“Mrtvý” student Martin Šmíd. Krok za krokem s neexistujícím hybatelem revoluce

Revoluční demonstrace 17. listopadu roku 1989 skončila konfrontací na Národní třídě. Holé ruce studentů proti obuškům esenbáků se střetly díky několika horlivým účastníkům davu. Mezi nimi byl i poručík StB Lubomír Zifčák alias mrtvý student Martin Šmíd. Jak velký podíl na vývoji našich dějin má jméno člověka, který se nikdy nenarodil?

13.11.2018 - 12:30  
Mrtvý student Martin Šmíd? Nikoli
Zobrazit fotogalerii (4)

Pokojná demonstrace, která obrátila kormidlo našich dějin k revoluci, vyústila tragédií. Zdálo se, že se k jménu Jana Opletala přidala nová oběť totalitního režimu. Mrtvý student Martin Šmíd byl miskou na vahách atmosféry tehdejší doby. Jeho údajná smrt společnost rozrušila natolik, že konec komunistického diktátu byl přece jenom reálný. Šlo o shodu náhod, nebo to byla plánovaná provokace StB?

Student, který neexistuje

Tu zprávu vyslala do světa Drahomíra Dražská. Toho času vrátná na studentských kolejích v Tróji se 17. listopadu zúčastnila demonstrace z Albertova až na Národní třídu, kde byla při zásahu SNB zraněna.

Dle vlastních slov si během čekání na vyšetření ze vzteku vymyslela fámu o mrtvém studentovi 2. ročníku matematicko-fyzikální fakulty Martinu Šmídovi. Podnět jí dalo bezvládné tělo demonstrujícího muže, kterým byl agent provokatér Ludvík Zifčák.

Muž, který podle svojí výpovědi na rozkaz nadřízených jen splnil úkol, aby zahrál mrtvého studenta, tak rozehrál hru, která není dodnes zcela jasně vysvětlena. Jisté je, že na matematicko-fyzikální fakultě v té době studovali dva muži se jménem Martin Šmíd, ale ani jeden rozhodně nebyl po smrti.

Krok za krokem

Zprávy tohoto typu se roznesou velmi rychle. Dražská už ten večer informovala Miroslavu Litomiskou, že ji policisté napadli stejně jako jejího přítele Martina, který se už ze země nezvedl. Obě si vyměnily telefonní čísla. Dražská druhý den zavolala Litomiské, že ke Šmídům domů přišli příslušníci SNB a oznámili rodině úmrtí jejich syna. V revolučních dnech poprvé zaznělo jméno Martin Šmíd.

Litomiská sdělila informaci bratřím Paynovým a s jedním z nich spěchal za Dražskou do Tróji, kde vznikl audio záznam její výpovědi, která se následně dostala do rukou Petru Uhlovi.

Ten večer vystoupí v divadle ABC neznámá dívka, která prohlásí, že je přítelkyní mrtvého studenta Martina Šmída. Novinář Petr Uhl mezitím kontaktuje Svobodnou Evropu, kde ihned informují o mrtvém Martinu Šmídovi. Zprávu přejala i zahraniční média a revoluce se tak naplno spustila.

Ten večer do ohně přihodil svůj díl i saniťák z nemocnice Na Františku, který tvrdil, že přivezl nějakého mrtvého studenta.

Nikdo jim nevěří

Následující události už nešlo zastavit. 19. 11. se s Dražskou setká manželka Petra Uhla Anna Šabatová. Pochybnosti o pravosti její výpovědi se potvrzují. Dražská je ten den vyslýchána a popře, že by nějakého Martina Šmída znala.

V televizi se objevují rozhovory s oběma studenty MATFYZU, kteří mají jméno Martin Šmíd. Společenská atmosféra je natolik vzedmutá, že lidé pokládají jejich výpovědi za mystifikaci StB. Jakou roli tedy nakonec sehrál poručík StB Ludvík Zifčák?

Milan Růžička

Pátrání po mrtvém studentovi bylo neúspěšné. Jediný, kdo připadal v úvahu, byl jakýsi Milan Růžička, který byl toho dne ošetřován právě Na Františku. Anonym sdělil, že bydlí ve 4. patře kolejí VŠB v Ostravě, ale aktivní studenti zjistili, že se tam nacházejí pouze sprchy.

Postupně bylo odhaleno, že Milan Růžička je pouze krycí jméno pro Ludvíka Zifčáka. Poručík StB byl celou demonstraci na Národní třídě v čele průvodu a jako jeden ze skrytých provokatérů měl pomoci navést dav na Národní třídu.

Jestli se všechny okolnosti sešly náhodou, nebo to byla doopravdy plánovaná akce StB, dodnes není úplně jasné. Drážskou údajně napadl zlostný výmysl o mrtvém studentovi po pohledu na Ludvíka Zifčáka, který mezi studenty na několik chvil omdlel a jeho bezvládné tělo bylo přeneseno do sanitky, kde se zázračně uzdravil.

Dražská se k situaci ze 17. listopadu vrátila během roku 2009, kdy pro Českou televizi oznámila, že si vše pouze vymyslela. Kde je pravda, není dodnes jasné, ale průběh Sametové revoluce už v té chvíli nešlo zastavit a Československo se zhluboka nadechlo ke svobodě.

Palach nebyl jediný. Kdo další se stal hořící pochodní protestu? Více čtěte zde.

 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Masák (neověřeno)

Bylo to zmanipulované. Mám osobní zkušenosti,m které tomu nasvědčují. Je na okraj - stále se mluví, že nejsurovější byli tak zvané červené barety. Viděl někdo někdy jejich fotografie či video.Kluků v bílých přilbách vidím každoročně mnoho, znovu a znovu.

Masák (neověřeno)

Těch indicií, že celý 17.listopad byla nahraná provokace je mnohem více.I agentů. Moje osobní zkušenost. Když průvodv stál u uzávěry u Botanické zahrady byl tam asi 50 letý malý člověk s aktovkou , který vykřikoval - tudy neprojdeme musíme to vzít přes Národní třídu.Označil jsem ho hlasitě za provokatéra a on předemnou utekl. Ještě jedna zajímavost - Havel si nepamatoval kde byl ten večer ani jak a kdy se z Hrádečku dostal do Prahy.

miroslav samek (neověřeno)

Tyto fakta byly vymyšleny od začátku až do konce lidmi,kteří usilovali o zborcení funkčního systému.Dnes vidíme,že pohádky od Vendyho ,byli iluze,kterým chtěl opít lid,ale i sám sebe.

Horny (neověřeno)

Funkčního systému, který mučil a zabíjel lidi a zavíral je do dolů. Hahaha, ty seš hustej blbec

,,Káčko" (neověřeno)

Horny (neověřeno) A proč pořád vytahujete že komunisti zavírali do dolů, mučil ia zabíjeli? Církev taky mučila a zabíjela a funguje dodnes. A ještě se jí vrací krvavej majetek....sprostota nad sprostotu!!

Horny (neověřeno)

Proč to vytahuju? Protože je to pravda. Komunistický režim vyvraždil desítky milionů lidí, u nás taktéž vraždil, ničil rodiny, zavíral, lhal atd. Církev dělala taktéž různé hrůzy, souhlasím. Ale za prvé se za své činy omluvila a navíc prošla transformací. Komunisté jsou pořád stejní, dobytci, fuj tajxl...sám píšete, že církev je stejná a že je to sprostota. Takže hnusy církve odsoudíte, ale hnusy komunismu ne? Ale no tak, to je k smíchu.

cerberus (neověřeno)

V březnu 89 při zatýkání jakéhosi silně zfetovaného avantgarda při roznášení letáků mu člen StB povídá: To už to nemůžeš vydržet do listopadu ? Musíme si ještě dělat problémy? Vyfetlo povídá, že tedy jo. Tehdy jsem ještě nechápal, co by se v tom listopadu jako mělo stát....

Jarda Lamr (neověřeno)

Fakta z průběhu roku dokazují aktivizaci nejen hnutí, Charty, ale zejména Obrody, tedy bývalých komunistů zlikvidovaných svými kolegy spoluzločinci z KSČ v normalizaci. Dále. Kolem ČSSR se hroutily lidodemo a soc.státy a v listopadu '89 jsme byli na předposledním místě, kde "to" ještě drželo. Pád byl neodvratný, nota bene bezpečný, bez zásahu SSSR. Ke svojí roli se vyjádřil sám Zifčák a mnoho jiných. Jedno však nepadlo. A sice, kdo řídil tohoto důstojníka druhého odboru Správy StB Praha, kdo dal pokyn k tomu, aby se pod krycím jménem infiltroval do prostředí studentů, kdo jej zaúkoloval, stoupnout si do čela /vůdce/ průvodu?! Kdo a kdy ho zaúkoloval sehrát mrtvého? To se dodnes neví a řekl bych, že se po tom nijak usilovně nepátralo! Ani slavná vyšetřovací komise pro události 17listooade, vedená exkomunistou vzor 1950 z Rudého práva Jiřím Rumlem a dalšími pamětníky krvavých padesátých let, v normalizaci na indexu nežádoucích, po listooadu instalatéři demokracie. Jistě pamatujete ty exKSČ v OF, typu Lis a další. Samozřejmě, že s nimi stáli i pružní normalizátoři. Dále. Kdo navelel na Národní červené barety, složku typu dnešní URNY a pustil ze řetězu k surovostem? Nevím. Snad mohu spekulovat v souvislosti se sebevraždou Bečváře, plukovníka, politruka z pražské Správy. Nevím. V každém případě smrt Šmída a aktivita Uhla zvedla davy sedmnáctého. Ale pád by přišel nevyhnutelně později! Jisté je, že studenti a umělci byli jen stafáží, nutnou stafáží a roštím k "revolučnímu" procesu. Rozhodně do "hry" nebyli zasvěceni všichni estébáci, všichni komunisté!!! Přesto: Komunisté přežili, estébé padlo coby onálepkovaná zločinecká organizace! Navzdory faktu, že KSČ StB zřídila, řídila, využívala. Tisíce estébáků bylo následně , mnohdy bez důkazů, zlikvidováno komisemi OF...šlo převážně o lidi z druhé Správy, vše ostatní jen pod jinými názvy, zůstalo. Personálně, samozřejmě. No, a tak to běželo 29 let. Nezapomeňte, že za politiku KSČ, zaplatila StB v letech 50/70/90! Žádný soudce, prokurátor, potrestán nebyl! A tak DÁLE...!!!