Vatové tyčinky: Nejhorší způsob, jak si čistit uši

Asi každý z nás si někdy své uši vyčistil vatovou tyčinkou. Pravdou ale je, že to není zrovna nejlepší způsob, jak našim uším ulevit od mazu. Jednoduchost jejich používání je totiž vykoupena poměrně velkým nebezpečím.

26.09.2017 - 06:30   |  
Čistit si uši vatovými tyčinkami není zrovna nejlepší nápad
Zobrazit fotogalerii (3)

Ušní maz je jednou z věcí, která nám neustále otravuje život. Působí totiž v uchu velmi nekomfortně a k tomu všemu je také značně neestetický, což se řeší již dlouhá staletí a bezesporu si pamatujeme scénu z oblíbeného seriálu Bylo nás pět, kdy pan Fajst nabádal k tomu, aby měla mládež uši čisté.

Ušní maz neboli cerumem je směsicí mastných výměšků speciálních potních žláz v zevní třetině zvukovodu. Obsahuje také šupinky odloupané kůže a prachové částice, je též lepkavý, voděvzdorný a jeho funkcí je ochrana ucha před vysoušením.

V rámci čištění uší se nejvíce využívají vatové tyčinky. Jsou jednoduché na používání, poměrně finančně dostupné a navíc je pocit po vyčištění nepopsatelný. Doktoři před nimi ale hodně varují. Jestli tudíž máte jen trochu silnou vůli, tak byste se jich určitě měli vzdát, protože vás dřív nebo později přivedou do ordinace lékaře.

Zajímavostí může být fakt, že je užní maz, kterého se chceme zbavovat, vlastně dobrá věc. Jeho úkolem je totiž zadržovat bakterie a nečistoty, které by se mohly dostat až k ušním bubínkům. Tenká vrstva ušního mazu je naopak velmi žádoucí.

Ušní maz je navíc kromě toho schopen dostat se z uší také přirozenou cestou. Když žvýkáte, vaše sanice vytvářejí jakousi pumpu, která pomalu posunuje maz ven z uší. Ten pak oschne a odrolí se. Takže on v reálu ušní maz není takovým problémem, samozřejmě, pokud ho není nějak extrémně mnoho.

Jaké hrozí nebezpečí?

V souvislosti s používáním tyčinek se asi nejčetněji mluví o nebezpečí protržení ušního bubínku. Ano, sice je to klidně možné, ale zase pravděpodobnost, že se něco takového stane, není příliš velká. Spíše jde o to, že si šťouráním uši moc nevyčistíte. Vidíte, že je tyčinka po vytažení z ucha žlutá, což vás tak nějak uspokojí.

Jenže skutečnost je taková, že jste jenom ušní maz posunuli hlouběji k ušnímu bubínku, kde se z mazu postupně vytváří špunt. Kvůli němu vám pak po čase začne hučet v hlavě a budete také hůře slyšet. Něco podobného vám pak z ucha dostane pouze lékař. Navíc při čištění vatovými tyčinkami můžete poškodit ochrannou vrstvu v ušním kanálu, kam se pak jednodušeji dostane infekce.

Jak si tedy uši vyčistit?

Zbavit se zvyku, který možná děláte od dětství, není samozřejmě snadné. Jedinou možností je nejspíše tyčinky vzít, zahodit je a už je nikdy více nepoužívat. Jestli to opravdu nejde, tak si zkuste tímto způsobem uši čistit jen třikrát za měsíc. Dělejte to ideálně po vysprchování, protože horká voda je schopna ušní maz alespoň z části uvolnit. Tyčinku držte dvěma prsty v místě, kde končí vata, díky čemuž zamezíte, aby se tyčinka dostala příliš hluboko do ucha, a lehce vytřete vnitřek ucha, hlavně se nesnažte jít více hluboko.

Maz dokáže fungovat aktivně i pasivně proti mikrobiálním nebo plísňovým infekcím.

Pokud ale najdete odvahu a učiníte změnu, pak je nejlepším způsobem čistění podle lékařů určitě pomocí oleje a kysličníku. Jednou týdně před spaním nakapejte do každého ucha trochu olivového oleje nebo dětského oleje (stačí klidně pár kapek do každého ucha). Následně jemně promasírujte chrupavku u ušního otvoru, aby se olej dostal co nejhouběji, pokryl stěny sluchovodu a uvolnil tak ušní maz.

Uši si následně zacpěte kouskem vaty, což zamezí, aby olej vytekl během noci ven. Ráno z uší odstraňte vatičky, nakloňte hlavu na jednu stranu a kápněte do jednoho ucha trochu kysličníku. Počkejte, až skončí šumící proces, následně hlavu nakloňte na druhou stranu a tekutiny vytékající z ucha vysušte. Podobně pokračujte i u druhého ucha. Celou proceduru klidně opakujte, ovšem nechte olej v uchu působit alespoň 15 minut.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.