Nechcete přiotrávit sousedy nebo zaneřádit kotel? Nechte palivové dřevo vysychat minimálně rok

Dnes má kdekdo "inteligentní" kotel na dřevo s dokonalým spalováním. Jenže ani ten nejmodernější kotel si nedokáže poradit s dřevem, které není pořádně proschlé, a ne každý druh dřeva je ideálním na to, aby vyhřál váš dům. Jak tedy nejlépe připravit zásoby na topnou sezonu, aby se kotel nezanášel dehtem a vytopil co nejúsporněji váš dům? Nyní v zimě je ideální čas myslet na příští topnou sezonu.

 

13.02.2018 - 13:00   |  
Připravujete si sami palivové dříví? Nezapomínejte na to, že musí minimálně rok vysychat, jinak si zaneřádíte kotel
Zobrazit fotogalerii (3)

Není náhoda, že majitelé kotlů na dřevo mají dvůr či zahradu vyskládanou hranicemi dřeva. Dost často ale vidíme, že hranice tvoří metrová kulatina. Je to dobře? Kulatina také vyschne, ale trvá do poněkud déle.

Dehet vytváří v komíně suchou či mazlavou černou vrstvu silnou až několik centimetrů. Dehet kominíci vypalují či frézují. Vypalování vyjde levněji, ale je nebezpečné a ne každý kominík ho umí. Když se dehet neodstraní, může prosáknout i do interiéru.

Dřevní hmota do svého vyzrání stále absorbuje vlhkost, když je deštivé a vlhké počasí, aby vzápětí za horkých slunečných dnů znovu vysychala. A tenhle proces se opakuje několikrát. Jak tedy zajistit pro vytápění domu kvalitní palivo?

Vlhký špalek vydrží celou noc

Špatně proschlé dřevo především zadehtuje komín i kotel. Při hoření vlhkého dřeva spotřebujete obrovské množství energie na to, aby se voda odpařovala. Je sice pravda, že špalek nedokonale vyschnutého dřeva vydrží v kotli celou noc, ale otázkou zůstává, co takové nedokonalé hoření udělá s kotlem a spalinovými cestami. A to pomineme fakt, jak na to koukají sousedé, jak jim hustým kouřem znepříjemňujete život.

Neskládejte na hranici celé metry

Abyste z kotle či krbu dostali maximum, je nutné dřevo nechat řádně vyschnout. Záleží i na druhu dřeva. Velkou výhřevnost má třeba habr, ale štípání polínek z tohoto stromu je neskutečná dřina. V oblibě je bříza. Má to svůj důvod. Oproti třeba dubu či habru sesychá polovinu času, tedy jeden rok. Bříza navíc nepraská v krbu.

Pokud chcete mít zásobu kvalitního, suchého paliva, je rozhodně lepší ho uskladňovat naštípané nebo rozřezané na špalky, než nechat metrové kusy, jak je obvykle zvykem. Pro lepší sušení je vhodné vybírat takové místo na uskladnění, které je návětrné. Také se vyplatí hranici zastřešit, tedy zakrýt, aby do ní nepršelo nebo na ni nepadal sníh. Kdo je zručnější, může dřevo skládat tak, aby z hranice voda stékala. Zásadním pravidlem je odizolovat hranici od půdní vlhkosti.

S nářadím zacházejte opatrně

Pokud máte krb, je nejlepším palivem bříza, topol, buk, jasan či habr. Než se však pustíte do práce se dřevem, měli byste dodržet pár zásad. Když děláte s pilou, je jedno, zda s motorovu nebo elektrickou, přistupujte k ní s respektem. Stačí jedno zaváhání nebo zbrklost a průšvih je tu hned. Podobný respekt mějte i při práci se sekerou. Používejte kvalitní sekeru a ujistěte se, že je v pořádku topůrko.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.