Odebírání a věznění dětí podle kněze Piťhy. Jak se církev sama střelila do hlavy

Česká republika je jednou ze zemí s největší koncentrací ateistů v Evropě. Kněží mnohdy kážou pro prázdné lavice a není se čemu divit. Nedávný výstup Petra Piťhy k Istanbulské smlouvě totiž ukázal, že názory církve jsou ještě hluboko ve středověku.

23.10.2018 - 15:45   |  
Protest přímo před očima primase Dominika Duky
Zobrazit fotogalerii (5)

Katolická církev se rozhodla velmi radikálně ohradit vůči tzv. Istanbulské smlouvě. Její vznik má motivovat evropské země, aby lépe řešily prevenci potírání násilností na ženách a problém domácího násilí.

Myšlenka, že by měl zákon pomoci zajistit, aby žena měla stejná práva jako muž, se evidentně silně dotkl představitelů české katolické církve. Vrcholem se stalo svatováclavské kázání kněze a bývalého ministra školství Petra Piťhy přímo v katedrále sv. Víta. Jeho kritika připomíná spíše absurdní výstup komika s nekorektním humorem než seriózní sdělení společnosti.

Církev ze středověku

Co vlastně Petr Piťha během svého inkriminovaného kázání řekl? „Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány. Bude k tomu stačit, že dětem řeknete, že muž a žena nejsou totéž. Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili, kam je prodali, kde je vězní. (…) Za každý nesouhlas budete deportováni do nápravně-výchovných pracovních táborů vyhlazovacího charakteru. Homosexuálové budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu,“ sdělil kněz posluchačům během svého výstupu.

S nadějí by se chtělo situaci zlehčit tím, že se jedná o výplod senilního, konzervativního stařečka, který už se v dnešním světě moc neorientuje a teď jen veřejně podtrhl svou neschopnost zacházet s informacemi. Ostatní představitelé církve se jistě ozvou a společnosti se omluví za pochybení jednoho individua. Stal se však pravý opak. Sám primas český Dominik Duka se za slova svého kolegy postavil a vyslovil mu podporu. Pro apokalyptické kázání našlo pochopení více představitelů církve. Biskupský vikář Jan Balík k souhlasu připojil přirovnání, že obsah Istanbulské smlouvy je podobný nacistické ideologii.

Změna PR

Katolická církev tak odhalila, jak zpátečnické jsou její hodnoty. Lze spekulovat, do jaké míry slova Petr Piťha záměrně použil jako sofistikovaný nástroj pro oslovení nových oveček. Česká společnost, která se z nemalé části skládá z radikálně smýšlejících obyvatel, získala nový materiál na šíření poplašných zpráv o krutém diktátu Evropské unie.

Zvrácené ženské feministky převezmou moc nad nebohými muži, kteří přijdou o poslední příležitost, jak výchovně uhodit svoji ženu, protože prostě nedosolila jeho oblíbenou polévku.

Co je Istanbulská smlouva?

V diskuzi nad postojem katolické církve se neprávem ztrácí původní znění Istanbulské smlouvy. Jde hlavně o to zabezpečit ženy a posílit jejich práva. Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí má bojovat proti fyzickému a psychickému týrání, nebezpečnému pronásledování neboli stalkingu, znásilňování, sexuálnímu obtěžování, ženské obřízce a proti vynuceným sňatkům, potratům a sterilizacím. Proč by měl být někdo proti?

Kritické ohlasy

Debatu ještě více rozvířila mladá aktivistka a křesťanka Aneta Petani. S trnovou korunou na hlavě, bez kabátu a s nápisy na těle „Láska k pravdě“ a „Proč jste nám nasadil korunu z trnů?“ si poklekla přímo před Dominika Duku během jeho kázání v katedrále sv. Víta.

Kritické hlasy se ozvaly i z řad katolické církve. „Nevím, kdo by tady dělal nějaké koncentrační tábory a prodával děti. To už jsme mimo rozum a realitu,“ okomentoval Tomáš Halík. K němu se připojil i biskup pražský Václav Malý, který zdůraznil, že jde o neadekvátní vyjádření.

Největším paradoxem je, že Istanbulskou úmluvu ratifikovaly státy, kde má katolická církev o hodně větší vliv než u nás v České republice. V Polsku, Španělsku či Rakousku nikdo nepropadal katastrofickým scénářům budoucnosti a úmluva byla přijata zcela pragmaticky a bez paniky.

Jde o vtip? Komunista Zdeněk Ondráček a jeho medaile za mlácení obuškem. Více čtěte zde.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Petr Hejna (neověřeno)

Všechny body smlouvy, které jsou zde citovány, jsou snad již léta zakotveny v legislativě všech zemí Evropy. Tedy, proč přijímat další dokument o totémž. A než šmahem odsoudíte toho kněze, tak se zamyslete nad konáním Norské sociální služby, která odebírá děti na anonymní udání. A může být ještě hůř.

