Proč se tvoří afty? Viry a bakterie za to nemohou, příčiny jsou mnohem banálnější

Pálí, svědí, při každém soustu štípou, a ačkoliv jsou menší než halíř, nadělají v ústech velké problémy. Afty, které trápí více než pětinu dospělých, jsou jedním z nejběžnějších zánětlivých onemocnění ústní dutiny. Na vině je často oslabená imunita, nedostatek minerálů v těle i genetické dispozice.

20.03.2018 - 15:30   |  
Co všechno afty způsobuje?
Zobrazit fotogalerii (3)

Že se vám v ústech vytvořil aft, poznáte zcela jistě. Mělké vřídky s bílým středem a červeným okrajem o velikosti jednoho až tří milimetrů pokrývají sliznici buď samostatně, anebo ve větších shlucích v počtu deseti až sta vřídků.

Dokonce se mohou spojit v jeden velký, nepravidelný, splývající vřed. Afty se objevují obvykle několikrát do roka. Ačkoliv na ně trpí více malé děti a mladí lidé do 30 let, v životě se s nimi setkala už více než pětina dospělé populace, přitom častěji ženy než muži.

Ocet nebo alkohol nejsou s citlivou měkkou tkání v ústní dutině velcí přátelé. Na již vzniklé afty působí naopak blahodárně heřmánek, lékořice a med. Častými pacienty jsou pak i kuřáci, protože cigarety obsahují cizorodé látky, které narušují sliznici ústní dutiny a ta je pak náchylnější k zánětům a infekcím.

Příčina vzniku není známá

Afty nejsou nakažlivé ani nebezpečné, přesto přesná příčina jejich vzniku není podle odborníků známá. Hovoří se obvykle o souvislosti s nižší imunitou a nedostatkem vitamínu B12, kyseliny listové, železa a zinku v organismu. "Zhruba u třetiny pacientů s recidivujícími afty je nalezena snížená hladina ferritinu nebo železa v krvi. Někdy je objevena také chudokrevnost," přibližuje lékař Bohumil Ždichynec.

Významný podíl na vzniku aftů, respektive na jejich recidivě, má dědičnost. Děti rodičů, kteří trpí afty, mají velkou pravděpodobnost, že se i u nich afty též vyskytnou. Velmi často se objevují rovněž u jednovaječných dvojčat. Někdy se s afty potýkají i ženy během menstruace a těhotenství, a to kvůli nerovnováze hormonů v těle.

Viry a bakterie příčinou nebývají, ačkoliv se to dnes mnoho lidí domnívá. Ty mají vliv až později při infekci aftů a prodlužují dobu hojení. Naopak alergiím na určité druhy potravin – mimo jiné na jahody a ořechy, gluteny či látku SLS obsaženou v zubních pastách – se na vzniku aftů v ústech stále větší podíl přisuzuje. "Vyloučit nelze ani mechanické a chemické podráždění ústní dutiny, například kvůli ortodontickým aparátům, jako jsou rovnátka, špatně sedící zubní protéze či zubnímu kartáčku, který je příliš tvrdý. Vliv mohou mít i amalgámové plomby a vzácně i druhotné poškození některými léky," vysvětluje Ždichynec.

Jak se urychluje hojení?

Protože příčiny vzniku aftů nejsou stoprocentně jisté, neexistuje ani jejich specifická léčba. Aft zmizí obvykle spontánně do několika dnů až týdnů, záleží na jeho velikosti, množství, místě výskytu, typu a celkové obranné kondici člověka. Větší afty, které mohou dosahovat až velikosti 3 centimetrů, se hojí déle – v řádu několika měsíců – a zůstávají po nich jizvy. Pro urychlení hojení lze již vzniklý aft ošetřit antisepticky za pomoci vhodné dezinfekce. Vyplatí se také zvýšit příjem vitamínu B, jež obsahují například kvasnice, vejce, ořechy, celozrnné obiloviny, luštěniny, listová zelenina nebo brambory.

Důležité je však především posílit celkový imunitní systém. Teď po zimě se vyplatí projít jarní kúrou, při níž pročistíme střeva a upravíme jídelníček, který bude dietní, ale pestrý a bohatý na vitamíny řady B.

Obranyschopnost posiluje též dostatek spánku a odpočinku, vyhýbání se stresu, pravidelné cvičení a pohyb na čerstvém vzduchu. To všechno můžeme navíc podpořit kvalitními doplňky stravy, jež tělu doplní důležité vitamíny a minerály, které mu po zimě chybí.

