Takto vypadal vůbec první supermarket u nás. Češi se rázem ocitli jako v luxusním snu

Psal se rok 1991. Tehdejší Československo bylo doposud zvyklé na klasické "sámošky" se smíšeným zbožím i samostatné "mlíkárny" s čestvým mlékem nebo kefírem. Nechyběly v té době ani legendární síťovky, které v dnešní době zcela vytlačily všudepřítomné "igelitky". To vše mělo být  od 6. července roku 1991 minulostí. Otvíral se totiž vůbec první supermarket na našem území. Jaký byl a co vše nabízel?

09.03.2018 - 11:30   |  
V roce 1991 se otevřel v tehdejším Československu vůbec první supermarket
Zobrazit fotogalerii (7)

Mnozí z vás si na to ještě živě pamatují, řetězec Mana nizozemské společnosti Ahold, mj. dnešní vlastník jednoho z nejrozšířenějších sítí supermarketů Albert, slavnostně otevíral v tehdejším Československu vůbec první velkoprodejnu.

Ta překvapivě nevznikala v našem hlavním městě nebo přilehlých středních Čechách, ale v metropoli Vysočiny - Jihlavě. "Bylo to naprosto něco jiného... Připadali jsme si rázem jako někde v Rakousku, zkrátka o několik tříd výš, než jsme byli doposud zvyklí," řekl jeden z pamětníků slavnostního otevření, žijící na nedalekém jihlavském sídlišti. 

Netradiční sortiment a káva zdarma

V paměti utkvěla návštěvníkům vůbec prvního supermarketu v Československu zejména nevídaná nabídka všemožných druhů ovoce a také to, že u pultu s masnými výrobky si lidé mohli vzít pořadový lístek a nemuseli čekat ve frontě, které byly v tehdejších dobách při solidní nabídce zboží poměrně časté. K dispozici byla pro návštěvníky supermarketu dokonce čerstvá káva, která se podávala zdarma.

"Češi vůbec nevěděli, co od obchodu mohou čekat. Nakukovali přes výlohu a čekali, s čím přijdeme," vzpomíná manažer prvního supermarketu.

Tehdejší manažer prodejny Martin Hildemann také vzpomíná, že již při dlouhodobé rekonstrukci obchodu lidé zvědavě nakukovali přes výlohu. Nevěděli, co vůbec mohou od obchodu čekat a co bude nabízet. První dny však mluvily za vše a vysoký zájem o nový typ obchodů se naplnil. Bylo jasno, supermarkety budou příštích několik desítek let nedílnou součástí běžného života v Česku.

Jahody za 60, Ariel téměř za dvě stovky

Možná vás překvapí, že ceny některých potravin byly před více než čtvrt stoletím vyšší než dnes, byť průměrná mzda byla několikanásobně nižší. Příkladem bylo zejména zmiňované tropické ovoce - kiwi za 10 korun kus, avokádo za necelých 30 korun, ale třeba i jahody za 60 Kč. Prací prášek Ariel ve 2,4 kg balení byl i téměř za dvě stě korun. Za tehdejší průměrnou výplatu si zákazník koupil i například méně másla, než tomu je dnes.

Zvenku se budova supermarketu za čtvrt století provozu zásadně nezměnila, uvnitř podle pamětníků ubylo místo zejména po straně, kde bývaly často lahůdky i cukrárny. První československý supermarket v Jihlavě ale přežil bez nějakých výrazných změn dokonce všech 26 let a dnes patří mezi šest obchodů Albert v krajském městě Vysočiny.

Češi se naučili daleko více jíst ovoce, dnes sní každý zhruba 31 kilogramů za rok.

Zájem především o ovoce a "minerálky"

Od roku 1991 mají čeští zákazníci výrazně vyšší zájem o tropické ovoce, které je dnes naprosto běžným sortimentem (spotřeba vzrostla od roku 1991 z tehdejších 19 kg až na 31 kg za rok), a také minerální vody (ze 16 litrů na 55 litrů).

Podle Aholdu čeští zákazníci mají rádi novinky. "Díky tomu roste prodej produktů, které před pár lety téměř nikdo neznal. Cuketa, lilek, řapíkatý celer nebo dýně jsou tak dnes již běžnými položkami nákupu českého zákazníka," uvedla manažerka nákupu sortimentu ovoce a zeleniny řetězce Albert Slavomíra Havlinová.

TIP pro vás: Podívejte se do naší fotogalerie na tehdejší cenovou nabídku týdne supermarketu Mana a další data o změnách nákupního trendu v Čechách.

Pečivo jako stálice v nákupních košících

Vzrostla také obliba těstovin a rýže, které Češi proti roku 1991 zkonzumují téměř dvakrát tolik. Preference se změnily i u masa - oblibu si získalo především kuřecí maso, kterého si lidé dopřejí zhruba 25 kilogramů za rok. Naopak stálicemi nákupních košíků jsou pak základní suroviny jako rohlíky nebo chleba.

Podle průzkumu společnosti Ahold dnes Češi oproti počátku 90. let v obchodech nejvíce oceňují šíři sortimentu (a to celkem 74 % nakupujících), dostupnost zboží (51 %) a výběr platebních metod (45 %). Konkrétně možnost platit za nákup nejen v hotovosti nebo kartou, ale také stravenkami nebo poukázkami.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Bolea (neověřeno)

Pamatuji si na Discont ale tam to vůbec nevypadalo jako je vyobrazeno v tomto článku,spíš měl člověk pocit že přišel do skladu.

Věra (neověřeno)

Tady, kde bydlím, byla otevřena Billa, v roce 1996. Vzala jsem baťoh,a šli jsme se syny nakoupit. Nic zvláštního tam nebylo, nakonec jsme koupili velký prací prášek, už si nevzpomínám, jak se jmenoval, bylo na něm prasátko. Na zpáteční cestě nám ujel autobus, šli jsme pět kilometrů pěšky domů, tlačily mne boty a ten prášek nestál za psí štěk, vůbec nepral, vyhodila jsem ho nedávno do popelnice. Jestliže v roce 1991 stálo kiwi 10,-- Kč/1 ks, tak jsem v týdnu kupovala kiwi za 9,-- Kč za 1 ks. Avokádo stojí stejně, a Ariel nekupuji, ale prášky na praní jsou pořád dost drahé, pokud není právě akce.

Willgis (neověřeno)

Jděte se podívat, kolik stojí např. avokádo dnes, po skoro 25 letech ....

haha (neověřeno)

jasně, po luxusnim snu přišlo vystřízlivění, jahody bez chuti, kiwi stoji stejně, banány plesnive, pomerance přezrale nebo kysele, mandarinky se letos nedali žrat, ostatní ovoce podobně. zelenina předražena rajčata od 120 po 240 za lilo, petržel 60, mrkev 20, celer 50, brambory 20 nepoživatelne, hrach s mrkvi pokud nahodou je tak stoji par gramu kolem 50 korun, fazole total hnus, ty normalni se nedaji koupit olivy co stali 7 dnes rvacku, olej co stal 80 dnes 200 a tak bychom mohli pokracovat do nekonecna. supermarkety prodavaji predražene sračky. ale co jsme chteli to mame ne ? sen

kojak (neověřeno)

supermarket není žádný zázrak v minulém století existoval v praze dům potravin a v jindřišský proti poště prodejna paris praha každý den všechno čerstvé žádné krabiřky s trvanlivostí a chutí kterou nelze pozitivně hodnotit.řeknu to jinak zlaté čsn normy platíme dph 15procent ale stát se o kvalitu potravin nepostará

Lojzík (neověřeno)

Nejlepší ty přeškrkaný ceny, už se začali vešet bulíky na nos.

AZdeněk S (neověřeno)

V roce 1982 byla na Jižním městě v Praze 4 otevřena velká prodejna potravin názvem "Start" Tato splňovala všechny parametry porevolučních Mainlů a ostatních západních supermárketů. Dokonce když tuto prodejnu Mainl koupil služby se zhoršili a prodávalo se na menší ploše než byla původní prodejna, zboží v regálech již nebylo tak kvalitní, maso se přestěhovalo z řeznického půltu do chlaďáku nabídka horší.. Dále byl o 200 metrů dál obchodák s totožnými parametry "Cíl" S touto zkušeností jsem vyrůstal tak mi přijdou takové články úsměvné..

Memphis.unv (neověřeno)

Soudruzi, ceny jsou stejné jako před třiceti lety, mzdy 10x vyšší, jen se na potraviny, elektroniku ani stavební materiál ani nestojí fronty, ani nepíše pořadník, ani neplatí pod pultem prodavači

hulahup (neověřeno)

Se mi líbí ti nostalgicky vzpomínající na komunistický totalitní režim, kdy nebylo nic, věšelo se, zavíralo do lágrů...a přepočítávají ceny na dnešek, kdy jsou platy patnáctkrát vyšší a život je úplně někde jinde :)). Vyrazte do Číny, tam to ještě máte, nebo ideálně Severní Korea. Když nechcípněte hlady, tak si o tom pak můžeme pokecat...soudruzi z KSČ z vás musí mít radost.

Pamětník (neověřeno)

Jj, byla to krásná doba. To ještě byly v Česku potraviny kvalitní a za hubičku. Pravda - já žil tehdy v Rakousku a pořádal nájezdy na české obchody. Taky jsem vozil značné zásoby svým rakouským přátelům. Svého dobrmana jsem krmil českým hovězím a jak pane mlaskal. Nj, nikdy se nevrátí pohádka mládí...

DENDA (neověřeno)

Paní Věro.....vy jste ten prací prášek,který vůbec nepral, koupený v devadesátémšestém vyhodila do popelnice teprve nedávno? To jste si ho musela hóóódně vážit.

Josef Kratochvíl (neověřeno)

pan Mezera asi zapoměl na první obchodní dům v Praze - Bílá labuť a později na Kotvu a Máj....

Irena Fábryová (neověřeno)

Já jsem v té Maně na Březinkách prodávala ,moc se mi to líbilo a nemělo to chybu .... začínala jsem tam na prodejně Vysočina ,která se otevírala v roce 1980 ,potom to byla Mana,mám ještě schované ty plyšové hračky - žluto-modrého hada - Syčáka a žluto- modrého slona,dávaly se tyto hračky na karty za známky za nákupy. Teď pracuji v Ternu - momentálně se v té práci opět vyžívám je to něco podobného jako v Maně po 25 letech....zkrátka paráda....

Petr1 (neověřeno)

Pamatuji si, jak v našem městě otevřeli K-mart a kousek vedle supermarket. Byli jsme jak v jiném světě, čistota, nové produkty apod. To za socíku tu vůbec nebylo. Dnes je to normálka v každém malém městečku. Už nikdy více ty socialistické krcálky s jedním druhem zboží.