Skupina bratří Mašínů: Vrazi, nebo hrdinové? Měli v plánu i atentát na Gottwalda

V našich moderních dějinách nenajdeme tak militantní antikomunistickou odbojovou skupinu, jakou byli bratři Mašínové. Česká společnost je vnímá velmi kontroverzně. Jedni hlasitě hájí jejich činnost, druzí se nebojí je označit za kruté vrahy. Kde je pravda a na jaké straně barikády jste vy? 

10.05.2018 - 07:30  
Skupina bratří Mašínů škodila komunistickému režimu
Zobrazit fotogalerii (5)

Skupina bratří Mašínů na území Československa operovala mezi lety 1951 až 1953. Partyzánskými metodami útočili na předem vytipované cíle, aby se nakonec rozhodli emigrovat do západního Německa. Zásadními členy skupiny byli Josef Mašín, Ctirad Mašín, které následovali Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda.

Jejich činnost byla na místní poměry nekompromisní a velmi krutá. Vraždy, které za svého působení vykonali, velká část společnosti odsuzuje, stejně tak najdeme velké množství jejich obhájců.

Bratři Mašínové mají hned několik vyznamenání ze zahraničí a z České republiky. Každá zmínka, která se nese v pozitivním duchu, vyvolává až neuvěřitelně štiplavé emoce.

Bratři Mašínové jsou synové Josefa Mašína, který byl hrdinou a členem odbojové skupiny Tří králů. 

Motivace?

Hlavní motivace všech odbojových útoků na území Československa vedla k získání zbraní a peněz, které jim měly umožnit základní zázemí na útěk do západního Německa. Skupina také plánovala atentáty proti vysokým představitelům komunistické strany, ale k těm se nikdy neodhodlala. Jedna z možných obětí měl být i Klement Gottwald. Informaci potvrzuje tehdejší ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

První oběť

První viditelnou akcí skupiny bylo přepadení Sboru národní bezpečnosti v Chlumci nad Cidlinou. Původní plán byl zlikvidovat příslušníka železnou tyčí. Kašík Ctirad úderům odolával, a tak byl nakonec zastřelen.

Aby si skupina opatřila další zbraně, rozhodla se zaútočit ještě na jednu služebnu v Čelákovicích. Tentokrát byl příslušník národní bezpečnosti uspán chloroformem a Ctirad Mašín ho podřízl dýkou. Tento čin česká veřejnost vnímá jako nejkontroverznější, neboť se údajně vymyká správnému zacházení se zajatci. 

Odboj se odkládá...

Nucená přestávka v odbojové činnosti přišla společně se zatčením obou bratrů Mašínů a jejich strýce Ctibora Nováka. StB paradoxně netušilo, že drží osoby zodpovědné za přepadení policejních stanic. Mašínové byli zatčeni, protože se chystali utéct na Západ, aby se lépe naučili odbojový partyzánský boj.

Agent CIC, který je měl doprovázet, ale skončil ve vězení a prozradil jejich jména. Josef Mašín si se strýcem odseděli několik několik měsíců a Ctirad Mašín byl odsouzen k dvouapůl letům za plánovaný útěk přes hranice. Byl však propuštěn dříve díky amnestii Antonína Zápotockého. 

Přepadení vozu s výplatami

V převleku lidových milic se Josef Mašín a Václav Švéda rozhodli přepadnout vůz, který převážel zaměstnancům výplaty. Během šarvátky byl zabit účetní firmy Josef Rošický. Kolem jeho smrti vznikají spekulace, zda byl členem KSČ. Jeho syn tvrdí, že se nikdy straně neupsal. Mašíny označuje za barbarské vrahy a loupežníky.

Mašínové celou akci obhajovali tím, že peníze potřebovali na nákup motocyklů Jawa, které by jim umožnily rychlejší přesun z pozic během jejich odbojové činnosti. 

Prostřílet se na svobodu

V říjnu roku 1953 se skupina rozhodla opustit Československo až do západního Berlína. Při postupu v NDR byli odhaleni a rázem se proti nim mobilizovalo 20 000 příslušníků Volkspolizeia a Sovětské armády.

