Odvážný neznámý. Jediný se nepodvolil a málem za to zaplatil životem

Socialismus s lidskou tváří neměl dlouhého trvání. Invaze vojsk Varšavské smlouvy na rozkaz Moskvy potlačila svobodnější politiku v Českoslovenku. Vrcholní představitelé komunistické strany jsou uneseni, aby se v hlavním městě Sovětského svazu podvolili. Našel se však jeden, který neodvolal.

21.08.2018 - 15:15  
Kriegel byl jediný
Zobrazit fotogalerii (3)

František Kriegel byl jeden z politiků, který se zasadil o uvolnění poměrů v Československu. Pražské jaro však bylo v srpnu roku 1968 zadupáno do země a ulice měst se měnily v bojiště. Politická špička byla unesena a země žila v nejistotě.

Československá delegace musela podepsat Moskevský protokol, který celý tento barbarský čin schvaloval. Kriegel byl jediný, který protokol nepodepsal a kdyby Dubček s prezidentem Svobodou netlačili na Brežněva, asi by se nikdy nevrátil domů. 

Nepřijatelný

"Smlouva byla podepsána nikoliv perem, ale samopalem." František Kriegel byl v těžké situaci. Rozhodl se hájit svoje přesvědčení tváří v tvář moskevských papalášů. Brežněv ho ihned odsoudil jako nepřijatelného. Dokonce údajně Ludvíku Svobodovi navrhoval, ať ho nechají v Moskvě, že se o něj postarají. To prezident ani Dubček nedovolili, takže se mohl ve zdraví vrátit domů. Začal tak na povel Moskvy a nových poměrů jeho tvrdý pád v politické hierarchii. 

Politický pád

Koncem srpna byl Kriegel odvolán z předsednictva ÚV KSČ, ztratil post předsedy Národní fronty. Ještě na podzim potvrdil svůj názor proti okupaci a jako jeden z mála hlasoval proti smlouvě o pobytu sovětských vojsk.

Ještě v roce 1969 usedl do Sněmovny lidu Federálního shromáždění, kde vydržel jen do října, protože byl následně zbaven svého poslaneckého mandátu. Jednalo se o jeden z prvních případů, kdy byl vyloučen poslanec KSČ po nástupu Gustava Husáka. Hlavní čistky proběhly až v roce 1970. 

Charta 77

František Kriegel byl jedním ze signatářů Charty 77. Mezi komunistickými politiky nenajdete někoho, kdo by se tak tvrdě a odhodlaně postavil tak silnému protivníkovi. Stál osamocen v davu. Na jeho počest byla Nadací Charty 77 zřízena cena Františka Kriegla, jež se uděluje za mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody, národní nezávislosti, suverenitu a demokracii.

Skrytý symbol okupace. Ve vojenském prostoru v Milovicích žilo až 100 tisíc sovětských vojáků. Více čtěte zde.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Pavel Jordán (neověřeno)

Odvážný haličský Žid.

Pípa (neověřeno)

V r. 168 jsem byl voják zákl. služby VÚ 6769 ve Zdechovicích. Bývalý útvar PTP. V 3:30 jsem byl vzbuzen a dostal rozkaz k jízdě do motocyklem do Prahy, kde náš útvar měl stavbu silnice Kladenská. Po příjezdu do Prahy jsem se spolujezdcem jsme projížděli všechny křižovatky do Spořilova mezi tanky pod hlavněmi samopalů ruských vojáků. Otřesné zážitky. také jsme při zpáteční cestě na Olšanech odbočili vlevo, abychom zjistili, jaká je situace u Rozhlasu. Jedním slovem: hrozné. Zážitky do konce života. Obdivovali jsme statečnost kluků. kteří prokopli krumpáčem přídavné sudy na tanku a unikající naftu zapálili a tím zlikvidovali tank. Do smrti na tyto zážitky nezapomenu. Celý 21. srpen byl velká lumpárna od vedení SSSR a potom podraz od vedení našeho státu podpisem smlouvy o vstupu vojsk. Více snad není nutné dodávat. Pípa