SOŇA ČERVENÁ a BONA FIDE TANGO

Západ
Beroun
24.05.2016 - 19:00


SOŇA ČERVENÁ a BONA FIDE TANGO

Recitál operní pěvkyně (mezzosoprán, alt), dcery známého českého spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného a Žofie Veselíkové; pravnučka známého královéhradeckého výrobce a vynálezce žesťových hudebních nástrojů Václava Františka Červeného, která začínala svou pěveckou kariéru na prknech Janáčkovy opery v Brně a poté ve Státní opera v Berlíně Po emigraci v roce 1962 se stala sólistkou operních scén (jmenujme alespoň Vídeň, Milán, Amsterdam, Barcelonu, Brusel, Lisabon) i americké San Francisco Opera, kde působila 11 sezon. Vys­tupovala s dirigenty Rafaelem Kubelíkem, Karlem Ančerlem, Herbertem von Karajanem, Pierrem Boulezem, sirem Charlesem Mackerrasem (žákem a přítelem Václava Talicha) a mnoha dalšími.

Zasloužila se o vzorovou interpretaci Janáčka v češtině a o přesné překlady notových edic. Po uzavření operní dráhy působila v činoherním divadle Thalia v Hamburku. S kreacemi režiséra Roberta Wilsona a s hudbou Toma Waitse a Lou Reeda hostovala ve všech pěti světadílech.

Do Prahy sevrátila po sametové revoluci, vydala autobiografii Stýskání zakázáno a knihu o svém pradědovi, vynálezci žesťových nástrojů v Hradci Králové, Václavu Františku Červeném s názvem Můj Václav.

Stále účinkuje v pražském Národním divadle (na Nové scéně ztvárňuje jednu z hlavních postav v Březinově komorní opeře Toufar), pro které vytvořila symbolickou postavu Osudu v Janáčkově opeře Osud v režii Roberta Wilsona, ústřední postavu v komorní opeře Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude… (příběh rozsudku smrti nad dr. Miladou Horákovou roku 1950), roli Eliny Makropulos v či­noherní inscenaci Roberta Wilsona Čapkova dramatu Věc Makropulos. Na jevišti Stavovského divadla ztvárnila Čas v projektu Roberta Wilsona 1914.

POINT (14.0862836 49.9672047)

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru