Jak daleko hodlá Zeman zajít? Vyznamená Michala Davida, příště to bude Rákosníček?

Prezident republiky Miloš Zeman oznámil, že 28. října tohoto roku převezme z jeho rukou vyznamenání Michal David. Zpěvák, který proslul třeba hitem Non stop, mohl ocenění převzít už v minulosti. Vyznamenán však bude v den stého výročí vzniku Československa. Nelze se nezeptat proč.

08.10.2018 - 08:30   |  
Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (4)

/KOMENTÁŘ/ Kolem státních vyznamenání a ocenění v oblasti kultury se mluví – a patrně bude mluvit hodně. Začalo to ve chvíli, kdy z poroty Státní ceny za literaturu odstoupil jeden z členů, básník a literární historik Petr Hruška. Jeho pak následovali další porotci. Tato kauza vygradovala minulý týden, kdy tutéž cenu odmítl převzít spisovatel Jiří Hájíček. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že pozadí Státní ceny za literaturu se zpolitizovalo.

Troška, David a kdo dál? 

Když se Hájíčkovo rozhodnutí objevilo v médiích, čtenáři v komentářích pod články reagovali většinou slovy, že oceněného spisovatele vůbec neznají. Není předmětem tohoto článku soudit, zda tento stav vypovídá spíše o úrovni české literatury nebo o pozici, kterou má v současné společnosti kultura. Je nicméně zřejmé, že člověka, o němž se patrně bude mluvit v souvislosti se státními vyznamenáními v příštích několika dnech a týdnech, znají téměř všichni. Ti lidé jsou vlastně dva.

O tom, že by vyznamenání z rukou prezidenta republiky mohl převzít Michal David, se spekulovalo už před několika lety. Miloš Zeman je ostatně schopen udělit ho vskutku kdekomu. Například Zdeňku Troškovi. Letošní vyznamenaní, které bude Zeman na Hradě udílet 28. října, jsou samozřejmě specifické. Stoleté výročí vzniku Československa. A jako jeden z vyznamenaných Michal David.

K čemu to všechno? 

Fakt, že mnozí z občanů České republiky neznají jednoho z nejslavnějších soudobých spisovatelů, sice může být zarážející, ale asi není nijak varovný. Doba je zkrátka taková, literatura stojí stranou většinové pozornosti. Lze snad jen doufat, že jméno Jáchym Topol by v širších kruzích rezonovalo trochu více – už jen díky autorově undergroundové minulosti. Stejně tak zůstává faktem, že hudbu Michala Davida zná v Česku asi každý. Snad každý z nás si někdy o víkendu v noci jednu z hudebníkových písní pobrukoval.

V tom tkví jeden z argumentů Miloše Zemana. Michala Davida známe, Michal David nás baví, proto má být oceněn, a kdo by si snad myslel něco jiného, je hlupák – či něco jiného, peprnějšího, jak jsme od Zemana zvyklí. Lze argumentovat, že stejně jako všichni znají Michala Davida, znají všichni i zeleného panáčka z reklamy na Alzu. Michal David je talentovaný hudebník – a to, že svůj talent použil k tvoření hudby, díky níž jej bude znát každý, není třeba nijak odsuzovat. Na druhou stranu by za to asi nemusel dostávat vyznamenání z rukou prezidenta republiky. Nebo mohl. Mohl v případě, že by jako celebrita získal nějaký morální kredit. Zde však, jak víme, Michal David zrovna nezáří.

Není tajemstvím, že Miloš Zeman rád provokuje, rád posouvá hranici, za kterou si může dovolit jít. Že bude vyznamenání Michala Davida 28. října 2018 provokující a kontroverzní, to si Miloš Zeman uvědomuje. Proto taky své rozhodnutí ihned obhajoval a nezapomněl si rýpnout do potenciálních odpůrců. Stěží se proto nelze nedomnívat, že o Michala Davida tu zas až tolik nejde. Je to totiž opět Miloš Zeman, kdo chce všem dokázat… těžko už vlastně říct co. A tak nám nezbývá nic jiného než klást si otázku, čeho se od Zemana dočkáme příště? 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

89tvuseg (neověřeno)

co na tom je špatně vždyt dříve t.j. za HAVLA dostávali větší pitomci ceny co je náš--spravedlivý--uděloval

qwerty (neověřeno)

89tvuseg - tak tady bez rozmýšlení vysyp ty pitomce. Myslím, že nedáš dohromady ani jedno jméno, které prezident Havel vyznamenal. Ubohý zemandrtálče!

Vladimír Němec (neověřeno)

komentář bude kratičký : HNUS

Bahnak (neověřeno)

Rákosníček už státní vyznamení dávno má - Jiřina Bohdalová

Petr Lidmila (neověřeno)

Samí prominenti bývalého režimu.Bohdalová,Sobota a teď vrchol David.

hedcan (neověřeno)

To kdyby vyznamenal "mistra" Kluse to by bylo v pořádku.

Majka (neověřeno)

Michal David byl a je stále úspěšným muzikantem, takže nevidím žádný problém. Už měl dávno dostat nějaký ten metálek. Vy,kteří mrchtáte, vám by asi nevadilo, kdyby byl vyznamenán ten sprostý Banga, co? Havel taky vyznamenával své oblíbence.

Zemanová (neověřeno)

Ale Klus by od manžela to vyznamenání nepřijal

Jiří Fiala (neověřeno)

Vzhledem k tomu, že senilní Ovar státní vyznamenání tím jak ho dává kdejaké nule zcela devalvoval tak je fuk kdo ho dnes dostane.

Hanzl (neověřeno)

Ono těch t.zv.celebrit tady u nás zas tak mnoho nemáme.Myslím těch opravdu dobrých,těch je pár.Ostatní nemají úroven.

Frej Ladislav (neověřeno)

Rákosníček už přece prostřednictvím Bohdalky medaili má. Teď by byl asi na řadě Babinátor, leč už se nedočká. Bohdá. adapej

Sam (neověřeno)

Diky takovem prozemanovskem debilkum mame na hrade opilce mstiveho a zakerneho lhare ktery dela jako by mu patrilo cele Cesko Tato kreatura 89tvuseg chce srovnavat pana prezidenta Havla k takove spine ktere urcite dal hlas

Jarda II. (neověřeno)

Nechápu tuto volbu! Nevím o tom, že by M. David vytvořil taková nesmrtelná či celosvětově oblíbené písně jako např. Beatles. Já bych sice volil raději Pink Floyd, tam o něco šlo. "Holky z jeho školky", Nonstop apod. budil jen útrpný úsměv, kam až může hudebník v honbě za "popularitou", najmě za "konsolidace", klesnout.

Jana Kuchařová (neověřeno)

Ne, příště to bude Pepek Vyskoč.

Hana (neověřeno)

Šéfredaktor Martin Chalupa +420 778 751 073 chalupa@ctidoma.cz Kultura, Kryštof Eder +420 778 751 077 krystof.eder@ctidoma.cz A toto jsou naši (NE)KULTURNÍ redaktoři, kteří rozdmychávají mezi lidmi nenávist a neustálé spory a hádky. Dobrá propaganda. Co oni za svůj život dokázali? Ale určitě se můžou těšit na medaile od Jiřího Drahoše, který se zuby nehty dere na místo prezidenta.

Hana (neověřeno)

Dobrý den,