Barokní Roráte

Západ
Zbraslav
22.12.2015 - 18:30


V úterý 22.12.2015 v kostele Sv. Havla od 18:30 hodin vystoupí soubor RITORNELLO s hudebním programem, který zahrnuje výběr skladeb od 14. do 21 století.


Ritornello znamená latinsky „Malý Návrat“, čili refrén, opakování už zazněvšího kousku muziky… Pro nás je nejen symbolem návratu k pozapomenutým kulturním hodnotám, k jistému způsobu života, k písničce nebo „tanečku“ jako k potřebě a „všední...mu svátečnu“. „Ritornello“ – jako nejmenší hudební forma – je signálem odpojování se hudby instrumentální a vokální, tedy nástupu “Baroka“. Soubor se zabývá piplavým studiem původních pramenů (noty, nástroje, obrazy, účty…) a dobových způsobů zpěvu a hry na nástroje (tzv. „maniera“) a své poznatky oživuje zdravým muzikantstvím tak, aby se hudba zase stala „životní potřebou“ lidí. K tomu používá dávných nástrojů a zásadně našich vlastních edic not, většinou nově ještě nevydaných.

Obsazení souboru: RITORNELLO (víceméně evolučně vzniklého a působícího asi od r. 1990) se mění podle typu programu (hudba chrámová, domácí, pouliční, divadelní, krčemní…).

Soubor má za sebou koncerty po celé Evropě, v USA, práci pro rozhlas, televizi, vede vlastní hudební dílny, hrává i při hostinách, rautech, procesích, bohoslužbách, atd. Na svém kontě má soubor 8 CD nahraných pro firmu „Arta records“, cyklus věnovaný české barokní písni.

Další 2CD vyšla jako doplněk katalogu výstavy a jako adventní dárek časopisu a několik dalších projektů se připravuje k vydání. „Živá“ muzika má ale vždy větší cenu, pro svou pomíjivost…

Další informace naleznete na: http://web.quick.cz/ritornello/index.html
 

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru