Zahrada nemusí být jen nudná klasika, vysaďte si exotiku. Jaké druhy jsou pro naše klima vhodné?

V našich klimatických podmínkách můžeme pěstovat i tropické a subtropické rostliny či dokonce ovoce. Některé vydrží teploty i hluboko pod bodem mrazu a jiné se dají na zahradách pěstovat pouze v teplých měsících a následně je musíme zazimovat. Vypěstujte si na vlastní zahradě kiwi, fíky nebo kaki, banány i třeba bambus a palmy.

16.07.2018 - 11:30   |  
Na svých zahradách můžete pěstovat i exotiku
Zobrazit fotogalerii (5)

Člověk nemusí být nutně profesionální zahradník, aby si na zahrádce či balkoně dokázal vypěstovat i exotické rostliny. Vaše zahrada se může proměnit v místo, kde co se flóry týče, se potkává téměř celý svět. Můžete si sami vypěstovat bylinky původem třeba z Ruska - například eleuterokok nebo ženšen - zahradu si zkrášlit okrasnými stromy, jako je jinan dvoulaločný (ginkgo biloba) původem z Číny nebo jerlín japonský.

Některé exotické rostliny a plodiny můžeme pěstovat i v českém klimatu. Proč si nedat třeba vlastní citusový plod nebo třeba kaki?

Přes léto pak můžete dopřát své zahradě či balkonu přítomnost jednoho z nejkrásnějších kvetoucích stromů na světě - ohňového stromu ( Delonix regia) pocházejícího z Madagaskaru. Jen ho poté na zimu musíte umístit do vnitřních prostor.

Banán severu jako mango, kaki výborné do zmrzlin

"Banán severu" neboli pawpaw či v češtině muďoul trojlaločný, je ovocný strom původem z USA, jenž má velké vejčité plody chutnající jako banány, mango či dokonce ananas. Tento strom se pyšní také překrásnými oranžovohnědými květy a snese teploty až do -25 °C.

Kaki (churma, sharon) je ovoce se sladce navinulou chutí. Roste na stromech z rodu tomel, pro nás známé svým krásným pruhovaným dřevem zvaným eben. Výborně se hodí do zmrzlin i koktejlů. Většina tomelů roste pouze v tropických oblastech, ale dva z nich jsou přizpůsobeny pěstování v mírném pásu, a tak je bez obav můžeme mít v našich zahradách.

  • Tím prvním je Tomel viržinský, jenž pochází ze Severní Ameriky. Jeho plody mají menší vzrůst, zato dokážou odolávat nižším teplotám až -25 °C.
  • Druhým je Tomel japonský, který je choulostivější a snese teplotu maximálně -16 °C. Doporučuje se pěstovat v městských a příměstských oblastech.
Žíznivá zahrada: Jaká zelenina a které rostliny vyžadují větší závlahu a kdy lze vodu ušetřit? Více čtěte: ZDE.

První fíky už po dvou letech, kiwi jako vinná réva

Při vysazování fíkovníku musíme zvolit jižní místo nejlépe blízko domu, kde v zimě bude bránit mrazu. Nejháklivější na mráz jsou mladé stromky, a proto je musíme chránit před zimou co možná nejvíce. První sklizně se dočkáme už po dvou až třech letech a po deseti letech můžeme sklízet i několik kilo fíků!

Kiwi (aktinídie čínská) se u nás pěstuje podobným způsobem jako vinná réva. Výhony se vedou po vodorovných drátech. Při pěstování musíme myslet na to, že mladé rostliny jsou náchylné na nízké teploty, a ochránit je přihrnutím hlíny na kořeny.

Doma si můžeme dokonce vypěstovat celou řadu tropického ovoce - ananas, mango, citrusy a další. Jejich rostliny ale nesnesou nízké teploty, a proto na pěstování na zahradě musíme zapomenout. Lepší je tedy zvolit umístění uvnitř, např. ve velkém květináči, a přes léto ho umístit ven na slunné místo. Takto vypěstované plody samozřejmě nedosáhnou velikosti, na kterou jsme z obchodů zvyklí, ale i takový malý "citrusek" dokáže určitě udělat radost.

Okrasné dřeviny k bazénům i vířivkám

Na našich zahradách můžeme pěstovat mnoho druhů mrazuvzdorných palem jako například jubaea čilská, trachycarpus nanus, sabal palmetto a mnoho dalších, které vynikají hlavně u venkovních bazénů a vířivek. Vedle palem se v našich podmínkách daří i překrásnému okrasnému stromu katalpě trubačovité. Můžeme ho vidět i v parcích. Má krásné velké srdčité listy a v červnu se můžeme dočkat i bílých vonících květů. Pro zpestření si zvolme pro pěstování třeba i bambus nebo jerlín japonský, juku, agáve, mrazuvzdorný banánovník (musa basjoo). Možností v dnešní době máme nepřeberné množství, tak proč se spokojit s pouhou klasikou?

Rajčata proti nádorovým onemocněním i jako repelent proti škůdcům a komárům. Více čtěte: ZDE.

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Jan Ferenze

Tak naše zahrada bych řekl, že rozhodně nudná není :-) Nechali jsme si totiž na terasu od https://www.albixon.cz/virivky/ postavit novou vířivou vanu a tím jsme tak získali nové ideální místo pro trochu relaxu :-)