Vánoce za socialismu: Chudý kapitalistický Ježíšek, bohatý děda Mráz a nostalgický Igráček

Nostalgie po časech minulých umí poctivě zamlžit rozum. V případě, když jde o Vánoce, se tomu ani nelze divit. Všichni měli to samé a nikdo si nic nezáviděl. Výběr dárků nebyl zrovna bohatý a ten, kdo chtěl pod stromečkem opravdu zazářit, musel nastřádat hodně bonů nebo mít šikovné ruce. Vyrobené dárky od srdce jsou přece ty nejlepší. Jaké dárky nosil Ježíšek a děda Mráz?

06.12.2018 - 08:30  
Dárek dárků
Zobrazit fotogalerii (5)

On to Ježíšek za minulého režimu neměl vůbec jednoduché. Socialismus v Československu zrovna nepočítal s náboženskými tradicemi, a tak se zpočátku a velmi nenápadně pokoušel dosadit na vánoční trůn dědu Mráze.

Antonín Zápotocký tradiční Vánoce vykládal v rétorice socialismu jasně. Chudý Ježíšek měl pracujícímu lidu jasně naznačit, kam nemajetní patří, tedy do chléva. Kdo jiný ho tam taky mohl poslat než bohatí a mocní kapitalisté. Ježíšek však z chléva vyrostl, zestárl a stal se z něj děda Mráz.

Ten vedl dlouhou cestu do Československa, na které se nezapomněl uklonit nabalzamovanému Leninovi a poklábosit s místními v rodišti velkého Stalina. Československý lid mohl propagandistickou cestu vánočního maskota z Ruska sledovat s nadsázkou řečeno ve stylu dnešních reality show. Snaha byla veliká, ale chudý Ježíšek se nedal.

Svátky chudých

Přestože si socialismus neprosadil dědu Mráze před chudým synem božím z chléva, dařilo se velmi dobře eliminovat solidární rozměr vánoční svátků. Dny, kdy je nutné myslet na ty, kteří se nemají nejlépe, prostě za minulého režimu neexistovaly. V ideálním zřízení totiž není chudých.

Jedno se však Vánocům za socialismu upřít nedá. Výběr dárků byl tak chudý, že si dospělí i děti navzájem nezáviděli, protože pod stromečkem většinou našli ty samé věci. V elitní společnosti byli lidé, kteří buď dostali balíček ze Západu, nebo měli zručného tatínka a maminku, co se o výrobu dárku postarali svépomocí.

Později se hitem stal Tuzex a kdo měl bony, měl i “bohatou” nadílku. Od šedesátých let se Vánoce i za socialismu začínaly stávat více svátkem konzumu. S tím rozdílem, že nejcennějším dárkem byl nákladní vůz Tatra nebo céčka.

Komunistický konzum

Socialismus nemohl ukázat nedostatky. Všichni se měli dobře a svátky, které jsou spojené s postní dobou, prostě nezapadaly do filozofie komunistických ideálů. V šedesátých letech tajou ledy a s tím se mění hodnota Vánoc. Čím dál tím víc šlo o to se pořádně najíst a pustit si televizi. Pod stromečkem se našel přece jenom alespoň trochu blyštivý dárek.

Na jaké hvězdy Vánoc dodnes s nostalgií lidé vzpomínají? Kočárek s miminkem, stavebnice Merkur, stolní fotbal, autodráha, model sanitky a jiných autíček, Igráček, mončičák, malá žehlička, šicí stroj a třeba taky pokojíček pro panenky.

Hračky, které si někteří dodnes schovávají na půdě jako to největší bohatství, se postupem času stává opravdu cenným artiklem. Retro je v módě a výdobytky socialismu mají pro mnohé zvláštní kouzlo.

Konzum nebo svátky?

Vánoce se v různých etapách moderních dějin stávaly zajatcem politických poměrů. Dnešní kapitalistický souboj o zákazníka často proměňuje tu pravou podstatu svátku v materialistickou válku cen o věci, které často ani nikdo nepotřebujeme. Máme však na výběr.

