Poslední přípravy před zimou: Přikryjte růže a nezapomeňte sklidit celer

V listopadu se zahrada připravuje na zimu, ale pokud ještě nenapadl sníh a nemrzne, stále se můžeme věnovat její údržbě. Příprava na zimu i ochrana rostlin proti mrazu a sněhu je důležitá. Poradí vám pěstitel Petr Kumšta.

12.11.2017 - 17:00   |  
Pokud to ještě počasí dovolí, věnujte se zazimování zahrady
Zobrazit fotogalerii (3)

Pokud pěstujete na zahradě nebo na skalce okrasné trávy nebo trvalky, zásadně je na podzim nestříhejte. Zaschlé listy chrání střed rostliny. Navíc okrasné traviny vypadají pěkně, i když je zbytek zahrady pod sněhem.

Přikryjte trvalky

Vhodně je také přikrýt i mrazuvzdorné trvalky. Sníh ani mráz jim neublíží, ale nesmí být zima s takzvanými holomrazy, kdy prostě chybí sníh. Na to můžete použít slámu a běžně používané chvojí, vhodná je i vrstva kompostu nebo mulč kolem rostliny.

Dokončete ošetření stromků

Pokud jsme tak ještě neučinili, u všech ovocných keřů a stromů provádíme po opadu listů podzimní postřik některým z měďnatých přípravků, například Champion nebo Kuprikol. "Kocide je zvláště potřebný u broskvoní, kde podstatně omezí výskyt kadeřavosti v příštím roce, dále výskyt korových nekróz peckovin a navíc účinně zasáhne i proti suché skvrnitosti listů peckovin. Postřik provádíme zásadně za suchého počasí, při teplotách nad 7 °C," radí zahradník Petr Kumšta.

Jak uskladnit celer?

Protože bulvy celeru rostou pod zemí, nechává většina pěstitelů jeho sklizeň až na konec sezony. "Důvodem je i to, že se vlivem dostatku podzimní vláhy bulvy ještě zvětšují. Se sklizní proto nespěcháme, vždyť dobře vyvinuté bulvy se mnohem lépe skladují," vysvětluje Petr Kumšta a připomíná, že bulvy je ideální dostat ze země rycími vidlemi.

Listy podle zahradníka v žádném případě neodřezáváme. Vždy je lepší je odtrhnout a ponechat pouze středové srdíčko listů. Do připravené bedýnky s pískem či rašelinou ukládáme jednotlivé bulvy po zakrácení kořenů. Bulvy se nesmí vzájemně dotýkat a substrát by měl zakrývat pouze jejich spodní třetinu.

Růže je rod keřovitých rostlin s více než 100 druhy, které se v přírodě vyskytují na severní polokouli, především v oblasti mírného pásu. Plodem růže je souplodí nažek uzavřené v šípku.

Nezapomeňte na růže

Zima už prakticky dorazila, a pokud ještě nemáte ošetřené růže na zimu, je nejvyšší čas. Tyto rostliny vyžadují zvláštní péči před zimou. K jednotlivým rostlinám či keřům přidejte zeminu obohacenou kompostem.

A nebojte se přidat víc, klidně až do výšky 20 centimetrů. Hromádky chrání kořenový krček a svrchní kořeny. Vršek kupky je dobré ještě přikrýt slámou nebo chvojím.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.