V minulosti byly kruté zimy. Je to pravda? Podle meteorologů si pamatujeme jen extrémy

Za našeho mládí, to byly zimy, slýcháme od těch starších. Je to pravda?
Za našeho mládí, to byly zimy, slýcháme od těch starších. Je to pravda?

Jo, za našeho mládí, to byly zimy. Slýcháme často od těch starších, když v zimě přijde obleva a nadáváme na to, že si ty naše děti ani neužijou sáňkování a nové lyže celou zimu ani nevyndáme. Je to ale pravda? Byly opravdu v minulosti zimy tak drsné?

reklama

Poslední zimy se zdá, že vlastně ani pořádně nepřijdou. Když napadne sníh, vydrží jen chvíli, a to ještě ve vyšších polohách. Za zimou musíme jezdit na hory, jinak si typicky zimních radovánek ani my a ani naše děti neužijí.

Pamatujeme si jen extrémy

V posledních letech, z krátkodobého pohledu, je to zcela určitě pravda, ale bylo tomu tak v minulosti, kdy pamětníci tvrdí, že v listopadu napadl sníh a až v březnu roztál? Rozhodně to u nás není až takové pravidlo. Jak říká správce rožmitálské meteorologické stanice Hubert Hoyer, pamatujeme si jen extrémy. Tedy, když je v létě tropické vedro a pak když jsou zimy neobvykle studené a bohaté na sníh. To nám prostě utkví v paměti.

Už předchozí zima 2016/2017 nebyla nic moc, podobně jako i ta předchozí. Navíc bylo léto 2015 mimořádně horké a vládlo sucho. Rok poté už bylo léto lepší, alespoň co se týče z pohledu vegetace - zkrátka bylo vlhčeji.

Drsné zimy se prostě střídají s těmi mírnějšími

Na rozdíl od ostatní veličin, které meteorologové sledují, známe teploty a úhrny srážek spousty let dozadu. Z toho se dá vyčíst, že se prostě nějak střídají studené a mírnější zimy, podobně jako horká léta s těmi chladnějšími a bohatšími na vláhu.

Opravdu vydařená zima byla nejen z pohledu nadšených lyžařů třeba ta v sezoně 2009/2010. Sníh i ve středních polohách napadl koncem listopadu a vydržel do jara. "Ráno 16. prosince 2009 leželo v Rožmitále pod Třemšínem rekordních 52 centimetrů sněhu, v lesích to bylo až 90 centimetrů. Tolik sněhu jsem v prosinci nikdy nenaměřil od roku 1962,“ zhodnotil tehdy Hubert Hoyer průběh zimy. Více sněhu mohlo být podle Hoyera jen v prosinci roku 1940.

Od roku 1996 (průměr teploty -5,5 °C) byl i prosinec 2009 nejchladnějším prosincem. Primát však dosud drží prosince roku 1933 a 1940 s průměry teploty -6,6 °C a -6,5 °C. Data jsou sice z meteorologické stanice v Rožmitále, ale zhruba odpovídají průběhu sledovaných zim na celém území.

Zimy bohaté na sněhovou nadílku

No, a podobné zimy si prostě pamatujeme a porovnáváme je s těmi následujícími, na sníh a mrazy chudšími. V nedávné minulosti se dost psalo o dosud nejvyšších údajích o sněhové pokrývce v roce 2005, 2006 a již zmiňovaném roce 2010, kdy byla na některých meteorologických stanicích naměřena vůbec nejvyšší sněhová pokrývka za dobu, kdy se na nich měří.

Přístrojově se teplota na našem území začala měřit na počátku 18. století. Nejdéle souvisle měřící meteorologická stanice na našem území se nachází v hvězdárně v Praze Klementinu. Meteorologická měření zde byla zahájena v roce 1752 a pokračují až dodnes (do roku 1775 jsou ošem data neúplná).

Teplo bylo i v dávné minulosti

Když si najdeme mnohem, ale opravdu mnohem starší údaje, zjistíme, že se opravdu drsné zimy zřejmě vyskytují střídavě po různých obdobích. A jak to zažíváme nyní my, zažívali to i dávno před námi naši předkové. Třeba v letech 1793/1794 byl počet dnů s průměrnou teplotou pod nulou jen šest.

"Zimy 1974/1975 a 2006/2007 měly počet dní se zápornou průměrnou teplotou 7 a všechny se vyskytly od prosince do února. Naproti tomu zima 1973/1974 měla od prosince do února pouhých 6 dní s průměrnou teplotou pod nulou, ale za „celou“ zimu jich měla 9," napsal meteorolog Pavel Jůza na oficiálním webu Českého hydrometeorologického ústavu www.infomet.cz.

Sněhově chudé zimy byly i v minulosti

Podle meteorologa Pavla Jůzy naproti tomu nejvyšší počet dní s průměrnou teplotou pod nulou měla zima 1783/1784, a to od prosince do února 81, za celou zimu 97. "To mimo jiné znamená, že žádnou zimu nemrzlo celý prosinec, leden a únor, tedy nikdy nebyl počet dní s průměrnou teplotou za tyto tři měsíce 90. I v uvedené zimě 1783/1784 bylo nad nulou dva dny na začátku prosince a pak několik dní při té oblevě na konci února, která způsobila známou stoletou povodeň. Na dalších místech jsou zimy 1829/1830 a 1840/1841. Za posledních 100 let byl nejvyšší počet dní s průměrnou teplotou pod nulou v zimě 1939/1940 (6. místo, 71/81 dní), 1946/1947 (7. místo, 68/80 dní) a 1941/1942 (15.místo, 63/78 dní). Zima 1928/1929 se umístila až na 21. místě s počtem dnů s průměrnou teplotou pod nulou 66,v prosinci až únoru a 75 za celou zimu," shrnul meteorolog.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/v-minulosti-byly-krute-zimy-je-to-pravda-podle-meteorologu-si-pamatujeme-jen-extremy--37801
reklama
#zima #sníh #meteorologie #počasí #mráz
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.