Dříve lžíce, dnes laser: Operace šedého zákalu byla ještě nedávno spíš mučení

Mezi nejčastější příčiny slepoty patří i v dnešní době katarakta neboli šedý zákal. Ačkoliv neznáme pravou příčinu jeho vzniku, víme, že souvisí s přirozeným stárnutím oka. Jeho odstranění je považováno nejen za nejstarší operaci v oftalmologii, ale dokonce i v lékařství obecně. Od riskantních a krajně nepříjemných procedur se metody jejího provedení zdokonalily natolik, že k ní dnes už není zapotřebí žádný ostrý nástroj.

17.11.2018 - 14:00   |  
Dnešní oční medicína už umí úžasné věci
Zobrazit fotogalerii (4)

Šedý zákal není radno brát na lehkou váhu. Oční čočka se kvůli stárnutí postupně zakaluje natolik, že se vidění stává neostrým a zamlženým, až nakonec může zmizet úplně. V počátcích se onemocnění dokonce ani nemusí nijak projevovat, oko nebolí, není podrážděné ani začervenalé. Patrné je až v pokročilé fázi.

"Většinou postihuje osoby starší 65 let, po 75. roce věku se podle statistik objevuje u více než tří čtvrtin populace," vysvětluje docentka MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky. Kataraktu nelze vyléčit brýlemi ani kapkami do očí, jedinou účinnou "medicínou" je chirurgický zákrok.

V 80. letech minulého století se při odstraňování katarakty začala využívat lokální anestezie prováděná vpichem, koncem minulého století se však dostaly ke slovu bezbolestné a rychle působící anestetické kapky. Také samotné umělé čočky prošly rozsáhlým vývojem.

Zatlačování a sterilizace ohněm

První operace katarakty se podle dochovaných pramenů prováděly už zhruba okolo roku 2000 před naším letopočtem. Vzhledem k tehdejším hygienickým podmínkám však často docházelo k zánětům, odchlípení sítnice nebo přímo k úplnému oslepnutí. Zakalená čočka se tehdy zatlačovala do nitra oka.

Cílem totiž bylo čočku v oku uvolnit natolik, aby zapadla do sklivcového prostoru a nebránila průchodu světla do oka. Pokud se tento proces nezdařil, na řadu přicházelo rozkouskování čočky jehlou. Jestliže byla čočka měkká a poddajná, bylo také možné odsát ji pomocí duté jehly – tato praxe byla častá především v arabských zemích. Sterilizaci "chirurgického instrumentária" zajišťovalo opalování v ohni.

Prováděl se řez v oku

Nová metoda odstranění šedého zákalu se objevila až v polovině 18. století, kdy se začal provádět řez v oku tak, aby bylo možné odstranit obsah zakalené čočky. Její prázdné pouzdro v oku zůstávalo, a pokud postupem času došlo k jeho dalšímu zakalení, bylo nutné v něm vytvořit otvor, aby paprsky světla mohly proniknout na sítnici.

Až na konci 19. století se odstranění katarakty provádělo kompletním vyjmutím čočky z oka, rozhodně se ale nejednalo o nic příjemného – k této proceduře se využíval speciální nástroj připomínající lžičku. Později se čočka vyjímala vytažením po jejím předchozím mrazení přímo v oku. U této metody však hrozily komplikace v podobě narušení sklivcové bariéry.

Od umělých čoček po laser

Revoluce nastala, když se do prázdného pouzdra původní čočky začaly usazovat čočky umělé. V roce 1967 se objevila nová metoda operace šedého zákalu, která se používá dodnes, a sice tzv. fakoemulzifikace neboli ultrazvukové rozmělnění a následné odsátí čočky z oka. S pokrokem v operačních metodách došlo také k pokroku při znecitlivění oka.

V současnosti je nejmodernější metodou odstranění katarakty laserová operace, při níž samotný paprsek laseru působí pouze 10 sekund. Paprsek s dokonalou přesností vytvoří vstupní mikrořez, otevře přední pouzdro oční čočky a rozmělní ji. Zákrok je díky počítačem řízené technologii mnohem šetrnější a přesnější.

"Po skončení laserové části chirurg čočku lehce odstraní a nahradí ji umělou čočkou. Celý ambulantní zákrok trvá asi 15 minut a je zcela bezbolestný. Celá operace s využitím femtosekundového laseru LenSx je přizpůsobena každému pacientovi na míru," dodává primářka oční kliniky NeoVize Brno Šárka Skorkovská. Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji není třeba měnit. Po operaci také není nutné nosit brýle, jelikož nitrooční čočka dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky. Volbou vhodného typu čočky tedy lze odstranit zároveň krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus.

5 faktů o moderních operacích katarakty

  • Operace šedého zákalu není bolestivá, oči jsou znecitlivěny anestetickými kapkami.
  • Hojení probíhá velmi rychle, většina pacientů se vrací do běžného života druhý den po operaci.
  • Technika v oční chirurgii prodělává stálý vývoj, čím novější jsou přístroje, tím jsou zároveň přesnější a šetrnější.
  • Umělá nitrooční čočka nevyžaduje žádnou údržbu, v oku zůstává natrvalo.
  • Při operaci katarakty lze odstranit i dioptrické vady oka.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Tomáš Hora

No před XXX lety bych na takový zákrok nešel, ale dneska je to už v rychtiku. Měl jsem šedý zákal a dlouho s ním bojoval, ale pak jsem dostal tip na takový zákrok a nechal jsem si to provést na klinice Horní počenice a jsem rád že jsem šel. Žádná bolest a potom jsem ani neměl jiné obtíže na které mě i doktor upozorňoval, že se občas může vyskytnout, takže pro mě obrovská úleva a jsem rád, že jsem na to šel…