Částečný úspěch se rozhodoval během dvou přestřelek. Ve stanici Uckro při pokusu o zatýkání zastřelili dva policisty a stejný počet, když je neúměrná přesila obklíčila v lese u Waldowa. Zde padli do zajetí také dva členové skupiny Zbyněk Janata (v Uckro) a Václav Švéda (u Waldowa), kteří byli následně posláni zpět do Československa na popravu. 

Po necelém měsíci se daří Josefu Mašínovi a Milanu Paumerovi dojít až do cíle přes kasárna Rudé armády. V tu samou chvíli se Ctirad Mašín dostává do západního Berlína na podvozku vlaku. 

Ctirad Mašín rok a půl před svou smrtí odmítl názory, že při přepadení služeben SNB zabíjet nechtěli, ale měli zájem jen o zbraně. Otevřeně přiznal, že cílem skupiny bylo zabití komunistů a jejich přisluhovačů.

My chceme zpátky!

Svoboda nebyla cílem jejich divoké cesty. Později se přihlásili k americké armádě, kde chtěli pokračovat v boji proti komunismu jako agenti chodci v Československu. Údajně se po deseti dnech v západním Berlíně svěřili americkým vojákům s úmyslem vrátit se pro zadrženého Václava Šedu. Plán byl nepochopen a označen za šílený. 

Celý osud a příběh jediné tak militantní odbojové skupiny bratří Mašínů je na poměry naší moderní historie šílený. Jejich matka byla na základě jejich jednání v podstatě umučena a jejich strýc byl popraven. 

Příběh bratrů Mašínů je vzácným příkladem vzpoury v zemi, kde se většina lidí ohnula s davem. Jejich jednání někteří považují za hrdinství a někteří za sprosté zločiny. Někdy se však v těchto diskuzích zapomíná na opravdového viníka. Tím byl komunistický režim samotný. Ten měl na svědomí tisíce obětí ve vlastních řadách.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Jana (neověřeno)

Podle mě to byli vrazi !!! Kdyby totiž takhle jednali všichni kteří v té době chtěli,nebo už uprchli z vlasti tak by tady skoro nikdo nezůstal.A ospravedňovat jejich činy že to byli komunisté,tak proto je zabili to je tak dost ubohé,protože jak to mohli Mašínové vědět ?!!Anebo že přepadli vůz s penězi aby si mohli koupit motocykl Jawa a na něm opustit republiku tak to je ještě větší blbá omluva za vraždu.!!

miloš sedlák (neověřeno)

Bratři Mašínové a jejich spolubojovnící jsou opravdoví hrdinové a vlastenci. Je velká škoda, že se jim nepodařilo zlikvidovat Gottwalda a další komunisty, kteří zdevastovali naše hospodářství, zavraždili stovky Československých občanů a zaprodali naši zemi Rsákům.

Frantisek (neověřeno)

Tragikomické je, že lidé, kteří mávnou rukou nad masovými vraždami páchanými Revolučními gardami na německých civilistech v r. 1945, tisícovkami obětí komunistických lágrů anebo stovkami civilistů povražděných pohraničníky, se až hystericky rozhořčují nad "vrahy Mašínovými, vraždícími bezbranné příslušníky SNB, milicionáře a funkcionáře KSČ"! Jejich zrůdným prizmatem je s Ondráček (který nejen, že byl v Listopadu 89 komunistickou "mlátičkou", ale především je na svou minulost patřičně hrdý, o čemž svědčí jeho dosavadní působení ve stejné, komunistické, bandě) obětí štvanice. Mám pochybnosti, lze-li ještě vůbec považovat ČR za právní stát, jestliže -- navzdory platnému zákonu § 260 / O podpoře a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka ("Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.") a Zákonu č. 198/1993 Sb. (O protiprávnosti komunistického režimu), označujícímu komunistickou ideologii za zločinnou -- si Gottwaldovi a Husákovi pohrobci dovolují veřejně a beztrestně obhajovat onen zločinný režim a jeho ideologii, navíc ještě z pozice politických representantů republiky, vysmívajíc se do očí obětem komunismu !?

