Chystáte se rekonstruovat byt? Tohle jsou nejčastější chyby, které si můžete později vyčítat

Je váš byt i celkové vybavení ještě z poloviny minulého století a vy jste se rozhodli s tím něco udělat? Rekonstrukce bytu je pravděpodobně jednou z největších životních investic do bydlení, a i proto je nutné ji náležitě promyslet. Jde přeci o to, aby měla maximální efekt a přinesla spokojenost celé rodiny na dlouhá léta. Čeho je dobré se tedy vyvarovat a nad čím je vhodné pořádně popřemýšlet?

03.05.2018 - 13:30   |  
Rekonstrukce bytu patří k největším životním výdajům za bydlení
Zobrazit fotogalerii (5)

Zkuste si nejprve sami sobě popsat, jak by mělo vyše ideální bydlení vypadat, co byste chtěli na dosavadním bydlení změnit a kolik vlastně finančních prostředků k dispozici máte.

Výbornou inspirací by mohly být zrekontruované byty vašich sousedů, kamarádů či odborné časopisy, které vám nejen dodají inspiraci, ale mnohdy ušetří i nemalé finanční náklady. Při rekonstrukci bytu byste měli přemýšlet i o následném vybavení zmodernizovaných místností či o tom, jak co nejefektivněji využít daný prostor.

Problémy se startem rekontrukce může udělat i samotný majitel domu, jenž s ní nemusí souhlasit. V případě družstevního bytu je potřeba rovněž odsouhlasení představenstva bytového družstva.

Myslete v dlouhodobém horizontu

Velmi častou chybou bývá zejména to, že se plno lidí pouští do rekonstrukce bez řádného zvážení, a to i pro dlouhodobý horizont - například pro dožití na "stará kolena" nebo pro případné založení rodiny.

To se týká i rekontrukce koupelny, kterou je dobré podle okolností přizpůsobit - například nahrazením vany, do které se špatně leze, dobře přístupným sprchovým koutem. 

Dozvědět se maximum

Není to však jen o znalostech následného používání zrekontruovaného bytu. Velmi důležité je i dozvědět se o maximálním efektu rekontrukce, je zkrátka nutné vidět i další souvislosti. Vhodným příkladem může být výběr kuchyně. Tu bychom si měli řádné promyslet a vybrat ten nejlepší typ, formu i umístění jednotlivých spotřebičů.

Je nutné také zkontrolovat např. podlahu, v jakém je stavu či zda nepotřebuje také rekonstruovat. Tím se dostáváme do další fáze plánování rekontrukce - správné návaznosti jednotlivých úkonů. Je vždy nezbytné před určitými stavebními úpravami mít dobře zmapované stavy jednotlivých částí bytu a tím pak vhodně nastavit i jednotlivé kroky při rekontrukci. Ušetříte si tím zbytečné starosti i nemálo peněz.

Tlak na co nejnižší cenu se nemusí vždy vyplatit

Možná vás už napadlo, že rekontrukci nebo alespoň nějaké části zvládnete sami nebo s přispěním příbuzenstva, a tím ušetříte nemalé finanční prostředky. I to je možné. Na některé úpravy - např. nové rozvody elektřiny - si však budete muset jistojistě najít kvalifikovaného odborníka. Zvláště v tomto případě je důležité mít rekontrukci dobře připravenou krok po kroku.

Vyhnete se třeba výraznému časovému zdržení, když nebudete moci získat v potřebných chvílích určitý materiál nebo právě odborného pracovníka. Těch je totiž zvláště v posledních měsících poměrně velký nedostatek a čekací lhůty jsou mnohdy několikanásobně delší než před pár lety.

Odborníci navrhnou před i v průběhu rekonstrukce řadu "vychytávek", které by samotného člověka mnohdy ani nenapadly.  

Pozor byste si měli dát i na možné reklamace, a to zejména v případě, že vám jistý pracovník s určitými věci pomáhal tzv. "bez papíru" - tedy bez faktury za odvedenou práci. Neodborně vykonaná práce totiž může přijít následně velmi draho...

Odborná rekontrukce nemusí být chybou

Na začátku byl určitý sen, na konci však může být realita trochu jiná. Původně jste se snažili ušetřit každou korunu - rekonstrukci jste si organizovali sami, sem tam si jen objednali podlaháře nebo člověka, který vám osadil vámi zakoupenou kuchyň, a na konci zjistíte, že to zkrátka není ono?

Běžná realita českých domácností. Nepříliš pozitivní může následně být i zjištění, že celková cena za rekontrukci bytu "na klíč" není zase tak výrazně vyšší, než za jakou jste pořídili samotnou proměnu bytu vy. Firmy totiž velmi často dokážou využít například množstevní slevy na nákup materiálů či využijí vlastní zaměstnance k nejrůznějším pracím ve vašem bytě. Výsledný efekt a spokojenost klientů je mnohdy také na jiné úrovni, stejně tak se lépe řeší již zmíněné případné reklamace a opravy. 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

honzafi (neověřeno)

No nevím, co tím autor chtěl vlastně říct? Že nechat si dělat od jednoho dodavatele hlavního s papírem je nějaká výhoda? Obávám se, že kdeže. Kromě toho, že to je mimo finanční možnosti běžných lidí, tak jak pracovníkům nestojíte za zadkem a nevidíte jim pod ruce, nedopadá to dobře. Jejich ten byt není, zejména když nejsou lidi a najímá se kdejaká pochybná pracovní síla, tak trefit na firmu, co vše udělá na 100% dobře je sázka do loterie. A nějaká vymahatelnost reklamace? Nezloběj se na mě, vašnosti, ale ta je veskrze teoretická.