Otravné letní pocení: Mohou antiperspiranty způsobovat rakovinu?

Pocení těla je naprosto lidské, nicméně je často spojováno s nelibou vůní. Jak se ho zbavit a necítit se trapně s koláči na tričkách či košilích?

18.05.2017 - 06:00   |  
Pocení je problém snad každého
Zobrazit fotogalerii (3)

Vylučování potu je pro lidské zdraví naprosto nepostradatelné a plní primárně dvě velmi důležité úlohy pro správnou funkci těla. První z nich je regulace teploty. Ne nadarmo je totiž pocení označováno jako hlavní regulační systém teploty v těle. Tato funkce pomáhá k tomu, že nedochází k přehrátí těla, které by mohlo být ve finále opravdu velmi škodlivé. 

Druhou funkcí pocení je pak odvádění škodlivých látek a toxinů z těla pryč. Člověk se totiž potí potními žlázami, jež jsou ukryty v kůži po celém těle. Místa, kde se potíme nejvíce, jsou podpaží, záda, čelo, nohy, ale také dlaně. Zvýšená frekvence vylučování potu z těla může mít více příčin. Těmi hlavními jsou stres, tělesná námaha, horečka nebo také spousta emocí, jako je například zlost, rozpačitost nebo strach. 

Jsou ale i další faktory, kterými je pocení ovlivňováno, ovšem už ne takovou měrou. Tvorbu potu totiž zvyšují i některá jídla (zejména pálivá), příjem ofeinu, nikotinu a také užívání některých druhů léků. 

Pocení je společensky velmi negativně vnímáno, primárně pak proto, že je často doprovázeno pachy a zpocenými “mapami” na oblečení, především v těch nejvíce rizikových partiích. To je právě důvod, proč člověk s pocením a jeho projevy svádí při teplejším počasí takřka předem prohraný boj. 

Zbraně ale jako na většinu podobných problémů existují, ač je faktem, že pot úplně neodstraní. Tou hlavní je samozřejmě pravidelná hygiena, deodoranty a antiperspiranty, o nichž se v poslední době poměrně hodně diskutuje. 

Jak vlastně antiperspiranty fungují?

Účinné látky antiperspirantů působí přímo na potní žlázky v místě vyústění jejich vývodu. Formou denaturací bílkovin pak zužují vývod, zamezují odtoku potu, a tím také omezují pocení v místě aplikace. 

Víte, proč vlastně pot páchne?

On vlastně sám o sobě nemá žádnou vůni. Problémem jsou ovšem rozkládající se bakterie, které se přirozeně vyskytují na povrchu kůže. 

Na trhu existuje velké množství podobných výrobků, které pocení zabraňují částečně a krátkodobě, ovšem už i takové produkty, které jsou silnějšího rázu. Ty dokáží lokálně pocení zastavit prakticky úplně. Tyto přípravky dokáží být účinné podobně jako aplikace botulotoxinu do podpaží. 

Právě podobný zákrok je schopen zastavit produkci potu až na devět měsíců a následně je možné vše opakovat. Obě metody navíc nejsou zdraví škodlivé, nicméně pocení zastavují pouze lokální formou.

 

Antiperspiranty můžeme v zásadě sehnat ve třech formách:

  • Sprej: podobné produkty většinou obsahují alkohol nebo suchý prášek s antiperspiračním efektem. Jsou dostupné i v malých baleních, která jsou dobrá na cesty.
  • Tuhá verze: ta se doporučuje především osobám, které mají s pocením velké problémy, má totiž skutečně vysokou účinnost. Jejich nešvarem je ovšem fakt, že často zanechávají bílé stopy na oblečení. K dostání jsou v různých variantách. 
  • Roll-on: podobné produkty se aplikují pomocí kuličky a mají také poměrně vysokou účinnost. K dostání jsou většinou ve formě gelu nebo krému, přičemž nezanechávají stopy na oblečení. 

Obecně u antiperspirantů platí, že je možné používat je denně. Pokud ovšem máte citlivou pokožku, pak je lepší používat šetrný přípravek určený pro ošetření tohoto typu kůže. Rozumné je vyhýbat se výrobkům, které obsahují alkohol, a také nikdy produkt neaplikovat na čerstvě oholenou kůži. 

Některé zdroje si pohrávají s myšlenkami okolo možného způsobení rakoviny prsu při používání antiperspirantu. Něco podobného ovšem nikdy nebylo prokázáno, a tudíž jsou podobné obavy naprosto zbytečné. 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.