Rakovina tlustého střeva: Čekat na první příznaky se nevyplatí

Rakovina tlustého střeva a konečníku, kolorektální karcinom, patří celosvětově k nejčastějším formám karcinomů. Ve světě je dokonce hned na třetím místě po karcinomu plic a prsou. Jaké příznaky je třeba brát vážně?

05.12.2017 - 06:30   |  
Rakovina tlustého střeva a konečníku, kolorektální karcinom, patří celosvětově k nejčastějším formám karcinomů
Zobrazit fotogalerii (3)

Kolorektální karcinom patří k onemocněním, které se dá odhalit již v raném stadiu, tedy v čase, kde je ještě možné, že dojde k úplnému vyléčení. Je to dané tím, že v rámci kolorektálního karcinomu se tráví více a časteji než u normální sliznice trávicí roury.

Asi dvě třetiny karcinomů krvácejí jednou do týdne a až 90 % z nich se dá odhalit testem na okultní krvácení ve stolici. Krvácení bývá přerušované, není ve stolici rovnoměrně rozložené a jeho množství je úměrné pokročilosti karcinomu.

Výskyt kolorektálního karcinomu u nás stoupl v posledních 20 letech takřka na trojnásobek a nyní jsme na předním místě v evropském měřítku tohoto zhoubného nádoru. Například v roce 2006 bylo v ČR hlášeno 7 801 případů tohoto typu rakoviny a více než polovinu pacientů tvořili muži.

Krvácení je tudíž přítomné už v případě, kdy je karcinom ještě ve stadiu polypu. Díky tomu je lehčím způsobem zjistitelné, jelikož je polypů více a jsou větší (nad 2 cm). Jelikož jsou polypy častější než samotný karcinom, dokážeme na ně přijít dříve, než se na něj transformují. Test na okultní krvácení ve stolici nám tak umožní odhalit jinak bezpříznakový polyp a odstraněním polypu zamezit i riziku jeho ponteciální maligní transformaci na karcinom.

Pozitivita testu ještě nutně neznamená karcinom

Znamená pouze možnost, že v konečníku nebo v tlustém střevě jsou přítomné krvácející polypy, karcinom nebo také jiné možné příčiny krvácení. Pozitivní výsledek je proto jen indokátorem na další diagnostické procedury, kterými jsou například kolonoskopie nebo irigografie, které pak zjistí přesnou příčinu krvácení.

Nečekejte ale na první příznaky ani na výzvu lékaře, včasná diagnostika vám může zachránit život. Využijte možnost si bezplatně udělat test na vyšetření stolice na okultní krvácení v rámci preventivní pohlídky. Něco podobného je navíc hrazené v rámci zdravotního pojištění. Osoby starší 50 let by si ho měly nechat udělat alespoň jednou za dva roky, a to i přesto, že nemají žádné problémy.

V celosvětovém měřítku postihuje karcinom tlustého střeva a konečníku přibližně 780 tisíc osob, a to zejména v rozvinutých státech. Nejvíce případů je kromě ČR z USA, Velké Británie, Japonska, Německa, Francie, Španělska a Itálie. V Evropě se ročně odhalí přes 350 tisíc nových případů.

Jaké příznaky je třeba brát vážně?

Indikátorem může být dlouhodobě přetrvávající změna způsobu vyprazdňování - urgentní chození na stolici i několikrát za den, nebo na opak zácpy či nemožnost se delší dobu vyprázdnit. Pocit, že se střevo úplně nevyprazdňuje, je dalším vážným příznakem. Jednat se může i o tvrdou stolici, nebo naopak časté střídání jejího skupenství.

Pozor si dejte i na krvácení z konečníku nebo na tmavou stolici, a to pokud se vyskytuje více než 3-4x týdně bez opuchnutí nebo svrbění konečníku. Přijít mohou také náhlé bolesti v břišní oblasti, jako je třeba plynatost to bez zjevné příčiny. Stejně to platí o o neobjasněné anémii bez návratu do normálného nebo předcházejícího stavu.

Objevit se může také nechuť do jídla nebo také celkový pocit únavy organismu. Přijít může i výraznější ztráta hmotnosti bez nějaké zjevné příčiny. Stejně tak i nevysvětlitelná únava, horečky nebo závratě mohou indikovat budoucí problém s karcinomem tohoto typu.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.