Drogy, léky, mobily! Podívejte, jak probíhal další zásah ve věznici Bytíz

Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky a drogy v sušenkách klidně zase můžeš ukrývat? Pokud si to mysleli odsouzení v příbramské věznici, šeredně se spletli. Přesně dva měsíce po první velké razii tam totiž proběhl další zásah. Víme, jak to celé probíhalo.

21.04.2017 - 08:58   |  

Ve věznici Bytíz proběhl další pečlivě naplánovaný zásah zaměřený na rozsáhlou a organizovanou drogovou trestnou činnost. Celá akce s názvem TRANSIT se kromě věznice zaměřila také na jednu obci na Příbramsku a Českobudějovicku, Karvinou, Pardubice a Prahu. Jejím výsledkem je 21 obviněných osob ve věku 22 – 65 let, z toho je osm vězňů. "Ostatní jsou jejich známí, příbuzní či kamarádi," potvrdila policejní mluvčí Monika Schindlová. 

Všichni se budou zpovídat ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, z přečinu šíření toxikomanie a maření výkonu úředního rozhodnutí. Hrozí jim tak dva až deset let za mřížemi. Celé to bylo jako vystřižené z nějakého akčního filmu.

Vězni dávali úkoly

Hlavní organizátoři z řad vězňů přes telefon úkolovali ostatní členy skupiny a koordinovali jejich činnost. "Osoby na svobodě nelegálně obstarávaly návykové látky, které v balících zasílaly odsouzeným. Na zásilky uváděly smyšlená jména a drogy se snažily uschovat například v kancelářském lepidle, v sušenkách, zahuštěném mléku, umělém sladidle, zažehlené mezi stránkami časopisu nebo v samolepkách," vysvětlila Schindlová.

Bylo provedeno celkem pět domovní prohlídek, z toho dvě ve věznici. Podařilo se při nich najít obaly od léků, jehly a tablety, ty budou nyní podrobeny znaleckému zkoumání.

Během posledních pár měsíců se pokusily propašovat do věznice téměř jeden tisíc tablet léků. Značnou část návykových látek však zaměstnanci věznice odhalili a zadrželi v doručených zásilkách. V některých případech tablety skrytě pronášeli do prostor věznice i odsouzení, kteří pracovali na venkovních pracovištích. Získané drogy následně distribuovali mezi ostatní vězně. Z jejich prodeje pak měli finanční prospěch nebo je vyměňovali za tabák, kávu a jídlo.

Danou akci, které předcházely několikaměsíční přípravy, se podařilo zrealizovat díky dlouhodobé spolupráci s vězeňskou službou. "Na zásahu se podílelo přes sto policistů ze tří územních odborů, více než padesát pracovníků vězeňské služby a dokonce čtyři zásahové jednotky, a to Středočeského kraje, Královéhradeckého kraje, Moravskoslezského kraje a Správy hlavního města Prahy."  


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.