Žárovky, halogeny, zářivky - víte jak ušetřit při svícení?

Vysoká spotřeba a nízká účinnost přeměny elektřiny na světlo, nedostatečná regulace osvětlení a zastaralá svítidla jsou finanční zátěží jak pro domácnosti, tak pro obce. V mnoha případech nepřiměřené osvětlení působí lidem stres, poruchy spánku a zdravotní problémy.

26.01.2017 - 12:15   |  
Klasická žárovka funguje spíš jako zdroj tepla

Špatné zvolené osvětlení také oslňuje řidiče a může být příčinou dopravní nehody. Působí i na volně žijící živočichy, kteří ztrácí orientaci, dostávají se do stresu, což bývá často příčinou jejich zraňování, mnohdy i úhynu vysílením. Jak užívat osvětlení pouze k našemu užitku? Svítíte za denního světla? Svítíte v místech, kde právě nejste? Pak je něco špatně.

Žárovky versus zářivky
Nejméně hospodárné jsou běžné žárovky, o něco vhodnější jsou halogenové žárovky a nejvhodnější kompaktní zářivky. Klasická žárovka je vlastně zdroj tepla. Tepelná koule. Přemění totiž zhruba devadesát procent elektrické energie na teplo a jen deset procent na světlo.

U úsporných zářivek je tento poměr v podstatě opačný. Za známým a mnohdy kritizovaným zákazem prodeje žárovek stojí směrnice, která sice jejich prodej přímo nezakazuje, ale stanovuje normy pro minimální účinnost světelných zdrojů, tak jako je tomu například i u chladniček. Klasické žárovky tyto normy kvůli své neefektivnosti nesplňovaly a bylo třeba je vyměnit za úspornější zdroje, šetrnější jak k životnímu prostředí, tak k vaší peněžence.

Halogeny jsou vylepšené žárovky
Halogenové žárovky jsou zdokonalené klasické žárovky, výhodou je možnost stmívání, okamžitý start a světlo podobné klasickým žárovkám. V porovnání s úspornými zářivkami však mají vyšší spotřebu. Úsporné kompaktní zářivky zase mají ve srovnání s klasickými žárovkami 6–20krát delší životnost. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Vzhledem k úspoře energie a mnohem delší životnosti se však náklady rychle vrátí. Někomu může vadit i nutnost vracení vyhořelých zářivek zpět prodejci či do sběrného dvora. Halogeny, které dosloužily, jsou brány jako nebezpečný odpad.

Důležité parametry – konstrukce, nasměrování, výkon
Konstrukce svítidla by neměla dovolit svícení mimo prostor, který chceme osvětlit – např. chodník. Nevhodná jsou třeba svítidla v provedení „svítící koule“, které svítí všude jinde než tam, kde je to zrovna potřeba. Důležité je také nasměrování svítidla.

Nevhodně působí třeba reflektory svítící na oblohu nebo odrážející světlo do oken. Nezanedbatelným kritériem je i výkon svítidla. Je třeba jej volit úměrně k velikosti a barevnosti osvětlovaného prostoru i účelu, pro který potřebujeme svítit.

Pro volbu světelného zdroje je důležitá i velikost místnosti a barva stěn

Někde může být dobré svítit jedním výkonným zdrojem, jinde několika slabšími zdroji důležitými například pro orientaci v prostoru. Pozor na časový režim osvětlení, ten, pokud jej užíváte, může svícení velmi prodražit.

7 rad optimálního svícení, na kterém ušetříte

  • 1. Při výběru náhrady za klasickou žárovku sledujte parametry svítidel, nechte si zdroj předvést. Účinnost zdroje uvádí energetický štítek: Třída A - LED žárovky, lepší kompaktní zářivky, B - horší kompaktní zářivky, lepší halogenové žárovky, C - průměrné halogenové žárovky, D – horší halogenové žárovky, E–G klasické žárovky.
  • 2. Po dosloužení úsporné zářivky ji odevzdejte zpět prodejci nebo do sběrného dvora  (nebezpečný odpad).
  • 3. Barvy v interiéru citelně ovlivňují potřebu svítit. Světlé odstíny světlo odráží, tmavé pohlcují.
  • 4. Velikost oken a pozice pracoviště vzhledem ke směru denního světla velmi ovlivní potřebu svítit.
  • 5. Při plánování výstavby by mělo být pamatováno na pozice domů a místností vůči světlu.
  • 6. Snažte se provádět činnosti společně v jedné, dobře osvětlené místnosti (např. večerní četbu), namísto v několika místnostech. Ušetříte jistě i na vytápění.
  • 7. Neprůhledná, ale průsvitná výplň dveří, a to i v koupelně a na WC, citelně sníží potřebu rozsvěcovat.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Ondřej Matějka

Vždycky je potřeba v článku tohoto typu uvést tak životnost! Lidi často nadávaj na LEDky, že je to drahý a podobně (což už dneska stejně neplatí), ale zapomínaj na jednu podstatnou věc - ta LEDka svítí roky! Klasická žárovka nebo halogenka prdne po pár měsících (někdy i dřív) a ještě teplotou ničí dnešní plastová svítidla a objímky. Když vezmu všechny tohle a srovnam to, tak moderní svítidla vycházej mnohem výhodnějc, navíc si může člověk konečně vybrat i barvu světla (klasické žárovky svítí hodně oranžově - 2700K, lepší je volit 3000K jako univerzálníé chromatičnost a do kuchyní a koupelen 4100K) a v případě bodovek se závitem E14 nejde koupit v klasických žárovkách cokoliv, to by slušně svítilo (max 40W), běžně dostupná 6W směrovka (úhel vyzařování 120°) vám udělá mnohem víc světla než 40W bodovky.