Právě se stalo

Rohanský ostrov bude jiný

Radnice Prahy 8 souhlasí s návrhem nové čtvrti pro 5000 obyvatel na Rohanském ostrově. Domy tam bude stavět společnost Sekyra Group, která si na základě jednání s magistrátem a městskou částí nechala připravit závaznou územní studii nové zástavby, regulující například hustotu či výšku budov. Studii dnes schválili radní Prahy 8. Developer se také zavázal přispět radnici 60 miliony korun na výstavbu školy. První etapa projektu by se mohla začít stavět příští rok.

Nové půjčky na bydlení pro mladé?

Vláda Andreje Babiše chystá nové půjčky na bydlení pro mladé lidi do 36 let. Nový program podpory bydlení mladým by se měl podle ministryně Kláry Dostálové rozjet zhruba během letošního léta. Úroková sazba by měla být už od jednoho procenta ročně s fixací na 5 let. Na nákup nebo stavbu domu by si takto mohli lidé půjčit až dva miliony korun, na byt pak 1,2 milionu.

U Milovic se narodilo první mládě zubra

V rezervaci kousek od Benátek nad Jizerou se mohou pochlubit prvním mláďetem zubra. Ojedinělá rezervace se letos může mimo jiné pochlubit mláďaty divokých koní a praturů. Na světe neexistuje místo, kde se na jednom místě vyskytují všechny tři druhy původních velkých kopytníků Evropy.
 

V Příbrami končí oprava

V Příbrami skončila rekonstrukce nádražní budovy za 8,9 milionu korun. Cestujícím slouží nová čekárna a venkovní a vnitřní vybavení. Opraveny byly také veřejné toalety, informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Tesař.

Bezdomovci využili očkování psů zdarma

Další již páté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší se uskutečnilo minulý týden v zařízení Centra sociálních služeb Praha v pražské Michli. Nechat si očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky přišly téměř dvě desítky zájemců.

Komplikovaná lodní doprava

Lodní přepravu nadrozměrných zásilek i kontejnerů mezi ČR a Německem komplikuje střídavě omezená splavnost Labe v některých úsecích. Pro naložené lodě jsou i polovinu roku nesjízdné. Je třeba dobudovat plavební stupně, například mezi Chvaleticemi a Přeloučí nebo mezi Hřenskem a Ústím nad Labem.

"Jde o pouhé jednotlivosti. Vynaložením asi 12 miliard korun by se zaktivovala dopravní trasa z Prahy a Pardubic do námořních přístavů v ČR v hodnotě 200 miliard korun," řekla vedoucí Přístavu Mělník Lucie Petržílková.

Lhůta pro revize kotlů se prodlouží o rok

Poslanci schválili prodloužení lhůty revize domácích kotlů ze dvou na tři roky. Cenové podmínky vymezí ministerstvo životního prostředí jasnou vyhláškou. Novelu o ochraně ovzduší teď dostane ke schválení senát. 

Při cvičení k blackoutu proud nevypnou

Při zářijovém cvičení zaměřeném na hrozbu blackoutu, tedy rozsáhlého výpadku proudu, nebude domácnostem ve Středočeském kraji vypínána elektřina. Složky Integrovaného záchranného systému a další účastníci akce otestují své krizové štáby a budou se pohybovat v terénu. Programem taktického cvičení se dnes zabývala bezpečnostní rada kraje. 

Zvolili prvního studentského starostu

Studenti a žáci v Praze 7 zvolili svého prvního studentského starostu. Stal se jím maturant Tomáš Grundza z Gymnázia Nad Štolou. Volby se zúčastnilo 439 studentů a žáků. V sedmé městské části funguje od roku 2016 také studentské zastupitelstvo, které například vymýšlí, do čeho by měla radnice investovat a jejich nápady se následně zabývá dospělé vedení radnice.

Na Břevnově zemřela žena

Tramvaj srazila v pondělí odpoledne na pražském Břevnově chodkyni. Sraženou ženu musel vyprostit jeřáb, záchranáři už jí ale nedokázali už pomoci. V minulém týdnu při podobné nehodě zemřeli dva muži.

Stránky