Právník Tomáš Sokol: Postup Středočeského kraje je nezákonný, může jít o pokusy zakrýt protiprávní jednání

Už několikrát jsme informovali o tom, že ve vedení Středočeského kraje zřejmě není všechno v pořádku. Důvodů je více, mimo jiné předložení začerněného auditu, jehož vypracování stálo daňové poplatníky více než půl milionu korun a který měl dokázat či vyvrátit podivnosti v hospodaření úřadu. Zjistit se z něj však nedá nic. Na nesrovnalosti teď upozorňuje i známý právník Tomáš Sokol.

26.10.2018 - 15:00   |  
Ví o tom, co se na kraji děje, šéf hejtmanky Pokorné Jermanové? Podívejte se dále na pár začerněných stránek auditu
Zobrazit fotogalerii (9)

Audit vypracovaný společností BDO Advisory s.r.o. v krajské správě a údržbě silnic Středočeského kraje (KSÚS) prý nic neodhalil. Těžko říct, když v podstatě není k dispozici. Ale nechme teď stranou, že nešlo o forenzní audit, který by šel opravdu do hloubky a který si přáli opoziční zastupitelé.

Nechme být i to, že člověk, který na nesrovnalosti jako první upozornil, tedy zastupitel Středočeského kraje za ODS a člen Finančního výboru ZSK Michael Pánek, pak dle svých slov za své jednání čelil zastrašování ze strany vedení kraje. A nerýpejme ani do toho, že krajem zadaný audit vůbec neřešil řadu nejasností, na které bylo Pánkem upozorněno. Zásadní dnes totiž je, že podle právní analýzy jde o flagrantní porušování zákona ze strany vedení hejtmanství, protože zastupitelům bylo znemožněno se s výsledky auditu seznámit.

Zmizelé peníze a začerněný audit

Před rokem a půl obdržela hejtmanka písemné oznámení o tom, že se v KSÚS kvůli machinacím s veřejnými zakázkami prohospodařilo neuvěřitelných 670 milionů korun. Od začátku je zřejmé, že šlo o byznys určený pro stále stejné firmy a klasické "porcování" zakázek. 

Kraj pak opravdu nechal audit vypracovat, ale bylo to jen další vyhození peněz oknem. Nejenže nešlo o forenzní, tedy hloubkový audit, ale výsledky si nechal pro sebe. Respektive zamával začerněnými papíry, ze kterých nejde vyčíst prakticky nic. Takže jen taková hra na oko, aby se vlk nažral, ale koza zůstala celá. Jenomže tentokrát se zřejmě vše nezamete pod kobereček, jak možná někdo doufal a jak se dělo v mnoha podobných případech.

Oporu v zákoně kraj nemá

"Nelze dospět k jinému závěru, než že postup Středočeského kraje, při kterém byly v předmětném auditu začerněny důležité informace pro řádný výkon funkce člena zastupitelstva a na které má potažmo právo každá fyzická a právnická osoba, je zcela nezákonný a nemá žádnou oporu v právním řádu ČR. Tímto postupem je takto zasahováno do práva klienta jako zastupitele i ostatních zastupitelů na poskytnutí informace, které potřebují k výkonu své funkce, do které byli zvoleni," tvrdí ve své analýze, kterou si nechal zpracovat právě Michael Pánek, Tomáš Sokol z advokátní kaceláře Brož & Sokol & Novák.

Komu jde kraj na ruku?

V dokumentu, který má naše redakce k dispozici v celém nezačerněném znění, se dále píše: "Ačkoliv nelze zcela jistě říci, z jakého důvodu bylo takto vůči členům zastupitelstva postupováno, a není rovněž patrné, kdo dal k takovému postupu pokyn, flagrantnost nezákonnosti uvedeného postupu nutně vyvolává podezření, že je veden snahou zatajit před zastupiteli informace, které by mohly vést k názoru, že hospodaření KSUS nebylo zcela v souladu s požadavky kladenými zákonem, resp. v nejlepší prospěch Středočeského kraje." 