Jeník (neověřeno)

Mašínové byli sprostí loupežní vrazi a měli být pověšeni. Jen odporný dobytek mohl tyhle svině vyznamenat.

pepe25 (neověřeno)

A v čem spočívá ten hrdinný odboj? Zabíjeli, aby sehnali zbraně a prachy a když je měli, tak zdrhli a ještě po cestě vraždili. A bylo jim úplně jedno, jestli je oběť komunista nebo ne. Je neuvěřitelné, že má někdo tu drzost je oslavovat....

jan vánek (neověřeno)

Vrazi, lumpové, hnusná spodina lidstva

pe wa

Jana má pravdu. Pane Sedlák vzpamatujte se.

babima (neověřeno)

Kdybych chtěla řešit současnou politickou situaci stejně, nemyslím, že bych uspěla. Boj proti komunizmu byl jen zástěrkou pro sebestředné všehoschopné odporné existence, jakých máme i dnes zavřeno v kriminálech dost a dost. Jen rozhodnout se zabít několik lidí pouze pro zisk jakéhokoli druhu znamená patologické vrahy. Nic než smrt nezasluhují sami. A někteří současní zvrhlíci jim ještě fandí. Stydím se za ně.

jiri s. (neověřeno)

Pokud jsou pro nekoho Masinove vrazi tak se ptam co jsou potom ty pracovni kolektivy pracujicich, které zadali trest smrti pro Horakovou, Kalandu a další. Co jsou ti statni prokuratori jako Urvalek a statni soudci jako Vas, kteří je soudili v politických procesech? Co jsou potom ti vojensti vysetrovatele a prokuratori, kteří mlatili a do uranovych dolu posilali letce z Anglie?

aa (neověřeno)

Hrdinové !!!

antikomunista (neověřeno)

Kdyby každý komunisty zavřený politický vězeň zabil jednoho komunistu, byla by naše historie úplně jiná. Mašínova skupina byla v podstatě jediná, která odpověděla na slavný Gottwaldův projev, ve kterém vyslovil odpůrcům stalinistického vývoje doslovně válku (sic!).

rrren (neověřeno)

na případu bratší Mašínů a jejich skupiny je vidět, že Čechům a Slovákům se moc bojovat za svobodu nechce. V Pobaltských státech, žila cca polovina obyvatel proti tehdejší ČSR a v odbojových skupinách tam bojovalo 170 tis. odbojářů, takových Mašínů. Jen ten bolševický teror, zostřený třídní boj, tam byl horší.

Honza Tlapak (neověřeno)

Bydlím v Poděbradech , kde také Mašínové a Paumer žili, nepamatuji si je ale od pamětníků vím co byli zač obyčejní flakaci a šlo jim jen o vlastní pohodlí ,kradli a vraždili . Paumera si pamatuji když se vrátil do Poděbrad a všude dokola vykládal , že je ten třetí a on nic on nestřílel on nekrad .Obycejnej ubohej chodil po domech a za jídlo vykládal své zážitky.A tento ubožák má pamětní desku na zámku v Poděbradech, nejen já ale mnoho dalších se ptá proč .

Milan (neověřeno)

Vraždili na potkání.Toho koho měly,na toho neměly.Sprostí vrazi.A na víc poserové.Jejich otec hrdina byl.Ale to co zplodil,z toho by radost neměl.

Franta (neověřeno)

Hej Sedláku, asi škoda, že nepodřízli někoho z Tvé rodiny, nebo mohli zastřelit při útěku nějakého tvého strejdu - ano, byli to vlastenci, měli jich asi tehdy postřílet víc a jen z tvé rodiny... logika na n-tou, fakt... kdyby kráčeli v kolejích válečného odboje, tak nelikvidují bezvýznamné poskoky režimu, ale sejmou někoho důležitého, jsou to odbojáři k hovnu a jen zabili nevinné lidi.

Schanny Falco

Vrazi ... nic jiného než sprostí vrazi otců rodin. Vražda bude vždy vražda, ať je režim, nebo doba jakákoliv!!!

Jolana (neověřeno)

Bratři Mašínové jsou a budou - prach sprostí a ubozí VRAZI !!!!!

Karel Hartl

Škoda,že tenkrát neměli Mašíni novičok.Byli to břídilové a dnes hrdinové?Co změnili na tehdejším režimu?Udělali nějaký atentát na význačné funkcionáře?Zmohli se jen tak na pošťáka.Zbabělci,jako Topol,který je vyznamenal.

