Strach z islamizace Evropy je tu už stovky let. Hnusná nenávist je typicky česká

KOMENTÁŘ Podřezané krky křesťanských mužů a znásilněné ženy pomalu na prahu kostela, obavy z islamizace kontinentu. I takové formy masové hysterie se šíří po celé České republice jako zničující požár. Uměle do něj přikládá řada neznalých, nebo naopak velmi dobře informovaných lidí. Na ty první se zlobit nelze, ti druzí zaslouží pár facek. 

14.07.2017 - 07:32   |  
Komu tohle vadí?
Zobrazit fotogalerii (2)

Nikdo neříká, že bychom neměli být obezřetní. Jistě, opatrnost je na místě. Pokud do země pustíme někoho s jinou kulturou a náboženskými zvyky, pečlivě ho prověřme a pokud bude jen náznak pochybností, nechme ho před hranicemi Česka. Pod toto by se zřejmě podepsala valná část populace. Ovšem pak jsou tu dva naprosté extrémy, které jsou stejně nebezpečné. 

Hnusná nenávist

Tím prvním je neuvěřitelná hysterie pokaždé, když se u nás objeví něco, co byť jen vzdáleně připomíná islám. Kdyby si "normální běloška" vzala na hlavu šátek a šla do obchodního centra, následující den bude v médiích pomalu jako teroristka, která si šla obhlédnout terén. Posledním příkladem masové paniky je už tisíckrát omletý Aqapalace v Čestlicích a ženy koupající se v takzvaných burkinách. 

Předně je třeba říct, že toto zařízení je soukromou aktivitou a byznysem miliardáře a předsedy ODA Pavla Sehnala. Jaká on, respektive jeho manažeři, nastaví pravidla, taková tam budou. Může tam povolit cokoli, co nijak neodporuje tuzemským zákonům či vyhláškám. Burkiny zakázané nejsou. Takže jakákoli debata je úplně out. Je to stejné, jako kdyby někdo nařizoval, zda si můžete na své zahradě sundat plavky. Když s tím má někdo problém, do Aqapalace prostě nemusí chodit, tak jako nemusí k vám na zahradu. 

Vášně, které se rozpoutaly, absolutně nejsou na místě. Protože to už není opatrnost, to je hnusná, nechutná nevraživost vůči několika osobám. Podle sčítání lidu se u nás hlásí k islámu zhruba tři a půl tisíce lidí, praktikujících je asi tisíc. Tohle vážně není invaze do České republiky. Bavit se o Evropě jako celku nemá smysl.

Není to žádná novinka

Drtivá většina z těch, kteří nesnáší cokoli muslimského, přeci brojí proti Evropské unii. Najednou se tedy zaklínat tím, že je narušena evropská integrita? Ale no tak. I kdyby to byla pravda, tak tito lidé se o takové věci přeci nestarají. Jde jim o Česko, jak s oblibou říkají. Navíc islám je v Evropě přítomný už od osmého století, kdy přišli první muslimové na Pyrenejských poloostrov. Takže to vážně není žádná převratná novinka.

Současnému "trendu" pak předcházel rozpad koloniálních říší po druhé světové válce. Takže pokud se ptáme, zda patří muslim do Evropy, je také se třeba zeptat, jestli náš západní kolonialismus měl místo v muslimském světě. Dokonce ani masové předsudky a zkreslování není nic nového pod sluncem. První zárodky dnešních nesmyslů se zrodily už během válek s Osmanskou říší a Araby. Už tenkrát se vyprávěly neuvěřitelné historky, aby se v lidech probouzel strach a nenávist. Hodilo se to do krámu mocným, tak jak se jim to hodí dnes. 

Na druhou stranu je pravdou, že islám má "nevěřícím" jasně říct, že Alláh je jediný možný a nejlepší. Ovšem zároveň se v koránu dočtete "nebudiž žádného donucování v náboženství", zejména jde o křesťany a židy. V porovnání s Biblí nejde o žádně extrémně útočné texty. Přesto, když se vrátíme na začátek, je hodně rádoby muslimů, kteří si islám vykládají po svém, určité pasáže vytrhávají z kontextu a šíří extrémismus. Těch je třeba se bát, a proto je třeba znovu podtrhnout opatrnost.

Sluníčkáři bez rozumu

Protože tu máme i druhý protipól, kterým je vítání kohokoli s otevřenou náručí a sluníčkovým úsměvem na tváři. A to je samozřejmě také špatně. Otevřít hranice všem bez rozdílů (a opět, bez onoho prověřování) je cesta do pekla. Pak by se opravdu mohlo stát, že si tu za chvíli začne kdokoli dělat věci po svém. A vůbec to nemusí být muslim. 

Stejně tak je důležité dbát na to, aby všichni, kdo k nám přijdou, dodržovali naše zvyky a tradice, byli ochotni se přizpůsobit životu v Česku. Nemyslím si, že porušením čehokoli by byly burkiny, pokud jsou v daném místě povolené. Naopak mám za to, že například nosit šátek na hlavě ve škole, když vyhláška říká, že jsou pokrývky hlavy zakázané, je už přes čáru.

Stejně, jako nás nikdo nenutí koupat se v bazénu s muslimskou ženou, která sice neporušuje žádný zákon a nám se to nemusí "jen" líbit, nikdo nenutí kohokoli u nás žít. Kdo se nechce přizpůsobit, ať odejde. Ale my také nevěřme všemu, co se do nás snaží nahustit ti, kteří vědí o muslimském světě asi tolik co Hurvínek. Máme přeci vlastní rozum.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.