Sokol pak na dalších stránkách rozebírá, jak k tomuto názoru došel. Mimo jiné uvádí i to, že "naprosto zjevně protiprávní a obecně nepochopitelný postup budí podezření, že jeho důvodem je snaha zakrýt protiprávní jednání". 

Zákon tedy hovoří jasnou řečí, kraj přesto odmítá plnohodnotné znění auditu vydat. Otázkou pak tedy je, koho hejtmanství kryje, kam až sahají chapadla, která by mohla v případě prozrazení některých skutečností utrpět? Je možné, že Středočeský kraj jen odráží to, co se děje na celostátní úrovni? Nakonec, složení koalice je vlastně totožné - ANO, KSČM, ČSSD...


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Miroslav Hrubý

Nezákonný postup úřadu? Díky tomuto zjištění ve velkém maléru snad vyjde najevo, že neuvěřitelných variant jak se úřady mohou vyhnout povinnosti poskytnout informaci je mnohem víc. A dokonce v souladu s bezzubým zákonem. Chci věřit, že se urputní novináři budou zajímat i o možnosti povinných subjektů v odpovědích lhát / uvádět nepravdivé údaje. A někdy, snad i v menších restech ověří absurditu, podlé níž nadřízené kontrolní orgány nemají zákonnou povinnost ověřovat, zda poskytnuté zásadní informace, jako jen doprovodné jsou pravdivé. Ve výsledku pak kontrolním orgánům stačí, že bylo odpovězeno a potvrzují správné vyřízení žádosti podle InfZ, ve smyslu: " Ptejte se na co chcete, odpovíme vám na co budeme chtít...!"

Václav (neověřeno)

Je toho už skutečně dost, aby Jermanová odstoupila.Na té fotce s Babišem vypadá s těmi brýlemi jako mafián.Zneužívání funkce je pro ni v naprostém pořádku.

Jiří Matějka (neověřeno)

A ono někoho ještě překvapuje co všechno si Babiš a jeho pohůnkové z ANO(Agrofertu) dovolí a ještě jim k tomu cca 30% tupců v národě zatleská. Pokud se ho budou lidi bát nebo mlčet, tak si slovenský StBák zloděj podvodník a lhář dovolí cokoliv a ještě bude likvidovat ty co chtějí jeho prasárny odhalit a odsoudit a navíc bude tvrdit, že je to nechutný a zkorumpovaný hon na chudáka hodného miliardáře.

Pavel L.

Jasně, že ve Středočeském kraji je něco shnilého. Ale musíte se také podívat na to, kdo je Pánek, tedy čím se živí a co vlastně sleduje. On tak Sokol nedělá pro všechny. Má svoje VIP, Dalík, Krejčíř atd. Ono se to lehce kritizuje, když pan Pánek a jeho slavná firma IBS-ROKAL samá staví černé stavby třeba v Černošicích. Jak si vlastně vyložit slovo kmotr v ODS ???

Miroslav Hrubý

Zpráva / zjištění pana JUDr. Sokola potvrzuje obecně prospěšný záměr nově vzniklého uskupení v čele samosprávy hl. města Prahy - zřídit post místního Ombudsmana. Lze předpokládat, že se i jiná slavní právníci, ve spolupráci s ním budou zabývat podněty pražanů? Podaří-li se vybrat skutečně věrohodnou osobu /jakou byl kupř. 1. VOP JUDr. Motejl/ je jisté, že se nudit nebude...

treska (neověřeno)

pan sokol by mel drzet hubu. ja bych zase rad videl, jak je v souladu s pravem priprava a prubeh soudnich rizeni pri jeho vymahani pokut pro dopravni podnik v praze. nepripada mi uplne normalni, ze on jako zalujici strana pripravi pro soud i rozsudky s cisly jednacimi. soud diky nemu zmakne klidne dvacet stani za dopoledne. a jak si pocita palmare, ani nemluvim.jak rikam, je to kanal a mel by byt zticha.