Trojská tragédie: Už to bude dvanáct let, co devítiletá Anička J. nepřežila cestu ze školy

Tělíčko devítileté dívky se našlo o pět měsíců později, cestu ze školy nepřežila
Foto: Profimedia.cz
Tělíčko devítileté dívky se našlo o pět měsíců později, cestu ze školy nepřežila
zajímavost

Když se v říjnu 2010 nevrátila devítiletá Anička, nadějná baletka, ze školy tak, jak bylo obvyklé, požádali její rodiče o pomoc policii. Ještě tentýž den se rozjelo rozsáhlé pátrání, které bylo podpořeno vlnou zájmu médií. Dívka se nenašla, policie ale objevila její školní tašku a batoh, obojí přikryté těžkou deskou, se kterou by sama Anička nepohnula. Jaké bylo pozadí známého případu s tragickým koncem?

reklama

Žákyně Základní školy Na Šutce byla pohřešovaná od 13. října 2010. V ulici Pod Písečnou se Anička tak, jak bylo obvyklé, rozloučila se svými spolužačkami, domů už ale nedošla. Její zmizení vzbudilo velký, až neobvyklý zájem médií. Hledala ji policie, Interpol, armáda i policie zemí Schengenského prostoru. Ředitel ji označil jako bezproblémové dítě a vyloučil možný útěk z domova.

Zmizení dívky vzbudilo neobvyklý zájem médií

Poblíž místa, kde Anička zmizela, se našel její batoh a o několik dalších metrů dál její láhev s pitím. Další stopy ale policii chyběly. Policie začala následující den pracovat i s verzí, že mohla být dívka unesena. Otec Aničky nabídl o tři dny později prostřednictvím TV Nova únoscům 3,5 milionu korun, pokud se jeho dcera vrátí do poledne následujícího dne. Zároveň vyloučil, že by možný únos souvisel s jeho podnikatelskými aktivitami. Nikdo se ale neozval. 

Zanedlouho přišlo informační embargo

Šest dní po jejím zmizení policie na základě stop DNA na batohu a igelitu, kterým byl zakrytý, zatkla podezřelého Otakara T. Identifikovali ho pomocí potu a stop, které naznačovaly, že se na místě ukájel. „Ano, u stromu jsem si pouštěl z internetu porno nahrávky, jo, a onanoval jsem. Vyvrcholil jsem do trávy,“ uvedl při výslechu. Videozáznam zveřejnily Novinky.cz.

Do míst, kde dívka zmizela, údajně jezdil, protože chtěl vykrást místní vilu. Muže, který měl za sebou majetkové trestné činy, obvinila policie z trestného činu zbavení domovní svobody. Soud jej však odmítl vzít do vazby. Policie 25. října téhož roku uvalila na případ informační embargo a požádala média, aby detaily týkající se případu přestala zveřejňovat.

Podezřelý muž se v pankrácké věznici oběsil

Dívka se nalezla po pěti měsících v pražské Troji. Šlo o místo, které předtím kriminalisté opakovaně neúspěšně prohledávali. Tělo bylo schované hluboko pod povrchem. Místo pomohla objevit divoká zvěř, když se oteplilo, a také nová technologie. Pitva prokázala, že Anička zemřela násilnou smrtí. Po nálezu těla policie opět zadržela Otakara T., přišli si pro něj do mostecké hospody, kam často chodil. Oficiálně ho ale zadrželi kvůli majetkové trestné činnosti, které se měl dopouštět v Praze. Poté ho obvinili ze znásilnění, vraždy a dalších 17 trestných činů.

Sebevražda měla dohru

Ačkoliv do té doby s policí spolupracoval, v tu chvíli přestal. V březnu 2011 ho vzali do vazby. Po pěti dnech od nalezení ostatků se v pankrácké věznici pokusil oběsit. Na následky o dva dny později v nemocnici zemřel. Jeho sebevražda měla dohru i v pankrácké věznici, odkud odešli dva lidé a tři důstojníci byli přeřazeni na nižší pozice.

V dopise na rozloučenou, který nechal Otakar T., se k vraždě Aničky ani jejímu znásilnění nepřiznal. Státní zastupitelství ho označilo za pachatele s vysokou mírou pravděpodobnosti. Celou dobu byl jediným podezřelým, žádný přímý důkaz ale policie neměla. Podstoupil dokonce test na detektoru lži, ale výsledky byly nejednoznačné. Na oblečení dívky se žádné stopy Otakara T. nenašly.

Zdroj: Novinky.cz, Aktualne.cz, ccn.iprima.cz

KAM DÁL: Pět let od propuštění Jiřího Kajínka: Co dnes dělá kromě toho, že se bude ženit?

reklama
#Zajímavosti

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.