Karel Hartl

Škoda,že tenkrát neměli Mašíni novičok.Byli to břídilové a dnes hrdinové?Co změnili na tehdejším režimu?Udělali nějaký atentát na význačné funkcionáře?Zmohli se jen tak na pošťáka.Zbabělci,jako Topol,který je vyznamenal.Miloši Sedláku,běž orat.

Vladimír Dvořák (neověřeno)

Vladimítr Dvořák Můj názor je ten, že každý, kdo řekne o bratrech Mašínech to, že byli vrazi, je sám schopen vraždit, protože je to tvor, který neví a nechce vědět NIC... Prostě nic!

Vladimír Dvořák (neověřeno)

Vladimítr Dvořák Můj názor je ten, že každý, kdo řekne o bratrech Mašínech to, že byli vrazi, je sám schopen vraždit, protože je to tvor, který neví a nechce vědět NIC... Prostě nic!

mmmmmmmmmmm (neověřeno)

sprosti vrazi nic jineho

Iva. (neověřeno)

Vrazi. Chladnokrevní vrazi .

Jan Hostinský (neověřeno)

Mašínové jsou součástí třetího odboje. Třetí odboj bojoval proti komunistům. Vláda komunistů byla diktatura jedné strany , která se schovávala za zájmy pracujícího lidu a družstevních rolníků. Komunistická strana, násilím likvidovala odpor části obyvatelstva , která nesouhlasila.Komunistická strana zabíjela. Bez SSSR by to dělat nemohla. Na hranicích komunisté stříleli do vlastních občanů, kterým vadili ostnaté dráty. Je to historický fakt, který dnes nikdo nezpochybní. Má člověk právo bránit se diktatuře. Podle mne takové právo má. Trestní právo přijaté komunisty, bylo právo diktatury- Fašismus a komunismus je diktatura. Porušení práva zavedeného diktaturou nemůže být zločinem.

Miroslav Hruška (neověřeno)

Pokud byli Mašínovéjako civilisté pachatelinejméně tří vražd pak to byli sprostí vrazi. Peníze jak přiznal Ctirad Mašín nepotřebovali pro boj proti komunistům, ale na nákup motorek na kterých chtěli uprchnout z rebubliky. Pokud Se cítili být bojovníky proti komunismu a chtěli válčit jako vojáci svobody pak se rovněž dopustili sprosté vraždy Zajatce, kterého svázeného Mašín podřízl, což je válečný zločin podle ženevské konvence a jiných dokumentů o zacházení se zajatci. Taže tak jako tak se dopustili zločinůa nelze ospravedlňovat jakýmsi Bojem proti čemukoliv.

Pavlus (neověřeno)

Jsou to bezcharakterní vrazi. Peníze z loupeží používali hlavně pro svůj prospěch a podříznout chloroformem uspaného muže, který jim již nemohl ublížit je prostě podlá vražda. Byl to mladý policista a doma na něj čekala těhotná manželka. Měli být popraveni.

ET (neověřeno)

Holota sprostá,pověsit by je patřilo.Když jsem viděl Jona ,Němcovou a další ,jak se klaní při funusu kterého si z nich,liskal bych to od rána do večera,blbce.

ET (neověřeno)

Holota sprostá,pověsit by je patřilo.Když jsem viděl Jona ,Němcovou a další ,jak se klaní při funusu kterého si z nich,liskal bych to od rána do večera,blbce.

Václav (neověřeno)

Po přečtení knihy "Zatím dobrý" se přikláním k tomu, že to byli hrdinové, stejně jako Tři králové. Ale chápu, že plno pro-komunistických srabů to vidí úplně opačně.

Pavel Štubner (neověřeno)

Jsou to vrazi,aby podřízli človéka to je hnus.To Topolánek zaperlil č....k jeden

MilaH (neověřeno)

Jednoznacne vrazi a lupici. O tom zadna diskuze. Neni mozne bojovat za svobodu za cenu nevinnych obeti. Jen nepochopim, jak nejakeho tupce muze vubec jenom napadnout dat jim vyznamenani!

cerny (neověřeno)

jasně že odporný vrazi, jak vůbec může někdo o tom polemizovat

Vojtěch Gajdůšek (neověřeno)

Mašínové možná měli dobrou myšlenku, ale vraždit kvůli tomu lidi, je naprostý nelidský hnus. V první řadě jejich vraždy měli majetkový prospěch, který schovali za boj proti komunismu. Že zavraždili řadového četníka ? atd. Jaký měli podíl na komunismu? Jejich oběti byly řadový občané, otcové od rodin a žádný vliv či podíl na vzestupu komunismu neměli a mít ze své pozice nemohli. Pro mě jsou jednoznačně vrazi, stejně jako ti co po roce 1989 pustili z kriminálu tu nejodpornější zvěř a to stálo desítky lidských životů. Mašínové ? Zloději a vrazi !!!