MUDr, Jiří Hajer (neověřeno)

Jsem také křesťan - sice evangelikální - a rozhodně bych na veřejnosti toto neříkal, ale myslím si, že vyjádření onoho pána zkreslujete! On také souhlasí s ochranou ženy, která už ale v legislativě je! A jde o to, že k nové legislativě si už do výkladu přidávají pro křesťany a slušné lidi psychopatologickou a nemorální polívčičku oni moderní, nemorální, agresivní, nevědoucí a dějiny neznající psychopati, kteří pomalu připravují půdu pro něco, co může být v budoucnu podobné ideologii nacistů. A to zřejmě onen "nešťastník" měl prorocky na mysli, abychom tyto tendence odkrývali už v počátku - (a když pozoruji postup homosexualismu a nedávno publikovaný boj jedné Češky o svá děcka v Norsku aj.) - tak s tím starcem souhlasím! Pomalu se s těmito lidmi k těmto apokalyptickým jevům přibližujeme! Nakonec to máme v Bibli předpovězeno, jací lidé ke konci budou ve vládnutí převažovat!

jarmila (neověřeno)

Toto není hlas církve, jen pana Piťhy. Většina věřících i biskupů je normálních. OMlouvám se za pohoršení.

Ben Bazoo (neověřeno)

Chápu , že někdo má potřebu nebo důvod( třeba i oprávněný) proti výrokům protestovat, ale proč se proboha musí u toho svlékat ? A ještě k názoru paní Jarmily. Jak to můžete říct? Že není hlasem církve? Vždyť je to kněz a ze stupínku oslovuje ostatní věřící. Kněz vždy byl ten kdo rozmlouvá s bohem .Nebo ne? Když není hlasem církve tohle, tak proč lidé do kostelů tedy chodí? Naplnit kasičku ?

Luboš Mojžíš (neověřeno)

Když jsem slyšel proslov pana Piťhy, tak se mi ulevilo, že naše republika je z drtivé většiny ateistická.A po projevu tohoto poblouzněného a fanatického staříka věřím, že bude nadále. Protože normální a rozumně uvažující člověk musí jen zakroutit hlavou a poklepat si na čelo. Pár fanatiků se ale našlo...Pane Hejna, proč do toho pletete Norskou sociální službu? To je věc Norska a Norsko si za to odpovídá. Pane doktore Hajere, sám jste se ve svém příspěvku přesně pojmenoval. Nevím, v jakém oboru máte praxi, ale zajímalo by mě, jak léčíte případného homosexuála. Injekcí do srdce? Ben Bazoo, myslím, Svatý Otec ve Vatikánu má s Bohem určitě těsnější vztah, než pomatený stařík z Čech a myslím si, že by něco takového nevypustil z úst. Všechno to ukazuje, že někteří hodnostáři naší církve zamrzli ve středověku, včetně s hrstkou svých militantních stoupenců, Nakonec proč ne. Alespoň se člověk občas zasměje...

Eva Nováčková

Nejsem věřící člověk, ale pan Piťha trefil hřebíček na hlavičku. Myslím, že není třeba celou věc dále do podrobna rozebírat. Každý, kdo má mozek a umího používat vidí, kam naše společnost směřuje. Pan Orwell by jen zíral, kam už jsme jeho román 1984 dotáhli. Pro všechny pochybovače, že se zde takové věci neděj,í stačí napsat jedno jedinné slovo - barnevern ( nechvalně proslulá Norská sociální služba ).

Josef Balvin (neověřeno)

Proc nikdo konecne nezakaze cirkev. Likvidovali v ramci inkvizice cele rodiny. Je dobre, ze je stat ateisticky. Cirkev uz diky tomu nemuze manipulovat s lidmi. Driv jim prodavali odpustky. A ted? No ted prisla o svou pro me nechapajici moc. Nikdo nepotrebuje chodit do kostela. Prece buh rekl, ze on je vsude. Zvednes kamen je tam. Ja ale neverim. Takze ludi proc verit necemu co nevidim. Pokud se stane zazrak. Tak je to dilo bozi. Pokud se stane zlocin. Buh za to nemuze to lidi. Tak kde je spravedlnost.

AS (neověřeno)

Četli jste důvodovou zprávu k Istambulské úmluvě? Nedaří se mi ji nalézt na internetu. Je jí obsah mi v srpnu referivala ing. Hana Lipovská z Brna, která ji studovala. Z toho mám pocit, že monsineur Piťha vpodstatě jen z ní citoval. Zdá se mi podivné, že ta důvodová zpráva není knalezení.