Kouříme nedobrovolně. Česko má největší podíl pasivních kuřáků na světě

Kuřáků starších 15 let je požehnaně nejen v Česku, ale v celé Evropské unii. Mezi zeměmi jsou celkem značné rozdíly, Češi se se svým kuřáctvím řadí na osmé místo, Slovensko je čtvrté. Nekouříme zrovna úplně málo. 

08.12.2016 - 12:37  
Jak přestat kouřit, inu je to hlavně na vás

Kouření má vážná zdravotní rizika, o čemž informují i krabičky cigaret. Můžete si o následcích kouření přečíst, ale říkají to i všichni doktoři. Jak přestat kouřit a típnout poslední cigaretu? Není to tak těžké, hlavní je chtít s tím bojovat a potom už to jde samo. I my jsme pro vás napsali přehledný návod, rozhodnutí je ale na vás. 

Češi rozhodně nejsou jediným národem, kde lidé kouří. Kouření je totiž často i spojené se společenskou aktivitou. Ze zveřejněných údajů Eurostatu vyplývá, že kuřákem je téměř každý čtvrtý člověk v Evropské unii starší 15 let. Mezi zeměmi jsou ale rozdíly, nejvíc kuřáků je v Bulharsku, nejméně kuřáků je naopak ve Švédsku. Česko se z celkem 27 zemí umístilo na osmé příčce, Slovensko pak na čtvrté. 

Které země jsou nekuřácké?

Nejmenší podíl aktivních kuřáků má kromě Švédska, kde kouří 16,7 procenta obyvatel, také Británie (17,2 procenta), Finsko (19,3 procenta) a Portugalsko (20 procent). A kde se naopak kouří o sto šest? Již ve jmenovaném Bulharsku si pravidelně zapálí cigaretu 34,7 procenta obyvatel, následované Řeckem (32,6 procenta), Rakouskem (30 procent) a Slovenskem (29,6 procenta). V Česku je aktivních kuřáků 28,7 procent, což také není zrovna málo.

Kouří víc muži než ženy? Ano, muži převažují, ale je to celkem vyrovnané. Největší rozdíl byl jenom v Litvě, kde aktivně kouří 40,3 procent mužů, ale jen 12,3 procent žen. 

Pasivních kuřáků starších 15 let, tedy lidí, kteří jsou nedobrovolně vystaveni tabákovému kouři, je v rámci EU asi pětina. Zatímco v Řecku jsou pasivními kuřáky až dvě třetiny obyvatel starších 15 let, ve Švédsku je jich jen 5,9 procenta. Česko patří bohužel k zemím s nejvyšším podílem pasivních kuřáků. Horší situace než v Česku je kromě Řecka už jen v Chorvatsku, Bulharsku, Rumunsku a na Maltě. Slovensko je v počtu pasivních kuřáků na osmém místě, hned po Česku a Polsku.

Zdroj: ČTK