Masaryk synem císaře Františka Josefa I.? Spekulace podporuje zakázaný test DNA

Byla by to historicko-bulvární senzace. Prezident T. G. Masaryk synem císaře Františka Josefa I. Muž, který dopomohl rozpadu monarchie, mohl mít v žilách modrou krev. Spekulace o původu prezidenta osvoboditele mohou definitivně rozsoudit testy DNA.

01.11.2018 - 07:00  
Masaryk synem Františka Josefa I.?
Zobrazit fotogalerii (3)

Zní to neuvěřitelně, až pohádkově. Pokud by se tento rodinný scénář potvrdil, tak by se zase jednou potvrdilo, že takové příběhy umí psát pouze život. Tomáš Garrigue Masaryk, který dovedl Československo k samostatnosti a dopomohl tak rozpadu rakousko-uherské monarchie, mohl být synem císaře Františka Josefa I. Kde vzniklo tak fantaskní podezření?

Maminka na zámku

Tomáš Masaryk se narodil v roce 1850 a dodnes není jasné, zda v Hodoníně, nebo ve slovenských Kopčanech. Každopádně jeho matka Terezie Kropáčková byla panskou kuchařkou. Podle některých historiků pracovala přímo na habsburském zámečku v Hodoníně. Odtud pramení z dnešního pohledu fantastická a poněkud bulvární teorie.

Císařův zálet

V létě roku 1849 se měl tehdy devatenáctiletý císař pohybovat právě v Hodoníně. V té chvíli byl počat i Tomáš Masaryk. Přímý důkaz o císařově přítomnosti na zámku vzdáleného 90 kilometrů od Vídně neexistuje. Zdá se však, že je to velmi pravděpodobné, protože se zde císařské vojsko tehdy formovalo do bitvy s povstaleckými Uhry.

Jeho návštěva na zámku v Hodoníně je oficiálně potvrzena až v prosinci téhož roku. Díky této návštěvě se objevila asi nejpikantnější stopa celého případu. Císař si do svého deníku údajně poznamenal “Kropáčková vyřízeno”. V té době už byla matka prezidenta osvoboditele ve sňatku s Josefem Masarykem a císařova avantýra se zdála být definitivně vyřešena.

Prozřetelnost nebo tlačenka

O Masarykově původu lze pochybovat hned z několika různých důvodů. Oproti svým bratrům se odlišoval jak v inteligenci, tak fyzické podobě. Později během mládí vyučoval syny z nejvlivnějších rodin, a to bez jakékoli protekce, což bylo v oné době velmi vzácné.

Během deseti let narazil na tři velmi bohaté mecenáše, a když byl vyloučen z brněnského německého gymnázia, tak netrvalo dlouho, a byl zcela nečekaně přijat na nejprestižnější akademii ve Vídni.

Stručně řečeno, když potřeboval Masaryk pomoc, ta se zčistajasna objevila. Masaryk sám často hovořil o principu prozřetelnosti, která určuje jeho kroky a pomáhá mu na cestě za úkolem vyššího principu. Masaryk jako nástroj prozřetelnosti však zvbuzuje podezření, zda v tom nemá prsty právě císař, který zpovzdálí ovlivňoval osud svého levobočka.

Test DNA

Všechny speulace měl definitivně uzavřít test DNA, který připravoval dokumentarista David Vondráček. Biologické artefakty měl na dosah ruky. Od nepraného kabátu, ohryzku jablka nebo kartáčku na zuby po vlasy Karla I.

Spojení Masaryka a rodu Habsburků nic nestálo v cestě. Až pravnučka prezidenta Masaryka -Charlotta Kotíková, která žije v New Yorku, celý projekt zastavila. Podle ní je pátrání po pravém otci urážkou jak jejího pradědečka, tak celého českého národa. Spekulace o Masarykově původu zůstávají i nadále předmětem spekulací a konspiračních teorií.

Smrt Jana Masaryka: Vražda nebo sebevražda? Dodnes nevíme, co se vlastně stalo. Více čtěte zde.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Ing. Jan Doležal (neověřeno)

Plně podporuji aktivitu p. Vondráčka. Masaryk byl politikem a presidentem a tudíž veřejnou osobou. Občané Česka i Slovenska mají právo vědět vše o svém presidentovi a to jako IT specialista, i jako Turist Guide registrovaný v ČR a činný v této oblasti(tech) více jak 40 let. Nějaká Charlota kdesi na jiném kontinentě nám může být šuma fuk.

