Chcete si instalovat kamerový systém? Víte, zda vůbec můžete?

Kriminalita je nepříjemnou stránkou našeho života a v bytových domech se kriminalita, a to jak drobná, tak závažnějšího charakteru projevuje velmi často. Také si často stýskáte na pomalované zdi, vytrhané schránky, nebo dokonce na vykrádání aut a bytů? 

30.06.2015 - 14:22  
Pro instalaci kamer platí pravidla

Mnoho bytových domů se snaží tyto problémy řešit pomocí tzv. kamerových systémů. Jejich nasazování však podlého velmi přesným pravidlům. V opačném případě může společenství majitelů mít co dočinění s Úřadem na ochranu osobních údajů.

K instalaci je třeba souhlas obyvatel

Instalování kamerových systémů představuje velmi delikátní otázku, která může mnoho obyvatelů bytových domů mezi sebou rozdělit. Ve sporu stojí na straně jedné touha ochránit svůj majetek, na straně druhé pak ochrana svého soukromí. Kamerový systém totiž může do soukromí proniknout skutečně značně. I když někdo třeba neskrývá cokoliv nezákonného, nemusí mít dobrý pocit z toho, že je sledován a že jsou monitorovány veškeré jeho odchody a příchody.

Jsou možné výjimky

V zásadě lze říci, že kamerový systém lze instalovat pouze tehdy, pakliže s ním souhlasí všichni obyvatelé bytového domu. Bez souhlasu obyvatel domu se mohou instalovat kamery pouze tam, kde převažuje ochrana majetku nad ochranou soukromí. Tak je tomu například na půdách nebo ve sklepích. Ovšem na místech, která musí bezpodmínečně navštívit každý obyvatel domu, by měl být získán souhlas. Pokud zde byla opakovaně šetřena kriminalita policií, lze argumentovat zvýšenou nebezpečností a požadovat výjimku bez souhlasu všech majitelů.

Se záznamem z kamer opatrně

Pokud bytový dům provozuje kamerový systém se záznamem, shromažďuje osobní údaje, protože právě informace o pohybu osob těmito údaji jsou, a musí se přihlásit na Úřadu pro ochranu osobních údajů. Záznam z kamer podléhají také speciálnímu režimu. Přístup k jejich záznamu byl měl být autorizovaný, v případě záznamu kamer bez souhlasu všech obyvatel, pak podléhá speciálnímu utajení. Po době nezbytně nutné pro vyhodnocení záznamu by měl být tento záznam vymazán. 

Klíčová slova:

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Hana Řeháčková

Dobrý den, ohledně zde tohoto tématu již bylo napsáno spousta článků, i já osobně jsem jich dost přečetla a z toho množství mě zaujal tady ten http://www.securia.cz/informace-o-bezpecnostnich-systemech/85-kamerove-systemy-a-legislativa tak snad Vám také pomůže v tom,se lépe vyznat ohledně téhle problematiky.