
  • Péče o blízkého, který je na vaší péči závislý
  • Náhradní doba je započítávána, pokud trvala alespoň jeden rok

Nejnižší penze je necelé tři a půl tisíce

Rok 2018 přinesl jednu změnu v zákonu, byl stanoven maximální odchod do důchodu neboli důchodový věk, a to věk 65 let.

Nejnižší možná penze, kterou můžete dostat, je 3 470,- Kč, určuje ji vždy zákon a může se měnit. V roce 2016 to bylo o pouhých 260,- Kč méně. Nízké důchody se týkají především lidí, kteří buď dlouho pracovali v zahraničí, nebo jejich příjmy byly velmi nízké. Jednoduše jim není z čeho důchod vypočítat, nicméně vždy musí být splněna podmínka potřebné doby pojištění.

Jak vysoký je nejčastěji český důchod?

Nejčastěji pobírají čeští penzisté důchod ve výši mezi 12 000 a 13 000 korun. Tuto výši má zhruba 426 tisíc seniorů. Druhé místo obsadil důchod ve výši 13 000 a 14 000 korun, který pobírá zhruba 371 tisíc důchodců.

Většina z nás by si ale již v mladším věku měla uvědomit, že spoléhat jen na stát na zajištění v důchodu je velká chyba. I proto je dobré si od zhruba třiceti let odkládat alespoň dva tisíce korun měsíčně na různá spoření, ať investiční či důchodová. Minimální částka, se kterou by pak měl člověk vstupovat do důchodového věku, se nejčastěji zmiňuje okolo 1,5 milionu naspořených korun. Ideální je i mít vždy zajištěné vlastní bydlení, které zvláště v této době ukrajuje velkou část mzdy.

Čísla hovoří jasně: Středočeské obce v mezikrajském srovnání hospodaří nejlépe. Více čtěte: ZDE.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Ivo Patta (neověřeno)

Plnění podmínek přiznání starobního důchodu je založeno na falešné zásluhovosti, tj. na penězích dávno vydělaných, zdaněných a utracených na starobní důchody našich rodičů. Na naše důchody nám a bohužel i bezdětným důchodcům, přispějí z odvodů sociálního "pojištění" až naše dobře vychované děti. Protože je státní důchodový systém spravován na základě vadné účetní metodiky, je v roce 2018 tunelován ve výši 43,44 miliard korun. Díky tomu je ze státního důchodového systému pyramidová hra a místo výchovy dětí je třeba uspořit extra 1,5 milionu korun. Jedná se o částku, která mimochodem stačí na porytí nákladů výchovy jednoho dítěte do plnoletosti.

Janka (neověřeno)

Chtěla bych se zeptat. Jsem vedena na úřadu práce. Do startovního důchodu bych měla nastoupit 18.6.2019.musim nebo mohu např. 1.7.2019.děkuji

Homolka (neověřeno)

Mam odpracovanych 48 roku to znamena že jsem daroval státu 18let tvrde prace to pěkně děkuju pěkně nastaveny nebo kolik sem živil cikánů a flákaču

Pavel Vaněk (neověřeno)

Za 49 let práce budu mít vzděláno cca 4 500 000,-. Za tři roky jdu do důchodu vychoval jsem dvě děti a celou dobu jsem bydlel, jedl, oblékal se atd. Může mi někdo říci jak jsem si měl našetřit 1 500 000,-. Co to proboha plácáte za nesmysly? Kdyby naši politici nerozkradli důchodový fond bylo by vše v pořádku.

Jana Vernerova (neověřeno)

Ja mam pojistenych temer 30 let, ale zlodeji v cesku mi zaden duchod nevyplati, protoze nemam odpracovano povinnych 35 let. Do prace me nikdo v mem duchodovem veku nevezme a ani me zdravi mi nedovoli pracovat. Stanu se socka nebo bezdomovec a brzy umru a o to prece jde socialnim poslancum i v Eu, aby se zkorumpovany system nevycerpaval uplne...

Miroslav Sazima (neověřeno)

Solidarita v důchodovém pojištění má své meze a tak by k tomu měli naši zákonadarci nahlížet.

Daniela Pasini (neověřeno)

Vychovala jsem 3 děti.Narozené:13.12.1966,12.9.1979,2.2,1981.Ale počítaný důchod mám jenom za děti dvě.Zdá se mi to nespravedlivé. Děkuji za odpověď.Pasini D.

Jan. Novák (neověřeno)

Autor říká, že každý člověk by měl vstupovat do důchodu s naspořenou částkou 1,5 miliónu. Škoda, že také neřekl z čeho má takovou částku při dnešních platech a výši cen prostý člověk naspořit. Autor viditelně netuší jaké jsou v této zemi platy, možná měl na mysli poslance senátory a jim podobné se statisícovými platy. Většina lidí má co dělat aby s platu vyžila, na šetrření nezbývá.

Marie Hruzová (neověřeno)

Já jsem odpracovala 27let bude mi 70 a mám důchod jen 5200kč můžete mi říct jak s toho mám žít.Když nebudu pracovat tak mužu jít pod most.Mužete mi říct co mám dělat? Prosím o odpověd děkuji.