Piráti stále chtějí primátora, nabízejí čtyři radní. Čižinský chce také "vládnout", znovu odmítl ODS

Piráti v Praze přišli s nabídkou pro možné koaliční partnery v Praze, podle které by TOP 09 a STAN a Praha Sobě dostaly po čtyřech místech v pražské radě včetně náměstků a Piráti obsadili dvě místa a post primátora. Potvrdil to lídr Pirátů v Praze Zdeněk Hřib. Nabídku už ostatním stranám sdělili, zatím bez reakce.

08.10.2018 - 17:30   |  
Kdo vyhraje boj o Prahu?
Zobrazit fotogalerii (3)

Programovými prioritami strany jsou transparentnost magistrátu, digitální služby pro občany a řešení bytové situace. O místo primátora projevily zájem i ostatní strany. Lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský uvedl, že jsou ochotni na postu primátora netrvat.

Podle Hřiba jde o velkorysou nabídku a ústupek ze strany Pirátů s ohledem na to, že ze tří uskupení zvažované koalice mají nejvyšší volební zisk. Piráti se umístili druzí po ODS se 17,1 procenta a mají 13 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Praha Sobě získala 16,6 procenta a rovněž 13 mandátů, stejný počet křesel má i TOP 09 a STAN za 16,3 procenta hlasů.

Může to klapnout?

Nabídku už Piráti odeslali ostatním stranám a budou s ní pracovat v nadcházejících jednáních. Dnes se mají sejít s hnutím ANO, již však avizovali, že koalice s Praha Sobě a TOP 09 a STAN je pro ně preferovanou variantou a o jiných by uvažovali jen v případě, že by z jednání sešlo.

Pokud jde o to, jaké gesce by v radě obsadili, vyplývají podle lídra Pirátů z jejich programových priorit. Zatím nicméně nechce předjímat a případná podoba nové rady by vzešla z dalších vyjednávání.

Zájem o post primátora už deklaroval lídr Prahy Sobě Jan Čižinský s tím, že dostal nejvíce preferenčních hlasů. Tento argument Piráti odmítají. O pozici primátora bude zřejmě usilovat i koalice TOP 09 a STAN, její zástupci to nevyloučili.

Mohl bych být primátor, ale nemusím

Čižinský dnes po zveřejnění nabídky Pirátů zopakoval, že má logiku, aby post primátora připadl člověku, který dostal nejvíce hlasů voličů a má největší zkušenosti s pražskou komunální politikou, tedy jemu. Dodal nicméně, že v zájmu zdárného zakončení jednání jsou ochotni na primátorovi netrvat.

Lídr Praha Sobě rovněž uvedl, že Piráty nabídnuté rozložení hlasů v radě považuje za přirozené a logické. "Pokud je ze zákona rada jedenáctičlenná a všechny subjekty mají stejný počet zastupitelů, tak vlastně ani jiné aranžmá by nebylo možné," uvedl.

Expertní týmy Pirátů a Prahy Sobě se tento týden začnou scházet nad programovými otázkami, přizvat k jednáním chtějí i TOP 09 a STAN. Hřib dnes rovněž uvedl, že Piráti trvají na tom, aby členové vedení města nekumulovali politické funkce. To může být problém v případě Čižinského, který se zdráhá vzdát funkce starosty Prahy 7, kde jím vedená Praha 7 Sobě získala ve volbách 55,5 procenta hlasů. "Z mého pohledu je míč momentálně na jeho straně hřiště," řekl Hřib.

S vámi opravdu nepůjdeme

Lídr hnutí Praha Sobě dnes znovu odmítl jednání s ODS, které chtěla iniciovat místopředsedkyně ODS a pražská zastupitelka Alexandra Udženija. Ta Čižinského vyzvala ke společnému povolebnímu vyjednávání. Výzvu zveřejnila na svém twitterovém účtu. Čižinský všal sdělil, že PS s občanskými demokraty jednat o koalici nebude. 

"Chápu, že je pro paní Udženiju šokem, že existuje politik a politická iniciativa, která tvrdí před volbami i po volbách totéž," napsal v textové zprávě Čižinský. Hnutí PS nyní vyjednává o koalici s Piráty. S oběma uskupeními by mohla spolupracovat koalice TOP 09 a STAN, které kandidovaly pod společným názvem Spojené síly pro Prahu.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Martin Rubáš (neověřeno)

Pozitivem voleb je, že ČSSD propadla, ale bohužel ji nahradilo ANO to přepbralo voleče komunistůmm a ČSSD.

Petr Hejna (neověřeno)

Hlavně že piráti deklarovali, že jim nikdy nepůjde o nějaké "pašalíky".