Markéta Myšková (neověřeno)

Je naprosto jisté, že Tomáš Masaryk pod jménem Thomas Johann Masarik se narodil v Hodoníně 7. března 1850. Stačí se podívat do starých matrik.

Josef Doxanský (neověřeno)

To mě nikdy nenapadlo, ale když jsem jako kluk asi patnáctiletý začal číst všechno možné i nemožné co se týkalo T.G.Masaryka, dospěl jsem jen k názoru, že nějakého protektora musel mít.A ten i do značné míry ovlivňoval jeho studentský život.V době, kdy byl vyloučen z gymnázia v Brně (údajně pro drzé chování) měl i velkou lásku.Dostal nabídku studia mimo Moravu,navíc bez jakéhokoli placení ze strany rodiny.Podmínkou ale bylo, že se své velké lásky vzdá.Po několika dnech, které dostal na rozmyšlenou se jí skutečně vzdal a dal před ní přednost kariéře...Z toho co jsem měl k dispozici jsem poznal, že nátlak na uspořádání jeho života byl v té době opravdu velmi silný.

Slavomír Lokvenc (neověřeno)

Je pravda, že nejrůznějších levobočků běhá po naši zeměkouli miliony a miliony a nikdo to neřeší. Často to nevědí ani rodiče, nebo alespoň jeden z rodičů. Nejdůležitější je vychovat z dětí řádné a slušné občany bez ohledu na jejich původ.

Blanka Kloučková (neověřeno)

Rovněž podporuji p.Vondráčka. Jako občané ČR máme právo znát pravdu. To by snad p.Charlota mohla pochopit.Její odpor k DNA jistě napovídá že asi pravda ji není příliš vhod, protože v opačném případě by to uvítala.

Pioter (neověřeno)

Ta podoba, až teď mi došlo, že máte pravdu! To by se teda SiSi moc nelíbilo!

Sysel (neověřeno)

Vážení, moc nerozumím co vám to dá když by se třeba i ukázalo že TGM je potomek Habsburků . Podstatné snad je že máme samostatný stát o který se významnou měrou zasloužil, čí je potomek je skoro jedno, důležité jsou výsledky kterých při zakládání a budování státu bezpochyby dosáhl.

jaa (neověřeno)

Já osobně si myslím, že je to celé blbost. To se zase chce někdo zviditelnit . Měli jsme hodně nadaných myslitelů , cestovatelů a historiků, co v té době měli mecenáše, kteří je podle svých možností podporovali. Státní dotace a školné nebyly, tak se ti nadaní chudí nějak museli uživit. A za to se odměňovali čím.... pilnou prací a loajalitou ... které naši mladí, až na výjimky co, neznají. Tož tak

stýv (neověřeno)

zajímá to jen" blázny "..zde u nás , nikdo z jeho rodiny to neřeší,a ani neřešil, neřeší to ani v zahraničí, ...test by potvrdil na 100 % ..že jeho synem není

Lada Melichárková (neověřeno)

Dobrý den, také bych ráda věděla, kde je pravda, dost jsem toho četla a myslím si, že by mohl být císař jeho otcem. Vím, že se tím nic nezmění, ale mohla by to být zajímavá historická skutečnost. Pokud je paní Charlota přesvědčená, že levobočkem nebyl, není přece nic jednoduššího, než test provézt a potvrdit to. Nebo že by kostlivec ve skříni?

Marek Emnuel (neověřeno)

Jen se pořád píše o T. G. Masarykovi . Kdo ale napíše to že to byl i diktátor který prosazoval i vlastní zájmy a nejen svého národa .Že by se mělo vědět o jeho původu souhlasím z ostatními diskutujícími . Tak že do toho Vážení , dokažte a ukažte co to bylo za člověka a presidenta v této zemi.

Slavik (neověřeno)

A nejni to jedno i kdyby jeho otcem byl Martan tak jeto uplne jedno hlavne ze to dobre dopadlo vice méně .