Ideální cíl adventního výletu. Zámek Kačina nabídne krásné prostředí i předvánoční akce

Zámek Kačina je empírový poklad ve středu republiky
Zobrazit fotogalerii (5)
 

S příchodem adventu se často poohlížíme po možném výletu, který by přispěl k předvánoční náladě. Jako ideální cíl se jeví zámky a další historické památky, kde jsou v tuto dobu navíc často k vidění i vánoční trhy nebo jiné tematické akce. Jako třeba na středočeské Kačině.

Empírový poklad, zámek Kačina, stojí jen několik kilometrů od historické Kutné Hory, v níž je možné najít dokonce památky, zapsané na seznamu UNESCO. Pokud bychom se tedy chtěli do tohoto kraje vydat na výlet, není nutné se omezit jen právě na zámek Kačina. Ale i on sám o sobě jistě nadchne každého ze svých návštěvníků již na první pohled.

Nádhera v anglickém parku

Zámek Kačina zaujme již při průjezdu kolem zámeckého parku v anglickém stylu jednak svým umístěním a dále také jakousi lehkou podobou, na níž má největší vliv jak jeho bílá barva, tak i sloupoví, které ladně a vzdušně podpírá tak zvaný tympanon, zdobený sochami, symbolizujícími zemědělství, lov a flóru. Půlkruhový objekt tak působí neobyčejně vzdušně a křehce.  

Nové sídlo pro rod Chotků

Vznik sídla rodiny Chotků se datuje do období let 1806 - 1824, kdy jej nechal vystavět nejvyšší purkrabí Království českého Jan Rudolf Chotek, jehož rod již půl století sídlil v nedalekých Nových Dvorech. Nový zámek na Kačině se ale měl stát důstojným a reprezentativním sídlem muže, jehož  postavení v království mělo mít svoji důstojnost a váhu.

Určitý problém vyvstal při hledání místa, vhodného pro stavbu takového objektu, jehož význam měl být podtržen umístěním, které by mu dalo nadhled nad krajinou. V rovinatém Kutnohorsku je však takový požadavek poměrně těžko splnitelný, proto padla volba právě na vyvýšeninu V Kačinách.

Státní bankrot přerušil stavbu

Stejně jako výběr místa pro nový zámek nebyla jednoduchá ani jeho stavba, která musela být přibližně ve své polovině pozastavena. Důvodem byl tehdejší rakouský státní bankrot, který dopadl na mnohé vysoko postavené rody. Jan Rudolf Chotek se však svého snu nevzdal a dokončení své vysněné stavby zajistil, ačkoliv se již nedožil pohledu na zcela hotové dílo. Zemřel v srpnu roku 1824, v době, kdy bylo ještě třeba dostavět pavilon s divadlem a kaplí. O završení dědova díla se ale poté zasloužil jeho vnuk Jindřich.

Sídlo šlechty i jednotek SS

Dvacáté století bylo pro Kačinu zpočátku velmi nepříznivým obdobím. Poté, co objekt zdědil Quido Thun Hohenstein, se zámek dostával stále hlouběji do problémů vinou dluhů svého majitele, který jej před druhou světovou válkou raději opustil. Uvolnil tak místo příslušníkům Hitlerovy mládeže, kteří se zde na několik let usídlili, aby je nakonec vystřídaly dokonce jednotky SS.

Zámek měl štěstí - stal se muzeem

Po druhé světové válce se zámku, na rozdíl od mnoha jiných podobných objektů, začalo blýskat na lepší časy. K využívání jej získalo Zemědělské muzeum, které zde vytvořilo svoje výstavní prostory. Zámek sice nebyl v ideálním stavu a jeho údržbě bylo možné vytknout nespočet nedostatků, je ale potřeba mít na paměti, že další historicky cenné objekty v té době neměly ani tolik štěstí.

Větších oprav se objekt dočkal po listopadové revoluci a dnes, respektive již od roku 2001, je národní kulturní památkou a je o něj podle možností také pečováno s náležitou svědomitostí.

Advent na Kačině

Empírový zámek Kačina nabízí svým návštěvníkům jak prohlídku samotného objektu nebo expozice Národního zemědělského muzea, tak v předvánočním čase i tematicky zaměřené výstavy a akce, jako jsou výstava betlémů a zimních řemesel, z nichž některá budou o adventních víkendech návštěvníkům představována “naživo”. V průběhu druhého a třetího adventního víkendu 2019 bude navíc přístupný také zámecký skleník. Ta pravá adventní atmosféra čeká na zámku na Kačině.

Klíčová slova: