Největší dinosaurus světa vážil víc než dopravní letadlo. Co by se stalo, pokud by na vás spadl jeho trus?

Kostra dinosaura Argentinosaurus huinculensis v muzeu v Argentině
Foto: Karen Carr/Wikimedia Commons/CC BY 2.5
Kostra dinosaura Argentinosaurus huinculensis v muzeu v Argentině
zajímavost

V Argentině byly v roce 2012 objeveny 98 milionů let staré pozůstatky největšího živočicha, který kdy chodil po Zemi - titanosaura s dlouhým krkem zvaného  Argentinosaurus huinculensis. Největší tvor všech dob měl také největší trus všech dob. Ten vážil asi 100 tun a byl tak těžší než běžné dopravní letadlo.

reklama

Titanosauři patřili mezi největší sauropody, tedy dlouhokrké, rostlinami se živící obří dinosaury. „Vzhledem k rozměrům kostí se zdá být pravděpodobné, že se jedná o jednoho z největších, ne-li vůbec největšího sauropoda, který byl kdy nalezen,“ uvedl pro Live Science Paul Barrett, paleobiolog z Přírodovědného muzea v Londýně. Samotné pozůstatky pocházejí z doby před asi 98 miliony let.

Chodit překvapivě uměl

Vědci vytvořili počítačovou simulaci, aby ukázali, jak se celý gigantický kolos pohyboval. „Pokud chcete zjistit, jak dinosauři chodili, je nejlepším přístupem počítačová simulace. Je to vlastně jediný způsob, jak spojit všechny různé prameny informací, které o tomto dinosaurovi máme, abychom mohli rekonstruovat, jak se kdysi pohyboval,“ řekl profesor evoluční biologie Bill Sellers. Simulace tak vyvrátila domněnky některých vědců, že takový obr musel mít velké problémy s pohybem. Neměl, chodil úplně normálně.

181kilový bobek

Poněkud vtipnou poznámku pak tvoří odhad toho, jak velký mohl být trus takového dinosaura. Podle všeho mohl vážit asi 181 kilogramů. Řitní otvor Argentinosaura se nacházel zhruba 4 metry nad zemí, takže pokud by si pod něj člověk stoupl, exkrementy by na něj padaly z výšky dvou metrů.

Dá se říct, že by to byla sice pořádná pecka a opravdu obrovský smrad, ale zřejmě by šlo takovou situaci přežít. Záleželo by jistě na konzistenci trusu, zda by neobsahoval nějaké velké pevné části, a celkově na úhlu dopadu a dalších věcech. Každopádně představa, že na vás padá 181kilogramový dinosauří bobek, je opravdu příšerná.

Zdroj: livescience.com

KAM DÁL: Vědci chtějí stvořit dinosaura z kuřete, vzniknout má chickenosaurus.

reklama
#věda

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.