Kvalitu ovzduší ve Středočeském kraji bude hlídat nová stanice

Kvalita ovzduší je jednou z nejzásadnějších otázek, kterou samozřejmě řeší i Středočeský kraj. Prakticky celý totiž leží ve spádovém území Prahy, přitom na mnoha místech chybí kvalitní monitoring. To by se teď mělo alespoň částečně zlepšit. 

24.08.2017 - 14:00   |  
Praha může za zhoršenou kvalitu ovzduší v celém kraji
Zobrazit fotogalerii (3)

Praha, která leží uprostřed Středočeského kraje, má zásadní vliv na jeho ovzduší. Jedním z hlavních zdrojů je doprava, vždyť tudy vedou všechny zásadní komunikace, které metropoli spojují s ostatními kraji. Počítat se pak musí i s průmyslem a zemědělstvím, své si "řeknou" i některé venkovské oblasti, které jsou stále zásadním zdrojem znečištění zejména v chladnějších částech roku. 

Také proto se vedení Středočeského kraje rozhodlo pořídit novou měřicí stanici kvality ovzduší. Měla by se "starat" o Kladensko, Mladoboleslavsko, Mělnicko či Prahu-východ. Jde tedy o oblasti, kde jsou nejrůznější limity překračovány poměrně často a lidé si zde stěžují. Investice do stanice je 1,2 milionu korun, 85 procent by mohlo jít z dotace a fungovat by měla začít už příští rok.

Přístup budou mít všichni

"Chceme se zaměřit hlavně na místa zasažená průmyslovou výrobou, nadměrnou dopravou, ale i na oblasti s velkým výskytem lokálních topenišť. Jednotlivá sledovaná území by se měla měnit zhruba jednou ročně," vysvětlil radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Ivo Šanc. Prioritou bude měření polétavého prachu a benzo(a)pyrenu. Právě tyto látky jsou ve středních Čechách vyšší než kdekoli jinde v republice. 

"Díky nové měřicí stanici budeme mít lepší přehled o kvalitě ovzduší v kraji. Na mnoha místech, kde monitoring chybí, se znečištění ovzduší dopočítává jen pomocí modelových dat," doplnil Šanc. Nyní se vypíše veřejná soutěž, ze které bude vybrána autorizovaná společnost. Ta zajistí provoz stanice, data se pak budou předávat do databáze Informačního systému kvality ovzduší. Ta je provozována Českým hydrometeorologickým ústavem a přístup do ní má i široká veřejnost. Každý si tak bude moci kontrolovat, jak kvalitní vzduch je v aktuální moment v jeho lokalitě.