Nejbohatší jsou Kellner s Babišem. Premiér profituje ze státních zakázek, v politice pohádkově zbohatl

Jmění sedmi desítek nejúspěšnějších českých podnikatelů podle nedávno zveřejněných informací renomovaného časopisu Forbes poprvé v historii překonalo hranici bilionu korun, přesně činilo 1 039,5 miliardy Kč. Mezi 70 nejbohatšími Čechy je letos i 11 nováčků. Žebříček vedou již dlouhodobě Petr Kellner (cca 310 mld. Kč) a Andrej Babiš (cca 88 mld. Kč), který svůj zisk navýšil o osmnáct miliard.

10.03.2018 - 07:42   |  
Nejbohatší Češi dají poprvé v historii dohromady více než bilion korun
Zobrazit fotogalerii (5)

Majetek Andreje Babiše je i přes aktuálně "zaparkovaný" zemědělsko-potravinářský kolos Agrofert ve svěřeneckém fondu opět o nějakou tu miliardu, oproti poslednímu zveřejnění majetků jednotlivých miliardářů, bohatší. Přesněji o osmnáct miliard korun! "Babiš totiž zůstává jediným příjemcem z nich plynoucích benefitů, proto ho dále řadíme mezi přední tuzemské miliardáře,“ uvedl magazín Forbes ve svém posledním čísle, věnovaném českým i světovým miliardářům.

Do desítky nejbohatších se dostali také finančníci Daniel Křetínský a Pavel Tykač, nově v ní přibyli také zakladatelé softwarové firmy Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš, kteří se umístili na sedmém a osmém místě před spolumajitelem skupiny Penta Markem Dospivou a podnikatelem Zdeňkem Bakalou.

Desítka nejbohatších Čechů:
1. Petr Kellner (310 mld. Kč nyní/255 mld. Kč vloni),
2. Andrej Babiš (88 mld./70 mld.),
3. Radovan Vítek (57 mld./49 mld.),
4. Karel Komárek (55 mld./49 mld.),
5. Daniel Křetínský (50 mld./22 mld.),
6. Pavel Tykač (31 mld./31 mld.),
7. Pavel Baudiš (21 mld./10 mld.),
8. Eduard Kučera (21 mld./10 mld.),
9. Marek Duspiva (21 mld./19 mld.),
10. Zdeněk Bakala (18 mld./20 mld.).

Babišovi jdou zisky hlavně z domácího trhu

Nynější předseda vlády v demisi Andrej Babiš profituje zejména z tuzemského trhu. Jeho významnými zdroji příjmů jsou z velké části státní zakázky, obchody, ve kterých je účasten stát či případně kde stát určuje podmínky transakcí. Jedná se třeba o známý případ přimíchávání bionafty do paliv. To má na starost státní podnik Čepro, jejímž jediným akcionářem je ministerstvo financí řízené Babišovým hnutím ANO.

Podle posledních údajů nyní Babišovy firmy Preol a Primagra dodávají podniku Čepra zhruba 85 % veškeré bionafty. Ještě před pár lety to přitom bylo zhruba procent padesát. Babišovým "bionaftovým" společnostem konkurovala v Česku hlavně ústecká Kratolia, která však ukončila provoz po zátahu Daňové kobry.

Během politické kariéry zbohatl o 45 miliard

Renomovaný časopis Forbes uvedl ještě jednu zajímavost ohledně Andreje Babiše, a to jeho raketový nárůst majetku během působení v české vládě.

V roce 2011 se odhadoval Babišův majetek na 40 miliard korun, zatímco poslední údaje ukazují již zmiňovaných 85 mld. Kč, tzn. nárůst o více jak polovinu. A to za zhruba šest, sedm let určitě jde, nemyslíte?

Kellner rozvinul byznys v Číně

Majetek v hodnotě astronomických 310 miliard korun drží vlastníka investiční skupiny PPF Petra Kellnera i nadále v čele žebříčku nejbohatších Čechů. A to poměrně suverénně. Kellnerovo jmění rostlo v posledním roce zejména díky úspěšnému rozvoji splátkového byznysu skupiny Home Credit v Asii, především v Číně.

půl miliardy korun stálo nepovedené působení italského kouče Stramaccioniho českého miliardáře a majitele Sparty Daniela Křetínského. I přesto ale fotbalový boss vloni zbohatl více než dvojnásobně.

Třetí je realitní magnát Radovan Vítek s 57 miliardami korun a čtvrtý skončil s 55 miliardami vlastník skupiny KKCG Karel Komárek. I celkový majetek všech těchto čtyř osob se meziročně zvýšil.

Bakala o 2 miliardy "lehčí"

Procentuálně si nejvíce oproti loňskému roku přilepšil boss fotbalové Sparty Daniel Křetínský, jehož majetek se více než zdvojnásobil a dosahuje zhruba 50 miliard korun oproti loňským dvaadvaceti. O dvě miliardy "chudší" je naopak Zdeněk Bakala, jenž uzavírá pomyslnou první desítku českých miliardářů.

 

Jan Farský z hnutí STAN nechápe, že Babiše ještě někdo bere vážně. Více čtěte zde.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

JOSEF NOVOTNÝ (neověřeno)

Doporučil bych panu Farskému, aby šel na vyšetření mozku a pak by možná vše pochopil.

Frenk Panuchi (neověřeno)

bílý kůň Václava Klause Kellner, kupuje nejen naši fotbalovou ligu ale i Ligy mistrů a Evropskou ligu, takže kdo si nekoupí jeho kartu uvidí kulovy, to je skutečně pomoc našemu fotbalu, který není na úrovni ani těch arabských mužstev, co hráli na MS, jen tak dál, soudruh Pelta, Berbr a další sebranka už si mnou ruce jaký udělali báječný byznys, jenže fotbal jde do pr....

ASANÁTOR (neověřeno)

Kdo jim umožnil rozkrádat stát ???