Kdo ze slavných navštěvoval vykřičené domy? Kdo byly Mucha Girls a kde je záchod sebevrahů?

Zajímá vás, kdo z našich slavných umělců navštěvoval vykřičené domy či kdy přišel básník Vítězslav Nezval o panictví? Odpověď na tyto a mnohé další otázky přináší publikace autorské dvojice Radim Kopáč, Josef Schwarz Praha erotická.

05.03.2018 - 11:01   |  
Spisovatel Jiří Mucha. Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (5)

Erotického průvodce Prahou vydalo nakladatelství Academia a titul volně navazuje na publikaci z roku 2014 Praha avantgardní, za níž stála autorská dvojice Kateřina a Karel Piorečtí. Oba autoři erotického průvodce Prahou spolu již několikrát spolupracovali a tématu provázanosti erotiky a umění se věnují dlouhodobě. Svědčí o tom mimo jiné takové publikace jako Vrchlický erotický, Nevěstince a nevěstky či antologie Ve sladké tísni klína (na té se podílel ještě Jakub Šofar).

Praha 1 erotická

Průvodce Praha erotická je strukturován do krátkých kapitol, v nichž je pozornost vždy zaměřena na erotické zkušenosti jednoho umělce, na určitý dobový fenomén (například vyhlášený dům Jiřího Muchy na Hradčanském náměstí) či na nějaký umělecký artefakt. Jak píší autoři v úvodu k průvodci: "Čtenář, respektive divák má v průvodci na výběr z maximálně širokého a různorodého materiálu. Osoby, místa, události. Sto jednotek. Známé i neznámé.

Spjaté s literaturou, malířstvím, fotografií, filmem, hudbou, architekturou, ale i s obecnějšími kulturními nebo společenskými fenomény. Časovým rámcem devatenácté a dvacáté století. Výběr podle gusta. Jiný by vybral jinak." Tyto kapitoly – textovým rozsahem většinou nepřekračují tři čtyři strany – jsou sdruženy pod jednotlivé městské části a jsou doprovozeny velice bohatým doprovodným materiálem. Nejvíce prostoru se zákonitě dostalo Praze 1 – více než polovina celé knihy.

Stačí si vyhledat svého oblíbeného umělce a podívat se, co, kdy a kde páchal.

S Prahou 1 jsou spojeny takové osobnosti jako fotograf František Drtikol, nositel Nobelovy ceny za literaturu; Jaroslav Seifert, autor, jenž nemůže chybět v žádném pražském průvodci, Franz Kafka či Ema Destinnová. "Erotika v názvu pokrývá tentokrát podstatně větší území než běžná slovníková definice," píší autoři také v úvodu a rozmanitost jednotlivých příspěvků je skutečně široká. Pokud je něco spojuje, je to patrně snaha o jejich skandálnost. Tato poznámka není myšlena nijak odsuzovačně, neboť požadavek určité skandálnosti nutně vede čtenáře, aby do podobné publikace nahlédl.

Záchod sebevrahů a jiná tajemná místa

Velice zajímavou částí publikace jsou většinou neznámá či pozapomenutá místa, která autoři vytahují na povrch. V kapitole nazvané Záchod sebevrahů (adresa Masarykovo nábřeží, Praha 1) se například dočteme o pánském záchodku, jenž 'kromě své původní funkce slouží, vzhledem k minimálnímu provozu, zejména jako místo ke shromažďování osob homosexuálního zaměření'.

Autoři často překračují konvence literární historie a doklady pro erotické zkušenosti mnoha umělců hledají v jejich textech, potažmo uměleckých dílech. Je proto nutné mít při pročítání průvodce Praha erotická určitý odstup a nesednout pokaždé na lep přitažlivým a mnohdy šokujícím tvrzením. Kdo by se chtěl o problematice či věrohodnosti některých příspěvků dozvědět více, má možnost. Autoři často odkazují na doplňující literaturu, jejíž přehledný soupis erotického průvodce Prahou doprovází. Stejně tak jmenný rejstřík slouží k jednoduché orientaci v průvodci, a tak se můžete městem nechat provést i v teple domova. Stačí si vyhledat svého oblíbeného umělce a podívat se, co, kdy a kde páchal.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

jan švarda (neověřeno)

Kaplického knihovna se do prahy na Letnou nehodí.I ta porota nebyla objektivní.Paní Jiřičná je mimo realitu.