Slavoj Kaštánek (neověřeno)

Mašínové, že bojovali proti komunismu? To mi připadá jako kdyby Gabčík a Kubiš, místo atentátu na Heydricha povraždili obyčejné lidi, s tím, že to jsou asi fašisti. Mimochodem, ten názor, že Mašíni chtěli zabít Gottwalda se objevil až po té, kdy jim dal Topol vyznamenání. Kde toho Gottwalda chtěli zabít, když loupili, aby mohli zdrhnout za čáru?

Clara (neověřeno)

Kdo ví... je to už dávno.

pepe25 (neověřeno)

Františku a kolik přesně funkcionářů KSČ zlikvidovali nebo alespoň ohrozili? Tak nějak jim mezi krádežemi a vražděním na odboj nezbyl čas ...

Chuan Perverez (neověřeno)

Bratři Mašínové byli obyčejní lupiči a vrazi. Je hanbou, že tyhle svině ještě někdo vzpomíná. Měli být pověšeni či postříleni.Hanba vrahům Mašínům.

Pavel Duda (neověřeno)

Mašínové sami popřeli,že by chtěli zabít Klému.Pán Žaček to přeci musí vědět,ale to se mu nehodí.

Tomá (neověřeno)

Tahle sebranku vrahů a lupičů, se měla po roce 1989 vrátit do republiky a následně by je měli soudit jako sprosté vrahy a lupiče a ne je oslavovat jako hrdiny. Jejich otec hrdina byl a to bez debat ale tyhle parchanti, jen těžili z jeho jména a slávy. Nerozumím tomu jak je možné že i dnes po tolika letech se najde někdo a dovolí si tyto zrůdy oslavovat jako národní hrdiny a podobně. Je mi na zvracení když o nich slyším a nebo o tom jak se spekuluje o na vrácení jejich majetku. CO to je lidi kteří obětují vlastní rodinu jen pro svoje cíle a bez důvodně zabijí tolika lidí. Hanba vám všem, co oslavujete tyhle zrůdy !!!

Ivana Honkova (neověřeno)

Vrahové Mašínové byli nenormální cvokani, kterým se nechtělo pracovat. Komunisté si zaslouží úctu, protože byli jediní, kteří ve světě porazili fašismus. Také všichni Slované se nikdy neměli tak dobře jako za komunistů.V 70tých letech začal mladý socialismus nabírat na síle a narodilo se nejvíc dětí tzv. Husákovy děti. Socialismus nezkrachoval, ale byl zrazen pravicovými hlupáky a slabochy.

charles (neověřeno)

Sprostí vrazi kteří si kupovali motorky za peníze ukradené, když vraždili neviné a hlavně bezbrané lidi,kulka do hlavy je pro ně škoda,jejich drzost mluvit o boji proti komunizmu je urážkou čestných lidí trpících v žalářích v jáchymově.

stukas (neověřeno)

Jak to tady čtu, všichni mají jasný a předem daný ( soudruhy s UV) názor. V době okupace partyzáni bojovali s němci, ale také kradli a zabíjeli ty,kteří nechtěli přispět na "dobrou věc" ( kniha "Hyeny" ).Takže provedeme lustraci partyzánů - na ty před 45 a ty po 45, nejlépe květen 45 a budeme je posuzovat podle toho co provedli? Myslím že , ne. Nebudu a nechci obhajovat Mašíny, ale kdo z nás v té době žil a jakou má zkušenost z té doby. Já jí znám z vyprávění mých prarodičů, a vím , že komanči se s nikým nemazlili. Mí prarodiče byli malí zemědělci , a MUSELI VSTOUPIT DO DRUŽSTVA, jinak by přišli o děti , děda by asi skončil v lágru a babička v base. Kádrový škraloup nesli i jejich děti. Tak nevím. Kdyby nebylo komunistického puče, nebyli by ani Mašínové.