Devadesátky: Porevoluční kauzy a pražská mafie. Kvalitní kriminálka, nebo nic, co byste měli vidět?

V krimisérii Devadesátky se můžete těšit mimo jiné i na známé kauzy, jakou byl i Discoland Ivana Jonáka
Foto: se souhlasem České televize
V krimisérii Devadesátky se můžete těšit mimo jiné i na známé kauzy, jakou byl i Discoland Ivana Jonáka
zajímavost

Na České televizi odstartovala nová krimisérie Devadesátky, která se odehrává ve zdánlivém bezvládí devadesátých let, kdy si policie musela svá práva vybojovat, ale mafiáni mohli všechno. Se zapeklitými případy si ale hravě poradí pražská mordparta.

reklama

Devadesátá léta bohužel nebyla jen o svobodě, ale také o prudkém nárůstu kriminality, kterou se v seriálu snaží ukočírovat mimo jiné i vyšetřovatel Tomáš Kozák, kterého si v seriálu zahrál Kryštof Bartoš.

„Šlo o válku kutilů policie a mantáků zločinu. Tyto případy byly mnohokrát rozebírány v tisku, v rozhlase i v televizi. My jsme je dali dohromady a napsali příběh tak, jak se udál z pohledu samotné policie,“ vyjádřil se ke krimisérii autor scénáře Josef Mareš.

„Šlo o zvláštní časy, kdy se rodila a zároveň i kastrovala demokracie. Já sám na to vzpomínám jako na velmi krvavou dobu – velké množství lidí zmizelo a až v současnosti se dozvídáme jejich osudy. Byl to Divoký východ,“ doplnil ho režisér Peter Bebjak.

Psal se rok 1993 a téměř každý den přibývaly oběti nejrůznějších zločinů a mafiáni začínali mít pocit, že proti nim policie zkrátka nic nezmůže. Tato krimisérie se divákům snaží přiblížit tehdejší ikonické případy, které má řada z nás ještě v živé paměti.

„Většina z toho, co se v sérii odehrává, jsou ikonické případy z devadesátých let, které jsme všichni prožívali a denně je sledovali,“ řekl Ondřej Sokol, který si v Devadesátkách zahrál nadpraporčíka Tůmu.

Jde mimo jiné i o Discoland Ivana Jonáka nebo Františka Mrázka, šéfa podsvětí. Podle Martina Fingera, který v seriálu vystupuje jako Václav Plíšek, devadesátá léta zkrátka prudkým přívalem svobody lidi vyprovokovala k tomu, aby ukázali svoje odvrácené strany. To vše je v seriálu velmi dobře znázorněné.

Mimo již zmíněné herecké obsazení se v této krimisérii můžete těšit také na Vasila Fridricha, Roberta Mikluše a další.

Na nové díly krimisérie se můžete těšit každou neděli ve 20:10.

Zdroj: Česká televize

KAM DÁL: Muž unesl čtyřletou holčičku, měl k tomu zvrácený důvod. Z jeho motivu naskakuje husí kůže.

reklama
#film a herci

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.