Nakupování bez obalu? Světový trend zamířil i do Česka, cílem je ochrana prostředí i úspora peněz

Zero waste, tedy nulový odpad a s tím i spojené nakupování bez obalu. Právě tento trend se postupně začíná uchytávat i v České republice a začínáme tak následovat stále více zemí a lidí po celém světě. Cílem je jediné, ušetřit zejména životní prostředí, které je zatěžováno jednorázovými obaly, především plastovými, které pak ničí naši zem i plní moře a oceány. Jak tento nový trend funguje a kde již vznikly první bezobalové prodejny?

29.06.2018 - 06:30   |  
Bezobalové nakupování - jde i Česko západním směrem?
Zobrazit fotogalerii (3)

Životní styl zero waste je založen na pěti základních principech – 1. rffuse (odmítnout), 2. reduce (omezit), 3. reuse (opakovaně), 4. recycle (recyklovat) a 5. compost (kompostovat). Přesně v tomto pořadí vzniká určitá obrácená pyramida, síto, podle kterého budete-li postupovat, žijete ZERO WASTE. Idea je poměrně jednoduchá, a i proto se k ní přidává stále více nadšenců… A také prodávajících – obchodníků, kteří chtějí uspokojit výrazně se zvyšující poptávku a třeba i rozjet nový směr svého byznysu.

První "bezobalová" prodejna v Česku začala vydělávat zhruba po roce a půl své existence. Byla ale formou neziskovky, a tak musela výdělek vracet do výzkumu a dalšího rozvoje.

S prázdnými dózami do obchodu pro rýži i prací prášek

I proto se vyskytuje stále častěji v podobné měřítku následující scénář: Do malého obchodu, třeba kdesi v Praze, si lidé z domu vzorně nosí prázdné dózy, krabičky či jiné obaly. Vyloží je na pult a nechávají si je plnit potravinami či dalším zbožím. A to naprosto všemožným, od koření počínaje, přes rýži, prací prášek až třeba po sekanou a váženou čokoládu. V některých obchodech je možné koupit i mýdlo na váhu nebo stáčený šampon. Takto funguje už několik měsíců řada obchodů v našem hlavním městě, Litoměřicích, Brně nebo třeba ve Zlíně. Do Česka zkátka přišel nový trend - nakupování bez obalu.

Nakupování bez obalu je rozšířené zejména v Severní Americe, Kanadě či v západní Evropě. Hodně příznivců má tento nový trend např. ve Francii či v Itálii. Jedním z obchodních lídrů na trhu je franšízová síť Negozio Leggero, která má jen v Itálii hned 12 prodejen a své zastoupení má rovněž ve Švýcarsku.

Důvody jsou jasné: Ekologie i úspora peněz za obal

Důvody tohoto nového životního trendu jsou kromě ekologie i ekonomické – jednoduše zákazník nemusí platit za obal. Ten podle řady studií tvoří od 5 až do 50 procent maloobchodní ceny výrobku. Procenta částek jsou poměrně rozdílná, větší objem peněz lze ušetřit např. u koření či u parfémů, méně třeba u rýže či mouky.

"U eidamu jsou podíly nákladů na obaly jen malé jednotky procent z regálové ceny, u sofistikovanějšího obalu, jako je například pomazánkové máslo, to může být i deset až patnáct procent," říkají výrobci.

Na nákup do Prahy i na jižní Moravu

Bezobalové potraviny lze nakoupit už i v České republice. Nejméně dvě prodejny jsou již v Praze, konkrétně se jedná o prodejnu „Bezobalu“, která nabízí nejrůznější sortimenty výrobků a snaží se v Čechách stále nový životní trend rozšířit i mezi lidi, a to formou nejrůznějších přednášek či workshopů. Druhou prodejnou je pak prodejna „Nebaleno“, kterou založil mladý ekologicky smýšlející pár Jana a Alex. Tato prodejna se specializuje zejména na prodej drogerie – od pracích prášků, až po kosmetiku. „Bezobalové“ prodejny přibývají i na dalších místech republiky, fungují například již v Brně či ve Zlíně.

Přibývající odpad řeší i vláda

Smysl bezobalového nakupování potvrzují i čísla. Jen v Česku vyprodukuje průměrná čtyřčlenná rodina více než tunu odpadu ročně. I proto se ministerstvo životního prostředí snaží regulovat vyprodukovaný odpad – například zdaněním igelitových tašek (a tedy i zákazu bezplatného vydávání igelitových tašek) nebo např. je stále ve hře i nový povinný systém, ve kterém by lidé platili za popelnice podle váhy odpadu. V řadě obcí je tento systém již dnes běžně "v provozu".

Potraviny a lednice: Které v ní skladovat a jaké rozhodně ne? S vejci děláme velkou chybu - více čtěte ZDE.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Michael Rada (neověřeno)

DObrý den pane Mezera. Děkuji Vám za zajímavý článek. DOvolím si však korigovat poslední odstavec, protože vláda, resp. MŽP ke snížení objemů generovaného odpadu nečiní žádné reálné kroky, naopak dlouhodobě podporuje projekty jejichž následkem je zvyšování objemů odpadů a tím i zisků odpadových společností. Říkám to proto, že pět let podnikám v oblasti prevence vzniku odpadu a plýtvání a to ne jako nezisková či nevládní organizace, ale jako standardní podnikání, abych mimo jiné dokázal, že udržitelnost se nemusí dělat jen za cizí peníze. Budete-li chtít vědět více, rád Vám podám další informace.