Houbaři už hlásí lokální žně. Prozradíme, kam se vyplatí vyrazit

Houby rostou, ne že ne! Ovšem je třeba si pečlivě vybrat lokalitu, kam vyrazíte. Není rozhodně pravda, že musíte výhradně do vyšších poloh, i když tam máte samozřejmě úspěch téměř jistě zaručen i bez "práce". My vám však prozradíme, kde rostou ve Středočeském kraji, a kam naopak ani nemá smysl jezdit.

02.07.2018 - 10:00   |  
Už jste letos byli na houbách?
Zobrazit fotogalerii (7)

To, že rostou houby už v průběhu června, není nic neobvyklého. Myšleno ty "provařené", jinak samozřejmě rostou celoročně. Faktem však je, že letos se už teď dají najít některé druhy, které vídáme spíše na podzim. Například hřib hnědý už se objevil v košíku nejednoho houbaře. Přitom jeho "správná" doba je až mnohem později. Není to však zdaleka jediná hřibovitá houba, která nyní potěší nejedno oko a chuťový pohárek.

Rostou, ale určitě ne všude

Poměrně hojně se dají najít koloděje i kováři či "praváci", což jsou třeba hřiby smrkové. Pokud máte štěstí, narazíte i na křemenáče. Naopak "na kosu" je to v případě "babek" i různých druhů holubinek. Ale těch červíků... Jisté je ale jedno - pokud jde o Středočeský kraj, ani zdaleka houby nerostou všude. Kam tedy vyrazit a kam maximálně tak na procházku?

Jednotlivé nálezy hlásí Rakovnicko, naopak kolem Kladna, Unhoště apod. si z lesa přinesete mnohem více klíšťat než hub. Podobně je na tom bohužel i "druhá strana", tedy Kolínsko, Mladoboleslavsko či Kutnohorsko.

Houbaři, kteří se z jakéhokoli důvodu omezují jen na hlavní město a jeho nejbližší okolí, mají v podstatě smůlu. Sucho, sucho a ještě jednou sucho. Pokud na nějakou houbu narazíte, je to spíš o štěstí. Klánovický les, Zbraslav i další jinak oblíbené lokality hlásí jen náhodné úlovky.

Brdy jsou správnou volbou

Pokud tedy můžete, vyrazte západně od hlavního města. Máte-li kapacity dojet až do Brd, skvělé! Máte téměř jistotu, že najdete. Dobrým odrazovým můstkem pro vaši výpravu může být Rožmitál pod Třemšínem. Říkáte si, že nemáte žádná osvědčená místa a šance se vám tedy snižují? To je možná pravda, na druhou stranu v "houbových skupinách" na sociálních sítích už najdete desítky příspěvků napříč Brdskou vrchovinou.

Kdybyste vyráželi třeba z Prahy a nechtělo se vám tak daleko, doporučujeme okolí Mníšku pod Brdy. Například kolem Voznice, Nového Knínu apod. je dobré místo, kde na smaženici pravděpodobně také nasbíráte. Ať už se však vydáte kamkoli, mějte na paměti, že houby jsou hodně červivé. A toužíte-li po "žních", musíte vyrazit na výše položená místa, kde byly dešťové srážky vydatnější.

Reishi, houba nesmrtelnosti. Zázrak tradiční čínské medicíny roste i u nás. Čtěte zde.
Klíčová slova:
les

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Martin Urbánek (neověřeno)

Pane pisateli, matete národ a uvádíte špatně názvy hub... Kdyz něco píšete zjistěte si o čem píšete a pak přijdete na to že vámi zmiňovaný hřib pravý vůbec neexistuju

eni (neověřeno)

Pane Urbánku, nechci Vám do toho kecat, ale možná by stálo za uvážení napřed zjistit význam uvozovek, pak přijdete na to, že hřiby "praváci" mají uvozovky a je správně uváděn hřib smrkový...zbytečně na sebe upozorňujete...fajn den a houbám zdar

Vlasta (neověřeno)

V pátek jsme byly v Klánovicích a za 3 hodky skoro plný velký koš... Hlavně velké hřiby a vše nalezeno v rodinkách... Včera jen dva hřiby, již je vysbíráno (našli jsme několik hromádek po odkrajování hub)....