"Důležité jsou především polyfenoly: antioxidanty, které mají pozitivní vliv na metabolismus a chrání tělo před škodlivinami," upozorňuje lékař Bohumil Ždichynec. 

Vyhněte se cigaretám a kořeněným jídlům

Ačkoliv má na výskyt aftů vliv řada faktorů, které nelze nikterak ovlivnit, někdy jim předcházet můžeme. Při stravování je dobré vyhnout se dráždivým a alergizujícím potravinám, kořeněným jídlům a citrusům, jejichž kyselé šťávy působí na sliznici agresivně. Také křupavé pokrmy, typicky chipsy, mohou zanechat stopy v podobě poraněné sliznice, kde se zanedlouho objeví bolestivý vřídek. 

Opomenout nesmíme ani důkladnou ústní hygienu, a to jak preventivně, tak při hojení aftů. Používat bychom měli měkčí zubní kartáček a pastu bez pěnivé složky SLS. Alespoň jednou denně bychom si měli ústa vypláchnout jemnou ústní vodou, která neobsahuje alkohol. Pakliže hojení aftů trvá déle, než je běžné, je načase zvážit návštěvu zubního lékaře. Trvá-li výsev aftů u dítěte déle než dva týdny, nechte ho raději vyšetřit u dětského ORL odborníka nebo stomatologa.

Lidí s depresí přibývá, trpí jí každý pátý člověk. Postihnout může i děti. Více čtěte zde.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Jan (neověřeno)

Podle lidového léčitelství se afty tvoří tvoří,když člověk někoho pomlouvá.

Honza (neověřeno)

Od mládí jsem měl hodně aftů, dokonce i na mandlích, ale nic nezabíralo. Až mi jedna lékařka poradila Pangamin - pivovarnické kvasnice, které jsou bohatým zdrojem vitamínů B. Ony nevyléčí, ale potlačí průběh, je to běh na dlouhou trať ale s kladným výsledkem. Ostatní u mě zařídila příroda - po 20 letech problémů s afty mám klid (a Pangamin už neužívám).

xPetr (neověřeno)

Afty me dlouho trapily - pivo jsem nepil a pak zacal(1 denne) a je po nich...tedy chce to vit. B

Feryna (neověřeno)

"Příčina vzniku není známa" - klasická formulka lékařů, co neví nic, ale ví, co na "to" může pomoci a někteří dokonce dle toho léčí, léčí, ale nevyléčí! Takové rady se dozvíme i od kdejaké babky na ulici. Moje zkušenost je taková, že obvykle, když jsem "sehnal" aft, tak si připomněl, že se nemám šťourat prsty v ústech, pokud to nedělám, nemám afty - z tohoto vyplývá, že s těmi bakteriemi to bude jinak. Jak víme malé děti mají často afty a těm jejich prsty velice chutnají. Afty se hojně vyskytují v trávicím traktu (žaludku), ale na to lékaři taky neumějí odpovědět. Závěrem mohu doporučit z lékárny gel na afty, štípe to při aplikaci, ale brzy je vyléčeno (asi 2 dny).

cernidlo (neověřeno)

Mám letité zkušenosti s aftama- pokud jimi trpíte a máte často pocit sucha v puse a často pocit že se musíte okamžitě napít nechte si na zubním udělat test na Sjëgrenův syndrom - jde o vysychání sliznic- ne jen v ústech.Toto onemocnění se u mne zjistilo asi před 5 lety.Od aft nejrychleji pomáhá vitamín B12 injekčně, kysel. listová a pyridoxin.Ale bez B12 s tím moc nehnete.Také musím brát Medrol - kortikoid, naštěstí jen 1/2 tabl. Měla jsem afty po celý rok - kdo to nepoznal nepochopí.Nakažlivé určitě nejsou.

Richard (neověřeno)

Rajčatový džus. Při pití chvilku převalujte v ústech, aby se Vám dostal na postižené místo. Trochu to pálí. :-) Pijte aspoň 2 dny a budete bez aftu.

Vlasta (neověřeno)

Příčin je zřejmě víc. Mne současně trápí i zápach z úst a po střídání různých ústních vod a past na zuby jsem aktuálně skončil u Zendium kde vidim zasadni zlepšení prakticky hned. Mám pocit ze i s afty, na to ale bude chtít delší čas dělat závěry