Socialismus potlačoval podstatu Vánoc tím, že je okradl o to nejdůležitější, a tím byla svoboda. Sebezarytější vzpomínka na Igráčka nevybalancuje fakt, že jít na svátky do kostela byla skoro až protistátní činnost. Konzum, na který se dnes tak vehementně nadává, však začal již za socialismu, jen s tím rozdílem, že výběr byl chudý jako Ježíšek v jesličkách.

 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

sahagun (neověřeno)

Byli jsme chudí a tak jsem pod stromečkem našel třeba jen nového galuskáče,nebo hokejku s rukavicema a kanady,kytáru,magič ale já byl rád i za to. Byl to pravěk ale krásnej.

Jirka Cerny (neověřeno)

Vánoce v té době byly podstatně hezčí než dnes, ale to těžko pochopí někdo kdo vše posuzuje jen podle toho co se v dané době dalo koupit.

Inoz (neověřeno)

"Socialismus potlačoval podstatu vánoc tím, že je okradl o to nejdůležitější a tím byla svoboda. Sebezarytější vzpomínka na Igráčka nevybalancuje fakt, že jít na svátky do kostela byla skoro až proti státní činnost." - Prosímvás, jak může někdo potlačovat "podstatu Vánoc"? Pokud někdo tedy nechodil během celého roku do kostela či do jiného náboženského prostoru z důvodu, aby si nepokazil kádrový profil, proč by tedy chudák musel řešit to,že tam nepůjde ani na nějaké Vánoce? Ti, kteří tam chodili z přesvědčení, tohle neřešili. Jaká je tedy podle článku vlastně ta podstata Vánoc? On autor z urputné snahy o co nejbarvitější vylíčení hrůz socialismu tak trochu popustil otěže literární fantazie a nic moc kvalitního z toho nevzniklo. Však taky i díky takovým pisálkům nám tady po listopadu 1989 posílali dobří lidé ze západu cukr, stolní olej a prášek na praní, jelikož si mysleli, že tady v tom socialismu už umíráme hladem.

roxy1234 (neověřeno)

Plně souhlasím s příspěvkem p.Cerného - ono když se to neprožilo,tak těžko se může polemizovat.Bylo to krásné a lidi měli k sobě blíž a že někdo tam pletl komunisty,tak to je jeho věc,nám bylo p a r á d n ě.Dnes jenom konzum,prachy to je jediné co je zajímá,nikdy nebudou spokojení a šťastní.

BoBa (neověřeno)

Nenívše npravda co zde napáno. My na půlnoční chodili i za socialismu. Tak nebalamuťte lidi co to neprožili.

doufající (neověřeno)

Roxy, nemám " prachy",přesto si dopřávám co je mi umožněno a není toho málo a jsem za to vděčná. Neboť mi toto dřív umožněno nebylo. Že dříve měli lidé k sobě blíž pravda není, jen někteří - vyvolení!doba není lehká, ale to také nikdo nesliboval! Kdo se snaží a umí muře mnohé i klidně to jet prezentovat do zahraničí, to za Vás možné nebylo!!

Jaroslav Babiš (neověřeno)

Nádherné vánoce do roku 89---

hana kaplova (neověřeno)

DRIV DEDA MRAZ A TED SANTA CLAUS A V TV SAMY ANIGLICKY ZPIVANY KOLEDY A VANOCNI FILMY NASE KOLEDY NA VANOCE BY SE DALY ZPOCITAT NA PRSTECH JEDNE RUKY

Zuzik (neověřeno)

Ano, hraček nebylo tolik co dnes, ale právě proto mají tehdejší děti a dnešní dospělí dodnes schované ty poklady na půdách a do dnes k nim mají citový vztah. Dnes je hraček tolik, že děti žádné nostalgické poklady nemají. Neví totiž s čím si hrát dřív a spousty hraček si ani nevšimnou. Je škoda, že o tu nostalgii přichází.