Ochranu před zimou potřebuje i lak vašeho auta. Co vše je dobré udělat pro zachování lesku?

Podzim je tu, dny se postupně zkracují a to znamená jediné: Zamračené počasí, barevné listí, ale také přicházející zimu, sůl na silnicích a další nepříjemné záležitosti pro lak našeho auta. Řekněme si tedy proto, jak v několika krocích umýt a ochránit lak auta před nepříznivými vlivy. Protože jen obyčejné opláchnutí vodou jednoduše nestačí.

24.09.2018 - 16:00  
I o lak vašeho auta je potřeba se před blížící se zimou pořádně postarat
Zobrazit fotogalerii (5)

Nejen člověk, ale i naše auto trpí při zhoršeném počasí na podzim či v zimě daleko více než na třeba jaře. A proto je i o něj potřeba se náležitě postarat, důkladně omýt a obecně lak připravit na výraznější nápor soli či štěrku.

Před samotným začátkem si připravíme k autu vše, co budete během mytí a ošetřování potřebovat. Banální krok, že? Nicméně příprava je základ a nestane se vám pak, že budete od auta odbíhat kvůli zapomenutým věcem. Autošampon, rukavice z mikrovlákna, dva kyblíky s vodou, utěrky a vosk nebo např. hadice... Nic se v tomto případě neztratí.

Oblíkněte tepláky a odložte prstýnky

Nezapomeňte ze sebe hlavně sundat vše, co by mohlo lak auta poškodit. Šperky, hodinky, ale i pásek nebo kovové cvočky na oděvu. Nejlepší je mýt auto prostě v teplákách nebo montérkách, jeden špatný pohyb a váš snubní prsten zanechá jizvu z války.

Hrubá špína musí pryč

Mít wapku s tlakovou vodou je v tuto chvíli taková malá výhra v loterii. Pokud ji nevlastníte, poslouží hadice a smetáček, a pokud ani to ne, můžete si vystačit i s konví nebo několika kýbly vody. Ať už tak či onak, je zásadní z karoserie odstranit hrubé nečistoty, abychom je potom více neroznášeli po celém autě. Na zbytky hmyzu a oleje lze použít jemnou abrazivní pastu.

Jakmile někdo řekne ruční mytí, většina z nás si představí klasickou mycí houbu. Ta ale není na mytí ani zdaleka tak perfektní. Povrch houby totiž zachycuje drobná smítka a částice prachu, které poté škrábou i lak. Úplně nejhorší situace přichází tehdy, když nám houba upadne. Špína na ni nabalená může totiž udělat do laku hluboké rýhy, na které nestačí mnohdy ani zázračná leštěnka.

Rukavice z mikrovlákna jsou lepší volba. Použití je bezpečné a auto zůstane krásně čisté. Po karoserii vykonáváme rukou pouze horizontální pohyby zleva doprava a zpátky, nikdy ne vertikální. Pohybováním nahoru a dolů totiž vytaháme špínu ze spodní části karoserie směrem nahoru a naděláme mikroškrábance.

Nejlepší sušení je opět to ruční, vosk poslouží jako prevence

Těšíte se, až si po domytí auta dáte pauzu na pivo a počkáte, až auto uschne? Máme pro vás špatnou zprávu. I sušení je totiž potřeba vykonávat ručně, a to pomocí utěrek z mikrovlákna.  Pokud totiž auto neusušíme ručně, mohou nám po uschnutí vzniknout na laku fleky a mapy.

Pokud si přejete, aby lak auta dlouho vydržel a vůz se leskl jako kdysi v autosalonu, investujte do slušného vosku či do populárního nano-vosku. Na karoserii tak vytvoříte ochranný film, který udrží pryč vodu, sůl i nečistoty. Použití nano-vosků doporučují i odborníci a celá sada se dá pořídit již od pár stokorun a na hloubkové vyčištění a následnou ochranu laku vystačí velmi dobře.

Vosk nanášíme krouživými pohyby

Při nanášení vosku se řiďte návodem, ale i obecné rady zní jednoznačně: Lak vždy leštíme krouživými pohyby, oblasti karoserie si rozdělujeme a postupujeme kousek po kousku. Zároveň bychom měli auto vždy voskovat ve stínu, protože jedině tak uvidíme všechny šmouhy a vyleštíme vosk do rovnoměrné vrstvy.

Jedno nedělní odpoledne nám tak postačí, abychom se mohli po okolí pyšně projíždět v naší nablýskané "káře" a zároveň ji ochránili před nejrůznějšími agresivními vlivy, ať již solí či štěrkem. Tak směle do toho!

Nekvalitní ojetiny: Zaměřujeme se na interiér, motor i funkčnost airbagů. Více čtěte: ZDE.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

nina hor

Dobrý den take je rozhodne dulezita ochrana laku tu je par tipu jak na to http://www.united-c.cz/ochrana-laku-v-zimnim-obdobi/ ja mam keramickou vrstvu