Kladno chce novou cyklostezku na Prahu. Kde vezme peníze?

Cyklisté vyhlížejí lepší časy. Alespoň ti, kteří jezdí z Kladna do Prahy. Pokud vše dopadne dobře, měla by totiž podél železniční trati vzniknout zbrusu nová cyklostezka. Vše je však zatím zahaleno tajemstvím, na světě je v podstatě jen první myšlenka. 

10.08.2017 - 07:30   |  
Na páteřních komunikacích vzniknou pruhy pro cyklisty
Zobrazit fotogalerii (3)

První vize nové cyklostezky jsou sice velkolepé. Menší kaňkou je však fakt, že její výstavba v podstatě souvisí s plánovanou modernizací železniční tratě z Kladna do Prahy. A to už je několik let takový evergreen, kterým se, zejména před volbami, zaklíná většina politických stran. Skutek však až do této chvíle poněkud utek. "Je to věc, která je výhradně na ministerstvu dopravy. Tam musí najít peníze i konečně odklepnou finální variantu," má směrem k "nové" železnici jasno například starosta Prahy 4 a člen Zelených Petr Štěpánek. 

Ruku v ruce s modernizací železnice

Pokud se tak konečně stane a trať se začne modernizovat, "nabalí" se řada dalších projektů. Jedním z nich je právě zmíněná cyklostezka vedoucí z Kladna do hlavního města. Iniciátorem je Kladno, ale samozřejmě v tom nezůstane samo. Oslovit chce nejen obce v okolí, ale samozřejmě také Středočeský kraj, který by měl pomoci s financováním.

"Chceme to celé postrčit dopředu," potvrdil primátor Kladna Milan Volf. Ani on však zatím neví, kudy přesně by cyklostezka měla jít. Prý bude záležet hlavně na podpoře dalších subjektů, včetně hejtmanství. To se k tomu staví pozitivně. Vybudování cyklostezek podél železniční trati z Kladna na Prahu je součástí Koncepce rozvoje cyklistiky 2017-2023 s tím, že tato trasa je navržená jako páteřní. Středočeský kraj by měl na její realizaci (výstavbu) přispívat," má jasno krajská mluvčí Helena Fryntová. 

Vedení Kladna tak zatím nechává zpracovat takzvaný cyklogenerel, který má řešit budoucí stav cyklostezek ve městě. Ještě předtím však musí dojít k úpravě několika stávajících silnic tak, aby vznikly pruhy pro cyklisty. Konkrétně půjde například o čtyřproudé třídy Československé armády nebo Vítěznou ulici. Plánují se však i další cyklostezky, které napojí okrajové části Kladna na nádraží, školy, obchody a další instituce.